Motorun türünü kimse çözemedi

s.a bey yanlış anlamayın bu tip motorlar çift kw lı dogrudur ama bence arkadaşın yaptıgı hatta şu motor klemensinde normal 6 adet civata var hani yıldız üç gen bağlanıyorya bunu üçgen köprüsü iç bağlantıda yapılmış sizin köprü atıp enerji verdiğinizde motor çalışmaz kitli gibi bi hareket etmeye çalışır çok yüksek akım çeker yapacağınız sadece 3 civatada bağlı kablo ince veya rengi farklıdır diğer 3 civatada kalın kablo bağlıdır yada rengi farklıdır yapılacak işlem 3 adet kablo bağlıyoruz ama 50 hz değil 60 hz olacak okadar kontaktörle çalışmaz ve çok yüksek akım çeker sizdede oldugu gibi 2,3 kw kulanacaksanız bir tarafa 9 kw bağlıcaksanız bir tarafa üçken yada yıldız köprüsü yoktur iyi çalışmalar arkadaşlar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yazdıklarınızdan kafanızın karışık olduğu anlamı çıkarıyorum.

bir; elinizdeki motor bizim hiç bilmediğimiz çok özel bi motor falan değil. yapılacak devir tercihine göre gücü ve momenti değişiyor.

iki; sürücüyle motorun gücünü tartmak istediğiniz hissiyatına kapılıyorum ve içimden bi şeyler yazmak gelmiyor.

üç; 10kW sürücünün marka modeli nedir, nasıl bi bağlantı yaptınız, nasıl bi kontrol tercih ettiniz, nasıl parametrelendirdiğiniz gibi bi sürü bilenmezle dolu mesajınızdan yorum yapmamızı beklemenizi gerçekten garipsiyorum.
Evet kafam karışık doğru anlamissinız sürücü ile motorun gücünü tartmak istemedim sürücü tam olarak 11 kW modeli delta VFD110CP4EB-21 calistirmadiğı için motorun daha yüksek kW olduğunu düşündüm parametreleri de delta servisinden bir arkadaşın yardımıyla ayarladık ben havalandırma fanı için kullandım hatta benim termik ile calistirmamda fan 3500 devirlik olmasına rağmen kanatları yamuldu o kadar güçlü calisiyodu kaç kişiden yardım almak istediysem yardımcı olamadi yada doğru kişilere denk gelmedim bu anlattıklarını da 3 yıl önce oldu şuan elimde yeni gibi duruyo ama saticaksam bile ne olduğunu nasıl bı motor olduğunu karsimdakine söylemem lazım bu yüzden danıştım sizlere

ölçü aleti ile her bobini ölçsek nası bi sonuç çıkar acaba hiç karşılaşmadım böyle bi motorla, karşılaşsam en yüksek omajlı hattı yıldızlayıp 380 verirdim heralde 10 hz den bi şey olmaz deyip :D

burakslm slm arkadaşım sendeki motorun bi benzeri bende var yabancı bi marka makinede kullanıyorum istersen etikette atarım klemens bağlantılarınıda atarım ama sen bi benim dediğimi yukardaki yazımdaki gibi bi bağla çalışıyormu çalışmıyormu görelim herkezde öğrenmiş olur ..​

burakslm slm arkadaşım sendeki motorun bi benzeri bende var yabancı bi marka makinede kullanıyorum istersen etikette atarım klemens bağlantılarınıda atarım ama sen bi benim dediğimi yukardaki yazımdaki gibi bi bağla çalışıyormu çalışmıyormu görelim herkezde öğrenmiş olur ..​

yanlış yönledirme yapıyorsunuz. dahlender baglantılı motorlar ile iki ayrık sargılı motorları araştırınız.

tmm ustam elimdeki kanıtlarla ilerleyelim de yanlış olmasın aşağıda iki resim ekledim burakslm nin motorunun aynı özellikli 2 ayrı kw 2ayrı devir ve tek bağlantı şekli köprü atmadan bu nasıl çalışıyor sorunsuz sizce

Ekli dosyalar

• 20230417_103639.jpg
    20230417_103639.jpg
    325.6 KB · Görüntüleme: 25
  • 20230417_104113.jpg
    20230417_104113.jpg
    408 KB · Görüntüleme: 25
tmm ustam elimdeki kanıtlarla ilerleyelim de yanlış olmasın aşağıda iki resim ekledim burakslm nin motorunun aynı özellikli 2 ayrı kw 2ayrı devir ve tek bağlantı şekli köprü atmadan bu nasıl çalışıyor sorunsuz sizce

sizin motorunuz ''iki ayrı sargılı motor''. bu tür motorlarda yıldız köprüsü atılmaz. şu an motorunuz yavaş devirde çalışacak biçimde kablolanmış.

diğer arkadaşın motoru dahlender bağlantılı motor. yüksek devirde çalıştırmak için doğru yere yıldız köprüsü atılmak zoruda.

sizin motorunuz ''iki ayrı sargılı motor''. bu tür motorlarda yıldız köprüsü atılmaz. şu an motorunuz yavaş devirde çalışacak biçimde kablolanmış.

diğer arkadaşın motoru dahlender bağlantılı motor. yüksek devirde çalıştırmak için doğru yere yıldız köprüsü atılmak zoruda.
Abi madem böyle diyorsun bı anlat dahlender motor nasıl bağlanır ve de uygulamasını yapayım bide halen cevap alamadım kW hesabını nasıl yaparım

yazdıklarınızdan fotodaki motoru yüksek hızda kullanırken hiç bir şekilde yıldız köprüsü atmadığınız anlamı çıkardığım için iki ayrık sargılı motor tanımlaması yapmıştım. motor etiketinizi detaylı inceledeğimde 8/4 kutup oranı dikkatimi çekti. bundan sizin motorun da dahlender bağlantılı motor olduğu anlamı çıkıyor. motoru yavaş devirde kullandığınız için yıldız köprüsü atmamanız normal bi durum. muhtemelen hızlı devirde çalıştırmanız için yıldız köprüsü atmanız gerekecek. electro adda markasının yıldız üçgen sembollerini kullanmaması kafa karışıklığına neden oluyor.

örnek:

dhlndr.jpg

dhlndr 2.jpg

Abi madem böyle diyorsun bı anlat dahlender motor nasıl bağlanır ve de uygulamasını yapayım bide halen cevap alamadım kW hesabını nasıl yaparım

değişken momentli ve değişken güçlü dahlender motorunuz var. hız tercihine göre motor milinden 2,3kW veya 9kW alınabilir. önceki mesajlarımda motor bağlantısını izah ettim. motor sağlam kabul edersek belirttiğiniz sürücüyle kolaylıkla yol verilebilir. karşılaştığınız sorunlar insan kaynaklı.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri