Motor Sorusu - Kumanda ve Güç Devresi

2 tane motorun 1 start basıldıgında motorlar çalışacak 2 tanede stop olacak birine basdıgım da biri duracak digerine basdıgımda digeri duracak kumanda ve güç devresini nasıl yapacamı açıklarsanız sevinirim acill

Moderatör tarafında düzenlendi:
şemayı çizmem lazım kardeş

Son düzenleme:
güç devresi normal motor kontrol devresi autocad de çizdim ben ama nasıl yaparsan

alman normu

Ekli dosyalar

• 2 motor 1 start 2 stop.JPG
    2 motor 1 start 2 stop.JPG
    17 KB · Görüntüleme: 312
sayın arkadaşımızın çizmiş olduğu şema elbette doğrudur fakat burda dikkatımı çeken, normalde devreye girdimi motorlar birinci stoba basınca birinci motor duruyor sonrada ikinci stoba basınca ikinci motor duruyor. Fakat tam tersini yaparsak yanı çalışan devrede ilk önce ikinci motoru stop etmek istediğimde stop olmayacaktır. çünkü birinci kontaktörün orda mühürlemesi vardır stobu elimizden çektikmi yıne devrede olacaktır bu sebeple bu şemayı çizdim ama normalde devre olarak ne kadar kullanışlı olur onu bilemiyorum.ama bi ödevse sorun yok.

Ekli dosyalar

• iki motor.rar
    4.8 KB · Görüntüleme: 111
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ekli dosyayı görüntüle Yeni WinRAR arşivi.rar korkmaz design abi gönderdiginiz devre yanlış gittim kurtum 1 stop basdıkdan sonra ikinci duruyo şöyle yaptıgımda ikinciye bastıgımda motor duröuyo kontoklar acılıyo kapanıyo yinede tşkler. Volcanoos abi senin devrede fazla kontaktör var devrede iki kontaktör olacak devreyi okulda biz çözdük sizede göndermek istiyom çizim prpgramı yok bende paint de çizdim biraz düzgün degil ama anlaşılıyo tşkler

adsız.jpg işte bu

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri