motorların boşta çalışma akımları nasıl bulunur?

betmen

Üye
arkadaşlar sistemimizde 245 A akım etiket değerine sahip bir motor var geçenlerde bir sorunla karşılaştık ve bir de boşta çalıştırdık boşta 90 amper çekiyordu sizce bu normalmi ve motrun boşta çalışma akımını nasıl hesaplarız
teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Motor kalitesine ve devir sayısına bağlı olarak,nominal akımın % 25-40 arasında olabilir.Üreticisinden
sormak en doğrusudur.Bana göre,90 . değeri normaldir.

sayın betmen

istisnalar olmakla beraber boştaki akım değeri motor kw değerinin %40 fazlasıdır...

Yani,100 kw lık motor,boşta 140 ampermi çekiyor ?Yanlışmı anlamışım ?

ben ce motor boştaki akımı yükteki akımına göre daha düşüktür
245a etiketine sahip bir motor 90a boşta akım çekmez ölçüm yapılan pense ampermetre yanlış ölçüyor
bu 90a perneyle ölçüldü budeğeri motorun bağlı olduğu panoda amper metrelerdemi gördünüz?
ben şunu derim motorun 90a akımı nasıl ölçtüyseniz motoru ilk kalkış anında ve motoru yükte birde boşta ölçün
motorun boştaki akımı ile yükteki akımı motora verdiğin yüke göre değişir

fahri yetiş ' Alıntı:
Yani,100 kw lık motor,boşta 140 ampermi çekiyor ?Yanlışmı anlamışım ?

Merhaba arkadaşlar;
Arkadaşlar burada bir yanlışlık var sanırım.
Saygılarımla;

arkadaşlar tabiki boşta çalışırken daha düşük akım değeri çeker bunu hesaplama yöntemi olmalı ben bunu öğrenmek istemişitim ben araştıracam bulmaya çalışır ve sizleride aydınlatırım

Motorun 245 A Etiketi motorun totalde çektiği akımı gösterir sizin bu akımı nerede ölçtüğünüz önemlidir. Motor muhtemelen değil normal olarak yıldız üçgen yol verici ile çalıştırılmıştır siz akımınızı ölçerken m veya ne isim verdi iseniz hat kontaktörünün çıkışından mı veya nereden ölçtünüz akımı ölçtüğünüz kısma göre alacağınız ampermetre değeri de değişecektir. M ve üçgen kontaktörünü besleyen ortak kablodan ölçerseniz 1 birim sadece M veya Üçgen kontaktörünün çıkış kablolarından okursanuz 1/2 birim okursunuz

M ve üçgen kontaktörünü besleyen ortak kablodan ölçerseniz 1 birim sadece M veya Üçgen kontaktörünün çıkış kablolarından okursanuz 1/2 birim okursunuz
sn nucro
M veya üçgen kontaktörünün çıkış kablolarından okursanız1/1,73 birim okursunuz. desem yanlışmı olur.
saygılar.

Arkadaşlar soru çok açık ama cevaplar konuyu karmakarışık etmiş. Şu M yada yıldız yada üçgen konusunu hiç karıştırmayın kalış akımı falan hiç girmeyin motorun akımı demek motorun akımı demektir. Yani yüke bağlı değilken devrini aldıktan sonra ana fazdan ölçülen akım demektir. Kalkışı yarısı falan sorulmuyor.

Fahri abinin verdiği değerlere katılıyorum. Etiket akımının % 25 ila 40 ı arası boşta akım çekmesi normaldir. yani 245A etiket değeri ise 245x0.4= 98 A kadar normal karşılanabilir. Buradaki kriter motorun kendi yapısıdır. Sınıfı, gövde tipi, devir sayısı, kalitesi ..... gibi faktörlerdir. Bu da motorun imalatına göre değişir bu durumda her motorun üretici firmasının verdiği değerler doğrudur. Daha sonra rulmanlarda problem, sargılarda problem, rotorda kayıklık yada aşınma, statorda kayıklık yada aşınma ..... faktörleri boştaki (elbette yükteki de) akımı arttırır.

Canlı örnek iş yerindeki 75 Kw AEG marka motorlardan biri yanıp sarıma gidip geldiğinde önce boşta çalıştırırız 40A civarında akım ölçtükmü OK deriz. 45 A geçerse 4-5 saat boşta dener ısınıp ısınmadığına bakarız 50A geçerse direk bobinajcıyı çağırırız. Oda genellikle gövde sürtmüş, oyuklar açılmış, stator kaymış ... falan der. Ama sarıma gönderdiğimiz Rus malı 75 Kw ise 55-60 A boştaki akımı dahi normal kabul ederiz zaten motor AEG nin 2 katı büyüklüğünde......

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri