Motor nasıl korunur

İlk kalkış akımı normaldir.Zaman rölesini 8
sn. ve yıldızdan üçgene geçmeme ihtimali-
ni ortadan kaldırmak için 10 sn. ayarlı 2. bir
zaman rölesi koymak ve devre emniyetini bu röle ile sağlamak şartiyle,termiği,üçgen kontaktörü üzerine koyun,en basit şekliyle böyleç özün.Aslında,hep söylediğim konu,böyles istemlere direkt yol
verilmelidir.Onun dışındaki çözümler sun'i çözümlerdir.Zannederim,bu konuda fazla
söylenecek birşeyde kalmadı gibi.Karar
size kalmış.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Peki Sami bey, ana kontaktorun çıkışındaki termik neden atıyor arastirmadigim yorum kalmadı herkes sizinde dediğiniz gibi motor etiketinin üzerindeki akım değerini %58 ile carpilcagini sonucunda termik roleyi ayarlanacagini okudum ve anladım ama persampermetreyle olctugumde de zaten aynı amperi görüyorum 32a. Ama termik röle neden ilk kalkışta atıyor onu anlamadim. Fabrikada başka aspiratörler var onlara bakicagim Çarşamba günü onlardami öyle ayarlı diye.

Tamam termik için 30 a olması gerektiğini anladım zaten persampermetreyle olctugumde 32 a goruyorum bende 35a ayarladim. Ama ilk kalkışta yıldızda kalktigi için ve fazla akım çektiği için (180a)! Üçgene geçmeden termik atıyor. Zaman rolesini 7 sn ayarlarsam motor mili üzerindeki yükten dolayı yıldıza gectikten 1-2 sn sonra atmıştı. Motor tam devrini almamıştı benim görüşümce. 13-14 sn motor sesinden dolayı diyorum normal gibi geldi bana. Şimdi sizce ilk kalkışta bu üstteki motor etiketine göre 180a çekmesi normal midir? Birde termik röle 30a ayarlı olduğunda yildizdan üçgene geçiş süresi de 13-14 sn olsa termik normalde atmaması mi lazım?
Normal. Kalkışta klasik olarak nominal akımının 3 katı akım çeker. Sorununuz Talas aspiratorü nün ilk hareket momenti ile alakalı. Motoru degiştirmeyeceginizi düşünerek ya setli multimetre kullanacaksınız yada Sami İnci arkadaşın söylediği gibi temik baglantınızı üçgen kontaktörüne baglıyacaksınız. Her soruna çözüm bulunur maliyetle alakalı. Üretici 37 veya 45 kw motor kullansaydı sisteminiz 10 saniyenin altında kalkış yapardı.

Motor etiketi Deli değer 51a gosteriyor. Bu motor kalkisi yapıp üçgende çalışmaya başladığında 32a çekiyor kol devrelerinde. Girişten olctugumde 55a çekiyor. Bı arkadaş bana, termigin 55amperde kalkış yapıyorsa bırak öyle kalsın saniyede 7-8 sn ayarla dedi. Motor üçgende 32a çalışsa bile 51 amperi geçmediği sürece yanmaz termikte zaten 55 amperde olduğu için atar dedi ama ben pek guvenemedim 55 amperde cikasaya kadar o motor yanmaz mı yada en azından kavrulmaz mi?

Motor etiketi Deli değer 51a gosteriyor. Bu motor kalkisi yapıp üçgende çalışmaya başladığında 32a çekiyor kol devrelerinde. Girişten olctugumde 55a çekiyor. Bı arkadaş bana, termigin 55amperde kalkış yapıyorsa bırak öyle kalsın saniyede 7-8 sn ayarla dedi. Motor üçgende 32a çalışsa bile 51 amperi geçmediği sürece yanmaz termikte zaten 55 amperde olduğu için atar dedi ama ben pek guvenemedim 55 amperde cikasaya kadar o motor yanmaz mı yada en azından kavrulmaz mi?
O arkadaşın dediğini yapma 1. Senin söyleminle kol devresinde 50A ayarlarsan, motor 50x1.73= 86,5 A den sonra atar 2. Sen termik baglantısını üçgen kontaktörüne yap.

Termigi Üçgen kontaktorun çıkışına bagliyacagim öyle deniyecegim ama üçgene muhakkak geçmesi lazım onun içinde Sami Bey'in dediği gibi bir sistem yapmam lazim. Çok teşekkür ederim bilgileriniz ve yardimlariniz icin saygılarımla.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri