MPLAB 8.60 ile asm'yi HEX'e çevirme

kudretuzuner

Paylaşımcı üye
Merhaba
Arkadaşlar MPLab 8.60 kullanıyorum.asm olarak kaydettiğim dosya,isis tarafından HEX dosyası olarak yaratılıyor.Proteus isis kullanmadan MPLab'te yazılan asm dosyasını hex'e çevirecek bir metod var mı?Yazdığımız asm yazılımını .HEX uzantılı kaydetsem olur mu?Teşekkürler.

hayır olmaz mplap ı kurarken içinde mpasm programıda kuruluyor onu açıp asm uzantılı dosyanızı gösterip hex uzantılı yapabilirsiniz.

Merhaba
mpasm'yi nasıl açabilirim.Teşekkürler.

Merhaba
Arkadaşlar MPLab 8.60 kullanıyorum.asm olarak kaydettiğim dosya,isis tarafından HEX dosyası olarak yaratılıyor.Proteus isis kullanmadan MPLab'te yazılan asm dosyasını hex'e çevirecek bir metod var mı?Yazdığımız asm yazılımını .HEX uzantılı kaydetsem olur mu?Teşekkürler.

aynı sorunu bende yasıyordum şu sıralamayı takip ederek dene
1-mblab da programını asm olarak kaydet
2-project sec project wizart secerek devam et (hangi pic i kullanacaksanız onu seçin)
3-mblib librarian seç
4-proje olusturacagınız hedef klasörü seç ve isim ver
5-yazmış oldugunuz asm uzantılı dosyayı add yap ve c>programfiles>microchip>mpasm suite> uzantısı inc olan pic i seç (ör pic16f84.inc) add yap
6-son
sonra mblab dan programınızı acın build yap belirlemiş oldugunuz klasöre asmde yazdıgınız programın hex e dönüştügünü göreceksiniz kolay gelsin.

bi soru soracağım :
.ben notpad++ da bir kod yazdım. bu kodu kaydederken kayıt türüne all types (".") diyorum ve dosyanın adını yazarken uzantısını .hex yapıyorum. dosya hex olurmu.
note: tekrardan dosyayı notepad ++ ile açınca aynı kod görünüyor ama windows gezgininde dosya türü hex dosyası olarak görünüyo.

Şimdi ben bu dosya ile pic programlayabilirmiyim?
Hedefim tüm programlama dillerini kullanmak. şimdilik python kullanıyorum.
yardımınızı bekiyorum.

ya biri bana link atsın [h=2]MPLAB 8.60 nerden indirebilirim[/h]

Bize gökten indi. Acaba foruma üye olup mesaj yazmaktan dahamı zor google da aramak? 8.88 var daha sonra çıktımı bilmiyorum, microchipin sitesinden indirebilirsin bulamıyorsan zaten programlama ile uğraşma.

- - - Updated - - -

Bize gökten indi. Acaba foruma üye olup mesaj yazmaktan dahamı zor google da aramak? 8.88 var daha sonra çıktımı bilmiyorum, microchipin sitesinden indirebilirsin bulamıyorsan zaten programlama ile uğraşma.

for @karaapak , (mesajlar bölümünde 1 yazanların ayrıcalıkları var bilmiyormusun ?)

Sayın @KazımUğur @enesoz un notepadle hex dosyası oluşturması daha güzel ama ben diğerine takılmışım daha öncede bunun nasıl yapılabileceğini söylemiştim ama tabiki böyle bir soruyu soranlar için değil bu işi bitirmiş olanlar içindi yine paylaşalım PIC microcontroller blinking LED without cheating

Sağolasın Kazım abi, bende diğer arkadaşın mesajı cevapsız kalmasın dedim, verdiğim linki şahsen denedim olurda benim gibi contayı sıyırıp notepad ile derleyici kullanmadan program yazmak isteyen olursa gönül rahatlığıyla deneyebilirler.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri