MOV KOMUTU

nasah53

Üye
slm arkadaşlar plc ye yeni başladım ve 14 ss2 röle tipi plc alarak deneyerek dökümanlar la öğrenmeye çalışıyorum uygulama komutlarında mov komutunun nasıl kullanılıcağını anlayamdım fiziksel olarak biçıkışmı almam gerekiyor bi örnekle wpl softa çizerek uygulama yoluyla görmek istiyorum yardımıcı olurmusunuz

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
mov komutu bilgi gönderme komutudur.LD M1--------MOV K100 D500
LD M2-------TMR T1 D500
BU KOMUTLARI KULLAN M1 on olduğunda tımer e 100 bilgisi gidecek m2 on olduğunda saymaya başlıyacak.k100 yerıne data kullanarak istediğin bilgiyi gönderebilirsin

kaç adet taşıma komutu var yoksa sadece mov komutunumu kullanılıyor..

mov tek data gönderimi için bmov çok sayıda data göndermek için fast ın cd indirin hepsi mevcut örnekleri var.

mov komutu yla ayrıca panelede degerleri degiştirmek için transfer mi yapıyoruz..

mov komutuna data atadıysan ekran üzerinden okuma ve yazma yapabilirsin.K100 olarak yazıldığında kalıcı olur sadece program dan değiştirebilirsin.

resimdeki
birinci örnekte

5 sabit sayısı plc d100 adresine

ikinci örnekte

d100 adresindeki sayı (5) d102 adresine yazılıyor. d100 adresindeki bilgi değişmeden kalıyor.

panele mov ile aktarma yapılmaz. panel plc'nin d100 adresinden veriyi direkt okuyabilir.

adsız.jpg

Bu şekilde d100 e bilgi yazılabilirki x1 yukselen kenar olmasaydı senın dedığın olurdu sureklı 5 bılgısı gıderdı.

arkadaşlar bimeyen biri için anlaşılması zorgibi örnekte çıkış vermemişsiniz.yani şöle yaparsan y0 çıkışı verir yada şöle olur gibi anlayamadım bi türlü

örnek yaptım birtane ss2 plc için yükleme yap x1=start x0=stop diğer inputlarda data gönderme yapılacak online olursan göreceksin.y1-ve y3 çıkışlarına led bağla com dan besle her bir x te değişik süreler var mov komutuyla değişiyor lamba yanma süresini değiştirecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri