MOTORLU (ADIM MOTORU) SORUNU

hukumdar27

Üye
Merheba Arkadaşlar:

Konuyu şu şekilde anlatayım sizlere: panoda 1 açma butonu, 1 kapama butonu var ve birde 0-1 konumlu pako şalter var. Sistemin şuan çalışması:

1. pako şalter 1 konumuna getirilerek açma butonuna basılır 35 sn sonra tam açılmış bir durumda tork vasıtasıyla motor durur. yani kontaktörün enerjisi kesilir otomatik olarak. (tam açılması istenmezse pako şalter 1 konumundan 0 konumuna alındığında vana istenilen yerde kalır.)

2. aynı işlem kapama içinde yapılabiliyor.

3. Burada işlem manuel olarak el ile yapılmakta yani açma ve kapama işlemi.

4. Açma butonuna basıldıktan 25 sn sonra motor duraçak. 3 dak. açık kalaçak 3 dak. sonra kapama butonuna basaçak ve vana kapanacak. bu işlem her yarım saatte bir tekrarlanaçak.

Benim burada yapmak istediğim buradaki butonlara ve pakoya zaman röleleri kullanarak işlemi yarım saatte bir olaçakşekilde otomatik bir biçimde yapmak istiyorum. Eğer arkadaşlar bana bu konuda yardımcı olursanız gerçekten çok memnun olurum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merheba Arkadaşlar:

Konuyu şu şekilde anlatayım sizlere: panoda 1 açma butonu, 1 kapama butonu var ve birde 0-1 konumlu pako şalter var. Sistemin şuan çalışması:

1. pako şalter 1 konumuna getirilerek açma butonuna basılır 35 sn sonra tam açılmış bir durumda tork vasıtasıyla motor durur. yani kontaktörün enerjisi kesilir otomatik olarak. (tam açılması istenmezse pako şalter 1 konumundan 0 konumuna alındığında vana istenilen yerde kalır.)

2. aynı işlem kapama içinde yapılabiliyor.

3. Burada işlem manuel olarak el ile yapılmakta yani açma ve kapama işlemi.

4. Açma butonuna basıldıktan 25 sn sonra motor duraçak. 3 dak. açık kalaçak 3 dak. sonra kapama butonuna basaçak ve vana kapanacak. bu işlem her yarım saatte bir tekrarlanaçak.

Benim burada yapmak istediğim buradaki butonlara ve pakoya zaman röleleri kullanarak işlemi yarım saatte bir olaçakşekilde otomatik bir biçimde yapmak istiyorum. Eğer arkadaşlar bana bu konuda yardımcı olursanız gerçekten çok memnun olurum.

Sn. hukumdar25;

Bu işlemi zaman röleleriyle yapmak yerine forumda ikinci el bölümünde uygun bir plc ile çok kolay yapabilirsiniz.üstelik daha ucuza mal olur..Böyle bir çözüm önerisi benden size..tabii karar sizin

Sayın ufuk arkadaşım:pLC'ler konusunda o kadar bilgiye sahip değilim.İnan onu bende düşündüm ama PLC bilgim o kadar ileri seviyede olmadığı için böyle bişey yapmak istedim.Ama siz sayın arkadaşlarım bana bu konuda yerli bilgi ve desteğini verirse inan çok memnun olurum... Yardım desteklerinizi beklemekteyim....

arkadaşım motor pako ile vana start stop butonları ile mi çalışıyor ve sen bu çalışmayı döngüsel yapmak mı istiyorsun. tork vasıtasıyla motor nasıl duruyor anlayamadım. açıklaya bilirsen sevinirim.

1. Pako 1 konumunda iken açma (start) butonuna basılınca 35 sn süre içerisinde vana tam olarak açılıyor.Vana sona dayandığınada tork swichleri sayesinde motor açma kontaktörünün enerjisini kesip motoru durduruyor. Açma sırasında pakoyu 0 konumuna aldığımızda vananın açılımı duruyor. Yani starta basıp sonra pako sayesinde vanayı istediğimiz konumda durdurabiliriz.
2. Açma işleminde yaptığımız işlemin aynısını kapama (start) butonuna basarak yapabiliyoruz.
3. Burada yapmak istediğimiz burayı döngüsel olarak yapmak istememizdir.
4. Buradaki en büyük sorunumuz vana açma yapıldığında 35 saniyede tam olarak açılıyor. Biz bunun sadece 20 sn açılıp ondan sonra vana motorunun durmasını sağlamak. Açılış tork swichleri genelde arıza yaptığı için motoru durdurmaya biliyor bunun için ya motoru zorlayıp hasar veriyor yada vana redüktörünü parçalıyor. Bunun için her hangi bir zararkarşılık erkenden kapatılması gerekiyor.
5. pako 1 konumunda sabit kalaçak 30 dak. ara ile açma butonu enerjilenip vana 20 sn açılaçak ve duracak 2 dak. açık kaldıktan sonra tekrar kapama butonu enerjilenip vana tamamen kapanaçak. (kapama tork swich sayesinde zaten motor kendi enerjisini kesip duraçaktır.) Bu işlemi her 30 dak. yapaçak.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri