Motosiklet sinyal

yawuz58

Üye
merhaba arkadaşlar ustalar motosikletimi led sinyal aldım ama flaşör çalıştırmıyor ölçmedim ama tahminim 5 watt filandır motosikletin sinyal ampulleri 10 watt bu sinyallere drenç filan bağlayıp 10 watt çektirebilirmiyiz

Lede paralel direnç veya eski ampulunu bağlaman gerek, ya da LED için özel yapılmış LED flaşör rolesi alarak sorununu çözerek.

Lede paralel direnç veya eski ampulunu bağlaman gerek, ya da LED için özel yapılmış LED flaşör rolesi alarak sorununu çözerek.
kaç ohm drenç kullanmalıyım usta,birde led flaşör şu an takamıyorum önler ampul olmak zorunda ilerde bir yol bulursan önleride led sinyal yaptığım zaman takarım şimdilik arka sinyalere çözüm arıyorum

Sn. yavuz58 ustam, sinyallerin bağlı olduğu devrede 2 akkor telli ampul, sinyaller paralel bağlı iken avometreyle omajını ölçün. Örneğin 17 ohm olarak net okunuyorsa kızgın telli flaşör devresine de satın aldığınız LED sinyalin ölçülen bu kendi omajını eşitlemeniz gerekir. Atıyorum LED sinyallerin 2'si paralelde 30 ohm olarak ölçüldüyse paralel bağlayacağınız ekstra dirençle birlikte (toplamda) ölçülen omajı yine 17 ohm'a gelmeli ki kızgın telli flaşör devresi yanma sıklığı sabit kalsın. Omajı tam değerinde ayarlayamazsanız ya hızlı veya çok ağır fasılayla bu sinyaller yanar. Örneğin araçlarda bir sinyal ampulünün duydaki temasının ortadan kalkmasıyla, bu yanma fasılasının artmasına mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Eğer elinizde bu amaca uygun omajlı çeşitli dirençler varsa deneme-yanılma yoluyla bunları birer birer LED ampüllere paralel ekleyip deneyerek istenen sonuca yine ulaşırsınız. (flaşöre tam bağlamadan, paralel deneme yaptığınız bu dirençlerle her defasında multimetreyle tam 17 ohm.'u yakaladığınızı sürekli kontrol ederek) Ama elinizdeki flaşörün kızgın telli tip (eski tipte) bir flaşör veya bimetal prensipli olup yine kızgın telli gibi çalışanı olduğunu, tam elektronik (multivibratörlü) olmadığı varsayımıyla bunu belirtiyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Aklımda net değer yok 5 - 10 ohm 10w gibi direnç olmali, arkadaşlar zaten yardımlarını bilgilerini esirgememislrr bu direnci plastik aksamdan uzak monte etmek de fayda var.

led sinyaller 5 watt filan çekiyordur tahmnim sürekli yanık kalıyor bana 5 watt filan drenç lazım 110 ohm takıp deneyeyim 4 watt sanırsam oda olmaz ise 6 watt drenç lazım kirşof kanununa uymazsak olmaz orjinal sinyal ampulleri 10 watt

direnç işe yaramadı maalesef sadece sinyalin ışık şiddetini azaltıyor flaşör çalışmadı led uyumlu flaşör alacağım

Paralel baglanacakti hata yapmadınız değil mi?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri