MPPT regülatör seçimi (60A üstü)

Kazım_tr

Üye
Merhaba. Yapmak istediğim güneş enerjisi projesi için 8 adet 250w güneş paneli kullanmayı düşünüyorum.
Her birinin akımı 8,62 A ve hepsini kullandığımda akım 60A üstüne çıkıyor. Piyasada maksimum 60 A MPPT regülatör gördüm. Bu sistem için hangi regülatörü seçmeliyim? Teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
80 VE 100A lık MPPT'ler gelecekteki seçim için ve şu anki kullanımınız için aslnda çok iyi olurdu ama 60A'dan sonra fiyatlar oldukça da yükseliyor. 4 adet paralel panele 40-60A'lık olanı, diğer 4 adet paralel panele diğer bir 40-60A'lığı bağlayarak, bu paneller de ayni marka ve ayni özellikte iseler, çıkışlarındaki akü şarj akımı voltajı pek de değişmeyeceği için veya bu durumu öngörülerek diyottan geçirmeden veya çok sağlamcı (Emniyetli) olarak geçirdikten sonra uçlarını doğrudan paralelleyerek akülere şarj için bağlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

http://globalgrup17.com/index.php?route=product/product&product_id=348
https://tr.aliexpress.com/item/Auto...1726983.html?spm=a2g10.search0104.8.76.mLnkoL

Panelleri ikişer ikişer seri bağlayın voltaj 2 katına çıkar ve akımda yarıya düşer. ancak bu durumda mppt kontroller in 48 voltluk olması lazım. yani 48 volt 40 amper veya 60 amper bir cihaz kullanabilirsiniz.

24 voltluk solar panelli bir elektrik sistemini düşünürseniz (Reg.'lerin çoğu 12/24/48 volt girişe esnek, yani üniversaldir zaten) eğer toplam amper yarıya düşeceğinden kablolarda ısınmayla ilgili kayıplar da daha az olur. O takdirde sn. kesmez'in önerdiği şekliyle 2 'şerli seri + paralel 4'lü grupla oluşturulan 2 ayrı 4'lü grupta 60 amperlik reg. kapasitesi, bu şartta 60 amper pek aşılmadığı için reg.'ün amper kapasitesi yeterli olur. 12 voltluk sistemde çok ısrarcı olduğunuzu sanarak bunu önermedim, yoksa aklımdaydı bunu da önerirdim. Bu seçim sizindir. Kolay gelsin.

Cevaplarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Panelleri ikişer ikişer seri bağlayın voltaj 2 katına çıkar ve akımda yarıya düşer. ancak bu durumda mppt kontroller in 48 voltluk olması lazım. yani 48 volt 40 amper veya 60 amper bir cihaz kullanabilirsiniz.
Bu sistemi kurduğumda akü grubunu 24V olarak seçmem sorun oluşturur mu yoksa akü grubunu da mı 48V olarak ayarlamam mı gerekiyor?

Moderatör tarafında düzenlendi:
24 veya 48 volt seçmeniz daha doğru olur. Alacağınız mmpt cihazının yapına göre.

Zaten 250 watt paneller 24 volt ikişerli bağlayınca panelleri 48 volt seçmen gerek

Zaten 250 watt paneller 24 volt ikişerli bağlayınca panelleri 48 volt seçmen gerek
Akü için sormuştum ben. Panelleri 48V olduğuna göre akü grubunun kapasitesini de 48V değerine çekmem gerekir mi yoksa 24V kullansam da olur mu?

Elbette sizin de düşündüğünüz gibi her ikisi de tam uyumlu olmalıdır, aksi halde sıkıntılar olur. Yani panel grubunu yüksek güçlerde 24 veya 48 volt (Sizin sisteminizde 48 volt daha uygun gibi, 12 voltta 60 amperi geçiyor çünkü) olarak mutalaka da seçmeniz gerekir, genel uygulama zaten bu şekildedir. Çünkü büyük güçlerde kablolardan geçen amperin fazla artmaması için sistemin voltajı 24-48 volt şeklinde yükseltilip amperi düşürülmelidir ki regülatör düşük amperli seçilebilsin, kablo maliyeti ve kablo içi ısınma kayıpları asgaride tutulabilsin. Panel grubu 12-24 voltluk olup akü grubunu 48 voltluk seçmeniz veya tersine olarak panel leri 48 voltluk seçiip akü grubunu 12-24 volt dc.lik seçmeniz uygun olmayacaktır. 24 voltluk panel grubunu oluşturduğunuzda akü grubu da mutlaka 24 volt olmalıdır. Aman buna çok dikkat edin. Reg.'lerin 12/24/48 volta uyumunun kendi içinden otomatik sağlanabildiğini zaten biliyorsunuz, bunlara özel bir müdaheleye (Ayarlamaya) ise gerek yoktur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri