MSN Messenger ile PIC Kontrol

korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Hazırlayan : Umut KAZANÇ
bu proje Umut KAZANÇ'ın izni ile yayınlanmıştır.

MSN Messenger ile uzaktan evinizdeki cihazları kontrol etmek ister misiniz? Çok basit bir kontrol devresi ile bu işi yapabilirsiniz...

Merhabalar;

Geçenlerde Cep telefonu ile MSN girdiğimde aklıma ilginç bir yöntem geldi, messenger üzerinden evdeki cihazları kontrol edip oradan istenilen değerleri almak gibi. İşte bunun üzerine bir yazılım geliştirdim windows messerger ile ortak çalışarak gelen mesajlardaki komutları algılayıp PIC ile bağlantı kurarak karşı tarafa cevap vermektedir. Bu versiyonda belirli komutları kullandım ilerleyen zamanlarda daha gelişmiş versiyonu hazırlayacağım.

picmsn3.jpg

İlk olarak Windows Messenger ile yeni bir oturum açın ve çevirim içi bırakın. (Kullandığınız hesabın dışında bir hesap olsun). Daha sonra PIC-MSN programı çalıştırarak kontrol için izin verdiğiniz kişiyi listeden seçin. Devrenin bulunduğu seri portu da seçtikten sonra geriye sadece izin verilen kişi başka bir PC den veya Cepten msn i açarak bu hesaba mesaj göndermek kalır.

picmsn1.jpg
picmsn2.jpg
picmsn4.jpg

Sistem 6 komuttan oluşmaktadır (yeni versiyonu);

1. ac x bu komut ile PortD kontrol edilir belirtilen pin numarasına göre çıkış 1 olur (x = 1...8)
  2. kapat x bu komut ile PortD kontrol edilir. belirtilen pin numarasına göre çıkış 0 olur (x = 1...8)
  3. oku x bu komut ile PortB okunur. Belirtilen pin numarası okunur ve cevap alınır (x = 1...8) Örnek: 1. Giriş: 1
  4. ra2 bu komut ile AN2 analog kanal okunur ve cevap alınır. Örnek RA2:127
  5. ra3 bu komut ile AN3 analog kanal okunur ve cevap alınır. Örnek RA3:145
  6. isi bu komut ile devredeki DS serisi sıcaklık sensörü okunur ve cevap alınır. Örnek: ISI:30°C

Bu şekilde istenilen pinler kontrol edilir, analog değerler okunur, ve sıcaklık bilgisi alınır. Basit bir yöntemle otomasyon yapılmış olur.

Ekli dosyalar

• picmsn.rar
    149.1 KB · Görüntüleme: 119
mrb arkadaşım bu devre çok ii bir devreye benziyor ve ben bnu yapıp evimde kullanmak istiyorum fakat bu devre tam anlamıyla çalışmaktamı diye sormak istedim yani denenmiş bir uygulamamı?

teşekkürler...

akketten çok başarılı buldum başarıların devamı dileklerimle.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri