Motor nasıl korunur

Talas aspiratoru. Zaman rolesini 6- 7 sn yaparsam tam devrini almadan üçgene geçmiş olmaz mı? Çünkü motor sesine göre 14- 15 sn gibi. Termigi 30 ampere düşürdüğümde ve start verdiğimde motor daha üçgene geçmeden termik atıyor. Ama 55 ampere ayarladigimda ilk kalkışta atmiyor. Üçgene geçince de zaten 32 amper çekiyor ama ben her defasında bu panoya gelip termik ayarı yapamayacağım için çıkmaza girdim motor üçgende 32 amper çekiyor ben kalkışı kurtarmak için 55 ampere ayarliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
16 sn çok uzun süre.Söylediğimi deneyin.Yine olmazsa,20 sınıf termik kullanın.Özel trafonuz varsa,direkt start yapın.Başka metodlara ! sonra geliriz.

Dediğiniz gibi 7 sn ayarladım üçgene geçti ve termik atti. Bu arada bütün ölçümleri termik röle çıkışından olcuyorum

Termiğiniz kalitelimi ? Uzun süredir kullanılı-
yor ise yenisi ile değiştirin.Simensin,sınıf de-
ğiştirilebilen tipleri var.Aslında,fan karakteris-
tiği yıldız üçgen için uygun bir karakteristik
değil.Trafonuz özel ise,direkt start yapabilir-
siniz.Başka çarem yok diyorsanız! termiği
üçgen kontaktörü altına bağlayın.

Anlattıklarına göre termik arızalı. 6-7sn'de termiğin atması için en az 6-7 katı akım çekmesi gerekir motorun.

Son düzenleme:
Tahmin ettiğim için,değiştirme tavsiye ettim.
Kalite sorunuda olabilir.Aslında,30 kw gazoz
rakam.Trafoları var ise,en uygunu direkt st-
art.

Motor etiketi
53658
motor ilk kalkışta 180a çekiyor sonra 160a 150... Derken üçgene geçince 30a düşüp bu şekilde devam ediyor. 2 tane ayrı termik taktım ayni. Siemens marka.

20 sınıfa ayarı varsa öyle yapın.

Talas aspiratoru. Zaman rolesini 6- 7 sn yaparsam tam devrini almadan üçgene geçmiş olmaz mı? Çünkü motor sesine göre 14- 15 sn gibi. Termigi 30 ampere düşürdüğümde ve start verdiğimde motor daha üçgene geçmeden termik atıyor. Ama 55 ampere ayarladigimda ilk kalkışta atmiyor. Üçgene geçince de zaten 32 amper çekiyor ama ben her defasında bu panoya gelip termik ayarı yapamayacağım için çıkmaza girdim motor üçgende 32 amper çekiyor ben kalkışı kurtarmak için 55 ampere ayarliyorum.
1. Termik ayarın 51/1.73= 29.47 (30) Amp olacak. Bu ayarın %10 üstünde motoru koruyamazsın.
2. Korumayı sadece akım degerleriyle yapmak istiyorsan EPM-04C vb setli multimetreler kullanarak hassas ayarlar yapabilirsin.
3. Üst düzey korumalar için startan önce yukardakilerine ilaveten izalasyon degerlerini , sargı direçlerini kontrol eden sistemler var.

Tamam termik için 30 a olması gerektiğini anladım zaten persampermetreyle olctugumde 32 a goruyorum bende 35a ayarladim. Ama ilk kalkışta yıldızda kalktigi için ve fazla akım çektiği için (180a)! Üçgene geçmeden termik atıyor. Zaman rolesini 7 sn ayarlarsam motor mili üzerindeki yükten dolayı yıldıza gectikten 1-2 sn sonra atmıştı. Motor tam devrini almamıştı benim görüşümce. 13-14 sn motor sesinden dolayı diyorum normal gibi geldi bana. Şimdi sizce ilk kalkışta bu üstteki motor etiketine göre 180a çekmesi normal midir? Birde termik röle 30a ayarlı olduğunda yildizdan üçgene geçiş süresi de 13-14 sn olsa termik normalde atmaması mi lazım?

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri