Motor neden yanar?

Yeni iş başı yaptığım fabrikada(yıllar önce) işletme müdürüne sorunlu makinaların listesini ve arıza yapan yerlerini yazmasını istedim.2.2kw 2800d/dk baca fanının sürekli yandığınıda listede vardı.Akım ölçtüm fazla,söktüm genel Bakım falan boşta denedim akım fazla:) şaştım..Daha önce defelarca sökülmüş,rulman yerleri işlem görmüş.Eleman vardı ona başka birşeylerde yaptınızmı dedim.Rulman yatakları tornadan gelince salğı olmuş ,motoru toplayınca sürtme yapmış.Bunlarda tornada rotorun üstünden almışlar ve sürtmeyi önlemişler:))))))) İşte bir motor böyle yanar.

rotoru tornalatmakla büyük hata yapılmış, aynı olay bizim başımıza da geldi. silisli saçlar zarar görüyor...

metinxx ' Alıntı:
işletme ısıl işlem üzerinemi arkadaşım,ben ıstaş ısılişlemde çalıştım ozaman baca gazı motorunada aynı işlemi yaptırmıştım ;D ama motor özeldi,35kw dı fakat yıldız üçgen değildi,elektronik yolverici yoktu,direk 380v,ilginç olan düşük devirde başlıyordu dönmesine 900 d/d ya ulaşana kadar amperi fazla yükselmiyordu(15 saniye gibi),çoğu motorun tornalamadık yerini bırakmamışdım ,bahsettiğin acaba o motorlardan birimi diyorum :D
:) yok orası değil.Tekstil fabrikası idi bursa da.

keşke motoruda tornaya bağlayıp içini alsalardı belki eşit oranda balans bozukluğu olurdu :)))

Rotorun tornalanması doğru değildir. Statorun içine yerleştirildiğinde hava aralığı yükseleceğiinden akım yüksek çıkacaktır tabii ki.

arkadaşlar bence bir motor yandıgı zaman ne tornaya baglanır ne yeni sarım yapılır çünkü saglıklı ve verimli olmaz

Sn sowmen yapılan sarımın sağlıklı olmadığını söyleme yoksa sarımcılardan dayak yersin:))))))
İyi bir sarıcı kaliteli malzeme ve işçilik yaptımı sorun olmaz.

Sayın sowmen, 365 gün 7/24 çalışan işletmelerde de mutlaka sarımcı olur. Sarımcılar, işletmelerin vazgeçilmezleri diyebiliriz. Kulakların çınlasın

Arkadaşlar bir işletmede elektrik motoru yanma olayı arttıysa kesinlikle önce voltaj lara bakın. düşük voltajda motorların yanması daha fazla olur.

1 ılk olarak motor enduvısı tornaya sokarsanız motor nomınal calısmaz yanar 2 sargı ısıne gırmeyın bence cunku sargı sanattır gercekten cok kalıtelı sargı ısı yapanlar var 3 motorları ıstegınıze gore secın secılmıs motorları ıstegınze uydurmaya calısmayın bence

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri