Multimetre Ölçüm Hızı Hakkında

Bir sonuca ulaşmak için bence stabil gerilim ölçümü yapılmalıdır.
Örneğin bir Li-ion pil gerilimi aynı sistemle ölçülmelidir.
Hangi alet daha çabuk ölçüyorsa...
Hangi alet stabil ölçebiliyorsa...
Hangi alet doğru ölçebiliyorsa...
Bu kriterler doğrultusunda karar verilebilir.

NOT:
Ölçü aletlerinde amortisman sistemi mutlaka vardır. Yani belli miktar yavaşlık olmalıdır. Bu özellik üreticinin kullanıcılara yönelik takdiridir.
Önemli olan stabilite ve doğruluğun sağlanabilmesidir.

Bir sonuca ulaşmak için bence stabil gerilim ölçümü yapılmalıdır.
Örneğin bir Li-ion pil gerilimi aynı sistemle ölçülmelidir.
Hangi alet daha çabuk ölçüyorsa...
Hangi alet stabil ölçebiliyorsa...
Hangi alet doğru ölçebiliyorsa...
Bu kriterler doğrultusunda karar verilebilir.

NOT:
Ölçü aletlerinde amortisman sistemi mutlaka vardır. Yani belli miktar yavaşlık olmalıdır. Bu özellik üreticinin kullanıcılara yönelik takdiridir.
Önemli olan stabilite ve doğruluğun sağlanabilmesidir.

Dediğiniz gibi yapıp güç kaynağından belirli bir voltajı ayarladım, sonra da pilde denedim ve değdir bırak şeklinde ölçüm yaptım. Holdpeak diğerlerinden hızlı ölçtü. Ölçümler stabil hepsinde de. Holdpeak'te voltaj aralığına göre, 0,02-0,05 volt fazla ölçme durumu var ama benim için önemli değil o fark. Ölçerken göz önünde bulundururum. Şarj modülleri haricinde hassas işler yapmıyorum. Onlarda da 0,02 kabul edilebilir bir fark.

Beni şaşırtan geçenlerde bir yerde bulup aldığım eski model TES 2012 oldu. O da hemen hemen Holdpeak'e yakın bir sürede ölçtü. Muhtemelen bunda manual range olmasının da etkisi var.

Sağolun hocam bilgiler için.

İşyerinde kullanmış olduğum masa tipi ölçü aleti vardı.
Ölçüm için birkaç saniye beklemek gereiyordu.
Ölçüm tam olduğunda ölçü aleti BİP sesi veriyordu.
O aletin o yıllardaki satışı 1200$ gibi idi. Onu alamadığım için BECKMANN industriel DM27XL almıştım.

Son durumu paylaşmak istedim. Birazdan anlatacaklarımın bir kaynağı yok. Tamamen el yordamı (elleyerek gerçekten) ve amatörce fikir yürüterek ulaştığım netice ile beraber Holdpeak HP-890CN'yi daha doğru ölçüm yaptığına inandığım Habotest HT-118A ve Unit UT210D'ye göre kalibre ettim. Tavsiye niteliğinde değildir ! Çünkü ilerleyen zamanlarda neye yol açacağını bilmiyorum.

Habotest'i DC voltaj kademesinde bir adet 18650 pile bağladım. Holdpeak'in içini açtım ve onu da bağladım. Sonra da Holdpeak'te probların bağlı olduğu konnektörü takip ettim ve konnektörlerden birisinin 2 adet seri bağlanmış 5 megaohm dirençten geçtiğini görünce oraya direnç değişsin diye dokundum (voltaj da düşük zaten risk yok) ve o esnada Holdpeak'in voltaj göstergesinin değiştiğini gördüm.
(Bu 2 adet seri bağlı 5 M dirençler voltaj giriş empedansı olarak belirtilen koruma amaçlı eklenen dirençler. Daha önce bir yerlerde araştırıp okumuştum.)

Sonra Holdpeak'in pilini probunu çıkarıp bu iki adet 5 M direnci ölçtüm. Bunlar renk koduna göre baktığımda yüzde 0,25 toleransa sahip. Birisinin toleransının da altında değer gösterdiğini farkettikten sonra onu söküp 1 adet 100k trimpotu seri bağladım ve vidasını çevirip Habotest'i takip ederek voltajı kalibre ettim. Şimdi ölçümleri aynı (Trimpot 58k civarına varınca tamam oldu). İlerleyen zamanlarda sabit bir direnç de ekleyebilirim ama şimdilik bu şekilde bıraktım.

Direnç dahil diğer kademeleri de kontrol ettim. Bir sorun görünmüyor. Denemek amacıyla 1 r, 39k, 1.5 M dirençleri ölçtüm. Bir problem göremedim. İlerleyen zamanlarda bu uygulama ile ilgili bir sorun olursa yine burada paylaşırım. Görüntü de ekliyorum.
20210302_234451.jpg
20210302_234455.jpg

Son düzenleme:
İşyerinde kullanmış olduğum masa tipi ölçü aleti vardı.
Ölçüm için birkaç saniye beklemek gereiyordu.
Ölçüm tam olduğunda ölçü aleti BİP sesi veriyordu.
O aletin o yıllardaki satışı 1200$ gibi idi. Onu alamadığım için BECKMANN industriel DM27XL almıştım.
Benim değil çok ekmek, fırınları yemem lazim hocam o seviyelere gelmek icin ki yine de zor. Gerci işim de degil ama hobi olarak seviyorum bu elektroniği.

Yeni bir başlık açmak istemedim, @karadvt hocam senin soruna benzer bir sorunla karşılaştım. TP4056 modülleri inceliyorum, modüller çok sıkıntılı. Korumasız orjinal(logolu) ve kopya modüller sizin videodaki gibi ölçü aletinde(UT-139C) voltaj devamlı oynuyor ve şarj kesme voltajlarıda 4.30 V civarlarında. Korumalı olanlarda ise bu dalgalanma çok çok az veya yok.

Profesyonel iş yapıyorsanız kesenin ağzını açmanız şart (Fluke v.b). Benim hobi ve genel amaçlı olarak kullandığım 3 tane ölçü aleti var hepsi çin malı.
1) Entes firmasının EMO Kompanzasyon seminerinde bana hediye ettiği Santech M266C pensampermetre (En dandiği)
2) En çok kullandığım True RMS olmayan, kalibrasyon sertifikasız Unit UT61B Multimetre
3) True RMS ve kalibrasyon sertifikalı UT202A+ Pensampermetre

Aşağıda evimde yaptığım Faz/Nötr ve Nötr/Toprak gerilimi ölçümleri. Gerilim saf sinüs ve mükemmel olmalı :) Yorumu sizlere bırakıyorum.

Ekli dosyalar

• 20210515_203131.jpg
    20210515_203131.jpg
    252.6 KB · Görüntüleme: 22
  • 20210515_201753.jpg
    20210515_201753.jpg
    250.2 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar