motor ucuna mil takmak

kskoy

Üye
elimde güzel bir elektrik motoru var ve bunun ucuna takmak istediğim bir mil var 15 cmlik bir demir parçası silindir ve kalınlığı motorun ucundan daha ufak.Kaynak yaptırmak istemiyorum bunun için kullanabileceğim adapör türünde bir parça var mı ? demir kelepçeyle denedim de olmadı kalınlık farkı var diye milin o kısmını kalınlaştırmayı da denedim ama tam beceremedim bunun için bir adaptör var mı ? 2 mili bir birine bağlamak için ?

aslında matkap adaptörü alıp ters mi taksam diye geliyo aklıma ama çok pahalı ya 25 lira dandik bir adaptöre istiyorlar ve şarjlı aletlere de acayip zam gelmiş ya ne yapıcaz anlamadım

Isı ile daralan makaron kullan (yapıştırarak)

hocam makaron olayını denedim de hareketli olduğu için sıkıntı yüksek devirde dönüyor motor

bu durumda yapılacak şey, bir matkap adaptörü alıp bunu motora kaynaklamak. başka bir şansınız yok gibi. ki bildiğim kadarı ile oadaptorler çok pahalı bir şey de değil.

Motorun ve milin resimleri olsa daha bir iyi idi ya da özellikleri , çapları belli olurdu yaklaşık...

Bir tornacıya git ya da uygun sehpalı matkap ve uçları olan birini bul.
Uygun çapta bir metale resimdeki gibi yaptır.
Tatlı sıkı geçsin.
Yanlardan birer veya ikişer setuskur ( başsız cıvata - setscrew) ile sık.
Veya kısa yolu , boydan del pim çak , mil çapları uygun ise.

348iv4y.png

yardımlar için teşekkürler solid kullanmayı biliyorum bunu çizerim de ama yaptırma konusu maliyetli olabilir cnc de ama normal olarak adama ölçüleri söylediğim zaman yapabilir mi ya da bununla uğraşır mı bilemiyorum matkap adaptörüne gelince 25 tl istedi en ucuzuna bana çok geldi yapacağım ufacık projeye bunu harcamak istemedim açıkçası sanayiye gitmek istemeyişimin sebebi de ordakilerin bu işle uğraşmak istemeyeceğine inanmamdır

25 lira o parça için az bir fazla gelse de son zamları düşünürsek ve bulunduğun bölgeyi bilemediğim için oranın da etksi ile çok bir fazla gelmemeli aslında.
kusura bakma da sen 25 liradan kaçıp bir tornacıya gidedrsen 50 kağıttan aşağı kurtulamazsın.
yanlış anlama ama cidden öyle matkap uçları senin milin için en iyi çözüm gibi geliyor. sen sökülebilir ama aynı zamanda güçlü bir şey istiyorsun.
ki arkadaşın verdği linklerde aslında daha ucuz çözümler de vardı sanki. onlara da bakabilirsin.

Cnc ile ne işin var ?
Sütunlu matkapla bile olur .
Uygun çaplı metali mengeneye bağlayacak önce ufakla boydan sonra büyükle yarısına kadar delecek , hepsi o kadar.
Fazla güç yoksa poliamid gibi plastikler bile olur...

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri