Motor yanması

Merhaba arkadaşlar, CNC makinasının içerisinde ayrı olarak vakum motoru mevcut 1-2 defa motor malesef yandı. Birinden faz eksik gelmiş birinde sıkışmış.

Makinanin içerisinde olduğu için göremiyorum ve sesten duyamıyorum. Aklima gelenler motora bir koruma rolesi takabilir miyiz ? Bir diğer aklima gelen ise uyarı ışıkları takarsan işe yarar mi acaba ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba arkadaşlar, CNC makinasının içerisinde ayrı olarak vakum motoru mevcut 1-2 defa motor malesef yandı. Birinden faz eksik gelmiş birinde sıkışmış.

Makinanin içerisinde olduğu için göremiyorum ve sesten duyamıyorum. Aklima gelenler motora bir koruma rolesi takabilir miyiz ? Bir diğer aklima gelen ise uyarı ışıkları takarsan işe yarar mi acaba ?
Motorun özelliğini söylerseniz fikir yürütürüz. Faz eksik gelmesi arızasında makina komple durmayıp ta nasıl sisteme dahil başka bir motor yanıyor. Koca Cnc makinesinin komple bir koruma sistemi yok mu?

Motorun özelliğini söylerseniz fikir yürütürüz. Faz eksik gelmesi arızasında makina komple durmayıp ta nasıl sisteme dahil başka bir motor yanıyor. Koca Cnc makinesinin komple bir koruma sistemi yok mu?
Cnc ayrı olarak sonradan eklenmis özellikleri üzerinde yazmıyordu 3 fazlı yağlı vakum pompasi olarak geçmektedir.

Cnc ayrı olarak sonradan eklenmis özellikleri üzerinde yazmıyordu 3 fazlı yağlı vakum pompasi olarak geçmektedir.
Screenshot_20220505-151549_Google Go.jpg

Bence sizin pompa bakimsizliktan sorun çıkartıyor. Bu konuda dikkat edin.
"Motor (Faz) Koruma Röleleri - ENTES Elektronik" https://www.entes.com.tr/motor-faz-koruma-roleleri/

Teşekkür ederim hocam şimdi inceliyorum. Ek olarak sinyal ışıkları hakkında ne düşünüyorsunuz onlardanda baglarsam gözle görünür en azından uygun olur mu ?
Motor etiketindeki akıma göre motor koruma şalteri takabilirsiniz MKŞ ve bunlara yardımcı kontak ekleyip motor zorlanıp termik attırdığında hem sesli hem ışıklı alarm takılabilir cnc de alarm kontağı varsa oraya bağlantı yaparak ekran da arıza sinyali de oluşturabilirsiniz ama bunlar uzman bir kişinin yapabileceği teknik bilgiler çevrenizden bir makineler konusunda uzman bir elektrikçi bulup yaptırabilirsiniz.

öncelikle merhaba,bu sorunu kumanda ettiğin kontaktöre faz koruma rölesi bağlaya bilirsin böylece gelen fazlarda bir sıkıntı olduğunda vakumlaman çalışmaz, diğer bir sıkışma arızası içinde kumanda ettiğin kontaktöre termik röle bağlarsın böylece motor sıkıştığında fazla amper çekeceği için termiğin atar ve vakumlaman arızalanmaz,ekstra olarak faz koruma rölesinden ve termikten sinyal alarak dışarıya alarm koyarsın ve kontaktörden sinyal alarak yeşil sinyal lambası kullanırsın vakumlamayı çalıştırdığında her hangi bir sıkıntı yoksa yeşil ışığın yanar faz gittiğinde veya motor sıkışıp fazla amper çektiğinde kırmızı sinyal lamban yanar böylece kulağın seste olup dikkatini dağıtmak yerine gözle arıza olduğunu anlayabilirsin ve motorun hiçbir arıza yaşamaz.

öncelikle merhaba,bu sorunu kumanda ettiğin kontaktöre faz koruma rölesi bağlaya bilirsin böylece gelen fazlarda bir sıkıntı olduğunda vakumlaman çalışmaz, diğer bir sıkışma arızası içinde kumanda ettiğin kontaktöre termik röle bağlarsın böylece motor sıkıştığında fazla amper çekeceği için termiğin atar ve vakumlaman arızalanmaz,ekstra olarak faz koruma rölesinden ve termikten sinyal alarak dışarıya alarm koyarsın ve kontaktörden sinyal alarak yeşil sinyal lambası kullanırsın vakumlamayı çalıştırdığında her hangi bir sıkıntı yoksa yeşil ışığın yanar faz gittiğinde veya motor sıkışıp fazla amper çektiğinde kırmızı sinyal lamban yanar böylece kulağın seste olup dikkatini dağıtmak yerine gözle arıza olduğunu anlayabilirsin ve motorun hiçbir arıza yaşamaz.
@elektrikçicüneyt
Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
Etrafimda malesef arastirmama rağmen bunları yapabilecek birini bulamadim o yüzden makinalarda sorunlari kendim yapmaya çalışıyorum. Spindle motor, step motor. Gibi bağlantıları semaya bakarak bagliyabiliyorum tabiki yinede yardım alarak bunlarıda bu şekilde ayarliyabilir miyim yoksa bunlar yeterli olmaz mi acaba

yalnışlık var hocam öle bir şey yok .. faz eksik gelmiş deye bir şey yok .
CNC makinalarının taamında izolasyon trafosu var ve bu izlosyon trafolarının çıkışında gerilim kontrol rölesi var .. gerilimde bir sıkıntı oldumu sistem hiç bir şekilde çalışmaz ..ama orya giden kabloda bir sıkıntı varsa tabi orasını bilemem . yamazaki mazakta var okumada var ge fanucta var hyundayide var hellerde var .
sende yoksa böle bir sistem yapman gereken sadece vakum pompasını değil tüm makineye ana kontaktör koyup tüm makineyi korumak .. çünki bütün motorların sürücüleri var Böyle bir sorun oluşuyorsa spindel sürücüsü taretler , magazin , yağlama hidorolik pompaları . yani spindel sürücü kartında yada ncde sorun olursa maliyetleri düşünmek istemiyorum.
ayrıca cnc markası ne modeli ne . sana yardımcı olabilecek insanlar ayarlayalım . eğer yeterli bilgin yok ise o makineyi devreye alamazsın şemalarla . çok manuel okuman lazım . çevre birimlerini bilmen lazım , koruma swiçlrini bilmen lazım . çalışma koşullarını bilmen lazım vs vs . mesela spindeli çalıştırabilmen için
1- hidrolik pompaların çalışması lazım
2- kompresörün çalışması lazım hava basıncı olması lazım
3*-yağ lama sisteminin çalışması lazım (bazı makinelerde şart değil)
4-kapı swiçlerinin kapalı olması lazım . gibi gibi
ama okumayı seversen ve ingilizcen yeterli ise hepsinin yeteri kadar manuelleri makinalarda mevcut kolay gelsin .

Son düzenleme:
@elektrikçicüneyt
Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
Etrafimda malesef arastirmama rağmen bunları yapabilecek birini bulamadim o yüzden makinalarda sorunlari kendim yapmaya çalışıyorum. Spindle motor, step motor. Gibi bağlantıları semaya bakarak bagliyabiliyorum tabiki yinede yardım alarak bunlarıda bu şekilde ayarliyabilir miyim yoksa bunlar yeterli olmaz mi acaba
senin için bir şema oluşturdum yeterli olurmu bilmiyorum takıldığın biyer olursa seve seve yardımcı olurum.

Ekli dosyalar

• Veysel KELES.pdf
    46.8 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,157
Kullanıcılar
449,900
Son üye
adidas2131

Yeni konular