MQ-4 NATURAL GAS SENSOR (YARDIM)

tolgaeskii

Üye
arkadaşlar bir doğal gaz dedektörü yapmak için Winsen'in MQ 4 gaz sensörünü aldım fakat internette bacak bağlantılarını gösteren hiç bir kaynağa ulaşamıyorum . Bir tane datasheet var sadece nette dolaşan onda da hiçbirşey belli değil. Bilgisi olanlar bana yardım edebilir mi?

aslına bakarsan bu hiç yardımcı olmadığı için konu açmak zorunda kaldım :)

Merhaba ben yaklasik 4 sene once bi dogalgaz sensoru tasarkamistim bu sensoru ve figaro isimli baska bi sensorle bacak baglantilarini tam hatirlamiyorum ama elindeki datasheeti ekleyebilirsen uzerinde anlatirim yaptigim algilayici piyasada hala kullaniliyor genel hatlariyla sensorun icinde biir rezistans var bu resistans sensorun icindeki gazi yakiyor ve aciga cikan isi ile ptcnin direnc degeri dusuyor dolayisi ile 2 uc resistans icin kullaniliyor diger uclarida ptc. Ntc icin diye hatirliyorum ama datasheeti ekle elimden gelen yardimi yaparim cunku ben bayagi yorulnustum ilk tasarimi yaparken

haklısın ben dün mobilden bağlandığım için açamadım datasheeti bende bu datasheet uzerinden tasarım yapmıştım. Şimdi uçlar hakkında bilgi veriyim öncelikle H , H olarak belirttiği uçlar resiztans Heater olarak bahsediyor datasheette, bu uçlara sürekli 5 volt gönderiyorsun yanlız bu rezistansın ısınması yaklaşık 90sn sürüyor dolayısıyla sisteme eneji verdiğin anda A-B uçlarının direnç değerleri saçmalamasın diye sistemi ilk çalıştığında 90 sn'lik bir beklemeye almalısın. A-B olarak belirtilen uçlar NTC, PTC uçlarıdır yani ısı ile direnç değeri değişir bunlardan A veya B yi kullanmak sana kalmış bi durum. Ben sistemi bir referans voltaj değeri dirençlerle ayarlayarak seçmiştim ve LM393 karşılaştırıcı olarak kullandım bu duruma göre çıkış alıyordum ve çıkıştaki röle tetiklenerek solenoid valf kapatarak gaz akışını kesiyordu sen tam olarak ne amaçlı kullanıcağını bana yaz istersen yardımcı olmaya çalışıyım sana ne de olsa dedikleri gibi bilgi paylaştıkça değerlenir.

haklısın :) doğalgaz kaçağı olduğunda bir buzzer ı aktif hale geçiren devre yapıyordum 3erli gruplarda hangi tarafı seçeceğin fark etmiyormuş bu sensörde ona göre kurdum devreyi ve çalıştı şuan sıkıntı yok yani ama çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler ve yardımların için ;))

Rica ederim fakat belirttiğim gibi rezistansın ısınması için muhakkak 90 sn ye civarında çıkışları beklemeye al yoksa kararlı bir çalışma elde edemessin kolay gelsin

arkadaşlar benım araştırmalarıma göre 2 A 2 B 2 tande H isimli bacakları var data sheet de anlatmak istedigi şu a veya b fark etmez birini H ile birleştirip +5 v a diger H bacagını ise gnd ye baglayıp i ile birleştirmedigimiz a veya b kutbu hangisiyse onu da bilgi ucu olarak baglamamız gerektigi anlatılıyor bende cok uzun süre araştırmam sonucu bu yargıya vardım bi kac devre gecti elime onlarda o şekilde baglıydı

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri