Motor Sigorta Seçimi

lothen

Üye
Merhaba Arkadaslar;
Bir projede 2.2Kw 2 tane 5.5Kw 1 tane 15Kw 1 tane 1000 d/d motor kullanacağız hepsine birer tane sürücü bağlanacak. Sisteme 1 tane sigorta bağlayacağız ama sigorta seçiminde biraz kararsiz kaldık.
2.2 Kw 5.2 A x 2
5.5Kw 11.7A
15kw 31 A akım çekecek gibi gozukuyor(Motorlar siemens, simens sitesinden aldım bu bilgileri)

Toplamda 53 A gibi bir Akım degeri çıkıyor.
Ama sistemde butun motorlar aynı anda çalışmayacak. 5.5 ve 15kW motorlar beraber çalısabılecekler.İkisinin toplam akımıda 43A gibi bir deger çıkıyor.

1)Sigortayı secerken hangi duruma gore secmeliyiz. Butun motorlar çalısacak gibi mi dusunulmeli yoksa beraber çalışma ihtimali olan en yuksek akım cekecek kombinasyona göre mi seçmeliyiz?

2)Ayrıca sececeğimiz sigorta B tipi otomatmı olmalı busonlu sigortamı olmalı?

3)Sigorta seçiminde cekeceği akımın kac katı bır sigorta onerirsiniz (örneğin 43A gore değerlendirecek olursak 50 A yeterlimidir yoksa 63 A gibi mi bir sigorta onerirsiniz.)

Bu konularda beni aydınlatabılırmısınız.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tek sigorta olmaz.Ayrı ayrı seçiniz." sende mi brütüs " demesinler.

Son düzenleme:
Merhaba Arkadaslar;
Bir projede 2.2Kw 2 tane 5.5Kw 1 tane 15Kw 1 tane 1000 d/d motor kullanacağız hepsine birer tane sürücü bağlanacak. Sisteme 1 tane sigorta bağlayacağız ama sigorta seçiminde biraz kararsiz kaldık.
2.2 Kw 5.2 A x 2
5.5Kw 11.7A
15kw 31 A akım çekecek gibi gozukuyor(Motorlar siemens, simens sitesinden aldım bu bilgileri)

Toplamda 53 A gibi bir Akım degeri çıkıyor.
Ama sistemde butun motorlar aynı anda çalışmayacak. 5.5 ve 15kW motorlar beraber çalısabılecekler.İkisinin toplam akımıda 43A gibi bir deger çıkıyor.

1)Sigortayı secerken hangi duruma gore secmeliyiz. Butun motorlar çalısacak gibi mi dusunulmeli yoksa beraber çalışma ihtimali olan en yuksek akım cekecek kombinasyona göre mi seçmeliyiz?

2)Ayrıca sececeğimiz sigorta B tipi otomatmı olmalı busonlu sigortamı olmalı?

3)Sigorta seçiminde cekeceği akımın kac katı bır sigorta onerirsiniz (örneğin 43A gore değerlendirecek olursak 50 A yeterlimidir yoksa 63 A gibi mi bir sigorta onerirsiniz.)

Bu konularda beni aydınlatabılırmısınız.
Amperlerin toplamı 53A ise bir tane 63A sigorta bağlarsın ama her sürücüye giriş amperler değelerine göre sigorta bağlamanız gerekiyor!2,2 kw lara 6A 5,5kw sürücüye 16A 15kw sürücüyede 32A sigorta bağlamanız gerekiyor!Tabi bazı sürücülerin giriş amperiyle çıkış amperi farklıdır!Etiketlerinde bu değerler yazar siz giriş amperindeki sigorta değerlerine göre sigorta seçeceksiniz sakın unutmayınız!

Motorların lokasyonu çekeceği akımı, o da seçmeniz gereken kablo ile sigortayı değiştirir. Firma sitesindeki bilgiler tek kriter olmamalı. Tavsiye amaçlı yazıyorum

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.
3faz B tipi veya C tipimi seçmeliyim.Yoksa buşonlu sigorta seçmek mi daha uygun olur.

motorların kalkınma anındaki çekeceği aşırı akımı düşünecek olursan "c" otomat kullanman en mantıklısı olur.
bana sorarsanda arkadaşların dediği gibi her motora bireysel sigorta takmalısın şebekeni ve motorlarını böylece daha güvenlı ve korunaklı hale getire bilirsin
buşonlu sigortayıda aklından çıkartırsan iyi olur.(artık hem daha guvenlı olan W,K otomatlar var
hemde yedek parça sıkıntısı var zaten ha diyince uygun amperde buşon teymin edilemiyor eskisi gibi)
bide ben senin yerinde olsam girişe sigorta yerine T.M.Ş. kullanırdım

Tmş yani termik manyetik şalter ama sigortaların güvendiğin yerden kaliteli olsun schnieder,siemens,gibi

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri