Muşterimin sordugu soru

3 bin lira maaşımla asgari ödemesi 2 bin lira olan kartı ödüyorum ayrıca 1500 ev kirası aidat faturalar çocuğun okulu üstüne yiyip içiyoruz ve hanımın tripleri. Üstelik 6 yıldır böyle. Asıl bu Nasıl oluyor bence çok daha acayip ve esrarengiz olan bu
Yaram içerde parmak bastın lakin kan durmuyor.

3 bin lira maaşımla asgari ödemesi 2 bin lira olan kartı ödüyorum ayrıca 1500 ev kirası aidat faturalar çocuğun okulu üstüne yiyip içiyoruz ve hanımın tripleri. Üstelik 6 yıldır böyle. Asıl bu Nasıl oluyor bence çok daha acayip ve esrarengiz olan bu
Dostum senin bu maaşı bitirebilmen için, her ay 2bin tl ya daha ihtiyacın var.
Allah yar ve yardımcımız olsun.

Söz konusu olan elektriğin hızı değil , etkisinin hızı. Elektriğin hızı saatte 8,28 santimetredir.

Kolay gelsin...

Etkisinin hızı derken hangi etkiden bahsediyorsun elektromanyetik alan hızından mı ,akım hızından mı amper den mi ? 8,28 santimetre hız neyin hızıdır özetle ilk defa sizden duygum kaynak gösterir misiniz.Bence neden bahsettiğinizi sizde bilmiyorsunuz.

Son düzenleme:
Söz konusu olan elektriğin hızı değil , etkisinin hızı. Elektriğin hızı saatte 8,28 santimetredir.

Kolay gelsin...
doğru diyorsun da hertz hesabını unutuyorsun
sende çok farkım yok 1890 emekli maaşı+60 TL yövmiye 1440 TL=3300 TL ev karımın(kendisi eve değil, çok uzaklarda) 1200 TL kredi+300TL kredi (diğer banka)144 TL yol +450 sigara limiti 12.000 ve 4750 2 adet kredi kartı(asgarileri ödeyip idaere etmeye çalışıyorum kızımın masrafları+ sigarası yemek içmek (bu arada elektrik ve interneti karım ödüyor) ama yinede aysonu gelmiyor.Ben genede senden şanslıyım karım başımda değil.

Son düzenleme:
doğru diyorsun da hertz hesabını unutuyorsun

sende çok farkım yok 1890 emekli maaşı+60 TL yövmiye 1440 TL=3300 TL ev karımın(kendisi eve değil, çok uzaklarda) 1200 TL kredi+300TL kredi (diğer banka)144 TL yol +450 sigara limiti 12.000 ve 4750 2 adet kredi kartı(asgarileri ödeyip idaere etmeye çalışıyorum kızımın masrafları+ sigarası yemek içmek (bu arada elektrik ve interneti karım ödüyor) ama yinede aysonu gelmiyor.Ben genede senden şanslıyım karım başımda değil.
[emoji23] [emoji23] [emoji23]

Kolay gelsin...

Etkisinin hızı derken hangi etkiden bahsediyorsun elektromanyetik alan hızından mı ,akım hızından mı amper den mi ? 8,28 santimetre hız neyin hızıdır özetle ilk defa sizden duygum kaynak gösterir misiniz.Bence neden bahsettiğinizi sizde bilmiyorsunuz.

@emodiyator
fiziksel olarak elektronun iletken üzerinde bir noktadan diğerine hareket hızı.
http://www.wikizero.biz/index.php?q...GVkaWEub3JnL3dpa2kvU8O8csO8a2xlbm1lX2jEsXrEsQ

Konuyu açan arkadaş lambanın yanma hızıyla alakalı bir örnek vermiş örnek üzerinden anlaşılır bir biçimde anlatabilirmisiniz mesela söylediğiniz gecikme lambanın yanmasında ne tür bir değişikliğe neden olacak biz neyi bilmem kaç saat sonra gözlemleyeceğiz.Fizik olarak değilde elektriksel olarak anlaşılması açısından

@emodiyator
http://www.wikizero.biz/index.php?q...GVkaWEub3JnL3dpa2kvU8O8csO8a2xlbm1lX2jEsXrEsQ
Yeni bir şey daha öğrendim bende:oops: neyse yaşam boyu öğrenme ilkemizi sonuna kadar sürdürüyoruz. Fakat arkadaşımız @testcimurat in yaptığı ifade ve imla hatalarını da görmemizi sağladı.

Yine bahsedeyim unutulmamalıdır ki verilen oran örnek üzerinden yapılmış yani burada gerilim bahsedilmemiş olup çapı 1mm ve 3A olan teldeki elektrik hızıdır.
Screenshot_20190808-005701.jpg
Screenshot_20190808-005652.jpg
Screenshot_20190808-005643.jpg

Elektriğin kaynağı Çin'de mi, yoksa Türkiye'de mi?

Eğer Çin'de ise ve Türkiye'den basıyorsak düğmeye mesafe artacağından alacağı süre de artar, hat kayıpları ile voltaj kaybını da hesaplarsak, yüksek gerilim hattı ile taşıyıp trafolarda düşürüp lambayı yakarsak epey bir hesap kitap.

Tavsiyem, radyo sinyalli uzaktan kumandalı anahtar :)

bkz: Radyo dalgalarının uzay boşluğunda yayılım hızları ışık hızı olan 300,000 km/sn eşittir.

Tr ile Çin arası: 5.946 km

5946 / 300.000 = 0.01982 saniye çıkar.

sinemaya gideceğimize, tiyatroya gitmeyelim evde oturalım :)

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri