MPLAB programında ufak bir sorun

kwister

Üye
MPLAB programında 16f877 kullanarak programı yazdım fakat bir türlü bilgisayara 16f877'yi tanımlatamadım ve bu yüzden 10 tane hata veriyor bu neden kaynaklanıyor olabilir?

Detaylar lazım, ne kullanıyorsunuz, hata mesajı ne?

şöyle bir program yazdım start butonuna basıldığı zaman sıfır dan başlayıp 100 milisaniye aralıklarla sayan top butununa basıldığında duran reset butonuna basıldığı zamanda kendini resetleyen bir program

#include<16f877.h>
#fuses XT,NOWDT
#use delay(clock=4000000)
#define start pin_d0
#define stop pin_d1
#define reset pin_d3
void main()
{
int8 a;
set_tris_c(0xff);
set_tris_d(0x00);
j0: a=0;
j1: output_c(a);
if (input(start)==1)
{
a=1;
goto j1;
}
if (input(stop)==1)
{
a=0;
goto j1;
}
if (input(reset)==1)
{
goto j0;
}
if (a==1)
{
delay_ms(100);
a++;
}
goto jo;
}

hata mesajlarıda şunlar

Executing: "D:\Program Files\PICC\Ccsc.exe" +FM "aa.c" +DF +LN +T +A +M +Z +Y=9 +EA
*** Error 18 "aa.c" Line 1(8,18): File can not be opened
Not in local "C:\Documents and Settings\Özkarayel\Desktop\MBlAP örnekler\16f877.h"
*** Error 111 "aa.c" Line 2(7,16): Unknown keyword in #FUSES "NOWDT"
*** Error 128 "aa.c" Line 7(1,8): A #DEVICE required before this line
*** "aa.c" Line 10: Error #12: Undefined identifier -- set_tris_c
*** "aa.c" Line 11: Error #12: Undefined identifier -- set_tris_d
*** "aa.c" Line 13: Error #12: Undefined identifier -- output_c
*** "aa.c" Line 14: Error #12: Undefined identifier -- input
*** "aa.c" Line 19: Error #12: Undefined identifier -- input
*** "aa.c" Line 24: Error #12: Undefined identifier -- input
*** "aa.c" Line 36: Error #88: Undefined label that was used in a GOTO > jo
10 Errors, 0 Warnings.

Ben asm kullanıyorum bu dilden anlamam ama yinede anlayabildiğim hataları söyleyeyim, dili bilenler daha iyi yardımcı olacaktır bende bilmediğim için hatalı birşey söylersem gören düzeltsin lütfen. error88 en alt satırda goto j0 (sıfır) yazacağınıza jo (osmanın o sunu) yazmışsınız onu söylüyor böyle bir etiket tanımlanmamış diyor. Error 12 sonunda yazdığı isimlerin tanımlanmamış olduğunu söylüyor sanırım bunun için include ....... bişeyler olması lazım belkide en başta yazdığınız #include hatalı veya eksiktir ondan oluyordur bilemiyorum #include<16f877.h> kısmında #include <16f877.h> arasına boşluk bırakın belki düzelir. fuses tanımlamasında NOWDT diye birşey yoktur diyor bence bu NO_WDT diye yazılırsa hallolur (Bir örneğe baktım sizin yazdığınız gibi yazılmış ? ). Şimdi bunların hepsi kullanılan dille ilgili temel olarak bilinmesi gerekenler yani siz temelleri öğrenmeden program yazıyormuşsunuz gibi geliyor bana elinizdeki kaynaklardan bu kısımları detaylı olarak çalışmanız lazım işiniz kolaylaşır yoksa hata yapa yapada çözebilirsiniz tabiki, bu size kalmış.

Son düzenleme:
ben meslek lisesi öğrencisiyim, okulda gördüğümüz bu programı evdeki bilgisayarıma da alayım dedim, okulda bu programı çalıştırırken evdeki bilgisayarda çalıştıramıyorum

goto j0 (sıfır) yazacağıma jo (osmanın o sunu) yazmışım onu düzelttim geriye 9 hata kaldı

Mplab programını eksik kurmuşta olabilirsiniz, söylediğim gibi ben bu dilden anlamam, hocanıza sordunuzmu? Çözüm bulamazsanız, "program doğru ama mplab ccs-c hata veriyor" gibi bir konu daha açın bilenler daha kolay görüp yardımcı olabilir. Zaten error 12 ler tahminim aynı sebepten ötürü yani pic 16f877 yi tanıtamadığınızdan dolayı hata veriyor o çözüldümü hepsi çözülür, dili kullanmış olsaydım hatayı söyleyebilirdim belki ama şimdilik benden bu kadar.

Mplab programını eksik kurmuşta olabilirsiniz, söylediğim gibi ben bu dilden anlamam, hocanıza sordunuzmu? Çözüm bulamazsanız, "program doğru ama mplab ccs-c hata veriyor" gibi bir konu daha açın bilenler daha kolay görüp yardımcı olabilir. Zaten error 12 ler tahminim aynı sebepten ötürü yani pic 16f877 yi tanıtamadığınızdan dolayı hata veriyor o çözüldümü hepsi çözülür, dili kullanmış olsaydım hatayı söyleyebilirdim belki ama şimdilik benden bu kadar.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim, yeni bir konu açmak en iyisi olacaktır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri