Motorlarda kullanılan telin seçimi??

iyi günler bir motorda kullanılacak telin kesitinin nasıl belirlendiğini öğrenmek istiyorum akıma göre değil sanırım şayet motorlar 70 80 derecelerde çalışıyor ve bu sıcaklıkalrda kabloların akım taşıma kapasiteleri değişiyor bu konuda motor üreticileri nasıl hesap yapıyor veya ben bir motor yapmak istesem nasıl hesap yapmam gerekir yardımlarınızı bekliyorum lütfen yardımcı olun :(

ayrıca 30 derecedeki akım taşıma kapasitelerine göre hesap yapınca tel motora sığmıyor cok buyuk geliyor hesaplara göre

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
yapacağım motorun gücü belli ise o güce karşılık gelen sargılardan geçecek akım değerlerine göre seçim yapacaksın, yaptığın seçimde akım taşıma kapasitesinin yanında ısınma kontrolünüde yapmayı unutma,

ozaman farzedelim 100kwlık motor Dc fırçasız motor olsun gerilimide kolay hesaplayalım diye 500V olsun akım 200A olur şimdi buradan sonra ne yapmalıyım motor 7000rpm de dönecek 200A ya göre 30 derecede ısı tasımasına göre hes kablodan ..::: HES KABLO - Hacılar Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. :::.. 70rmlik kablo bu kullanılmalı ?

Not:elektronikçi değilim fizik son sınıf öğrencisiyim.

eğer 30 derece sıcaklıkta %100 verimde çalışacak o güçte ve o gerilimde bir motor yapmayı düşünüyorsan sargı kesitin o civarda olmalıdır.

ama bildiğim kadarıyla gerçekte motorlar 70 - 80 derecelerde çalıstırlıyor hes kablonun sitesinde ve başka firmalarda da bu derecelerdeki akım tasıma kapasitelerini bulamadım motor verimide en kötü %90 olur heralde yani 111kw lık motor olmalı neyse biz kolaydan gidelim %100 verim olsun

ayrıca faz başına düşen sarım hesabınıda e=N.B.A.2.pi.f den hesaplicaz değilmi

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri