Motor seçimi

rbk

Üye
MERHABA,
Isıtma sisteminde kullanılan panel radyatörlerin yaydığı ısıdan daha fazla verim alabilmek için, radyatör üzerine montaj edilebilecek radyal fan tasarımı yapılacaktır.
Bu şekilde proje ödevim var, motor seçimini nasıl yapıcam yardımcı olurmusunuz

Ben fan takmanin fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Hatta zararı olur.
Otomobil radyatörü gibi 80-90 derece arası suların dolaştığı bir sistem olsa kalorifer peteği fanının üflediği gibi güzel bir ısıtma sağlanabilir . Ama evdeki panel radyatöre fan bağlasan ne olur bağlamasan ne .

tavan vantilatörün ters yönde çalışma özelliği varsa (ki benimki öyle) sıcak havayı aşağı doğru üfler. işin kötü tarafı ben hiç bir ısıtıcı kullanmıyorum evimde.

arkadaşlar fikirleriniz için teşekkür ederim. proje ödevim olduğu için faydalı olmasından ziyade bu fanın motorunu yapmam gerekiyor. motor güç ve devir sayısı ne olmalı hocaya bildirip buna uygun motoru yapmalıyım. bu konuda yardımcı olurmusunuz

Ilk once şunu belirteyim. Bu konuda yorum yapabilmek için en temel bilgiler olan isi nedir? Sicaklik nedir? Bu iki kavramin arasindaki fark nedir? Sorularinjn cevaplarini biliyor olunmasi gerekir.

Bir radyatore fan yerlestirmek o radyatorden odaya aktarilan isi miktarini arttiracagini soyleyebilirim.

Q=MxCxDT

Temel formulde radyatorden gecen hava miktari bu m olarak belirtilmis arttirilir ise odaya daha cok isi transfer etmis olursunuz.

MERHABA,
Isıtma sisteminde kullanılan panel radyatörlerin yaydığı ısıdan daha fazla verim alabilmek için, radyatör üzerine montaj edilebilecek radyal fan tasarımı yapılacaktır.
Bu şekilde proje ödevim var, motor seçimini nasıl yapıcam yardımcı olurmusunuz

Sorunuzla ilgili hicbir veri yok. Once radyator secilmeli. Ve dogal isitma yaparken bi radyatorun kanat aralarindan ne kadar hava gectigi bilinmeli. Sonra bu debi uzerine cikacak fan secilmeli. Elinizde baska veri varmi?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri