Motorlara ne zaman yıldız-üçgen yol verilir?

3 kontaktör kullanınca otomatik olmuyormu?

şöyle bir şey var 65 a kontaktör en ucuzu 55 tl normal şartlarda yapacak olsam panoyu250 tl gibi bişi tutuyor yaklaşık adamın damarlarında kan yerine para akıyor içi gidiyor bende 100 tlye tek kontaktörler bir zaman rolesi ile bitirdim ama tembihledim kimseye benim yaptığımı deme diye:)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Konunun teorisi ektedir.7,5 kw lık marangoz daire testeresine,gücü küçük olmakla beraber,direk yolvermeniz halinde,testerenin savrularak,iş kazasına sebep olabilirsiniz.Fan karakteristikli bir motora da yıldız üçgen yolvermeniz halinde,motoru kaldıramazsınız.Çalıştığım işletmelerdeki 200 ve 425 kw lık motorlar,direk startlı idi.

Ekli dosyalar

• motorlarda yolalma T.Odabaşı.rar
    104.7 KB · Görüntüleme: 27
Konunun teorisi ektedir.7,5 kw lık marangoz daire testeresine,gücü küçük olmakla beraber,direk yolvermeniz halinde,testerenin savrularak,iş kazasına sebep olabilirsiniz.Fan karakteristikli bir motora da yıldız üçgen yolvermeniz halinde,motoru kaldıramazsınız.Çalıştığım işletmelerdeki 200 ve 425 kw lık motorlar,direk startlı idi.

7,5 kw fana direkt yol veriyorum bir sıkıntı olmuyor
hatta 10 kw vinç motoruna bile kontaktörle direk yol verdim sorun teşkil etmiyor ancak 10 kw nin üzerinde sorun başlıyor
daha büyük güçteki motorların panılarına yan soft starter bağladım yada sabit direnç kuyllanıyorum
birde 660 v uygulaması var daha denemedim

ben yıldız üçgende en ekonomik yolla yaptım birine tek kontaktörle işi hallettim nasıl mı
m diye bildiğimiz kontaktörü kaldırdım o üç bağlantıyı direk bağladım uvw da direk enerjı
gelelim yıldız ve üçgene yıldız bağlantı için kontaktörün yardımcı kontakların kapalısını kullanın ve köprüleyin üçüncü ıç için yardımcı kontak alabilirsiniz üçgen içinde kontaktörün güç uçlarını kullanabilirsiniz
kendimi aştım allah başka dert vermesin

Ana kontaklarla, yardımcı kontakların akım taşıma kapasiteleri aynı değil. Bu şekilde yapılan bağlantı yanlıştır.

Yanlış demiyelimde hani ne dene bilir amacının dışına çıkmak olabilir

Yanlış demiyelimde hani ne dene bilir amacının dışına çıkmak olabilir
Hayır yanlış demek daha uygundur, yapılan bir sistemin şuan çalışır durumda olması güvenilir ve uygulaması artırılabilir olacağı manasına gelmez. Şöyle bir örnek vereyim yakın zamanda BMW otomobil markası elektrik tesisatında hata olduğunu farkedince binlerce aracını geri çağırdı, büyük firmalar bile yeri geldiğinde çok ciddi hatalar yapabiliyor gördüğünüz gibi.
Yıldız üçgenin nasıl yapılacağı bellidir sizin yaptığınız bağlantı tehlikelidir ve doğru değildir. Forumu okuyan binlerce kişi var bu yüzden başkalarına önermiyorum. Saygılar.

Şebekeye bağlanacak en büyük yıldız-üçgen motorun formülü

Pm=%Gerilim düşümü Xişletme gerilimi x Trafo Gücü
100 x k(yıldız-üçgen için 2 alınır) Uk

Not:Yukaridaki formülde Uk'nin doğru yeri trafogücü/uk olacak. Yukardaki formülde yerine yazıyorum kayıt ettiğimde 1. bölümün altına geçiyor.

Son düzenleme:
Hayır yanlış demek daha uygundur, yapılan bir sistemin şuan çalışır durumda olması güvenilir ve uygulaması artırılabilir olacağı manasına gelmez. Şöyle bir örnek vereyim yakın zamanda BMW otomobil markası elektrik tesisatında hata olduğunu farkedince binlerce aracını geri çağırdı, büyük firmalar bile yeri geldiğinde çok ciddi hatalar yapabiliyor gördüğünüz gibi.
Yıldız üçgenin nasıl yapılacağı bellidir sizin yaptığınız bağlantı tehlikelidir ve doğru değildir. Forumu okuyan binlerce kişi var bu yüzden başkalarına önermiyorum. Saygılar.

bende tasnif etmiyorum ama yaptık işte zaten herkes yapamaz ve sakın evde denemeyiniz

ben yıldız üçgende en ekonomik yolla yaptım birine tek kontaktörle işi hallettim nasıl mı
m diye bildiğimiz kontaktörü kaldırdım o üç bağlantıyı direk bağladım uvw da direk enerjı
gelelim yıldız ve üçgene yıldız bağlantı için kontaktörün yardımcı kontakların kapalısını kullanın ve köprüleyin üçüncü ıç için yardımcı kontak alabilirsiniz üçgen içinde kontaktörün güç uçlarını kullanabilirsiniz
kendimi aştım allah başka dert vermesin
buyuk gucte bı motorda denememenı onerırım ...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri