motor kutup sayısını nasıl anlarız?

Elinizde,motora ait katalog var ise,fiziki ölçülerden istifade ederek bulabilirsiniz.Motoru sö-
küp,bobinajına bakmadığınız veya çaıştırmadığınız sürece,devir sayısını bilmeniz imkansızdır.
merhabalar fahri bey bunu nasıl yaparız peki? elimizde bir pompa motoru var gücü 15 kW ancak motor plakasından sadece bu bilgiyi okuyabiliyoruz. stator kısmı açıkta şu an yeni motor siparişi vereceğiz nasıl kutup sayısını anlayıp devir tayini yapabiliriz tarif edebilir misiniz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bobinajdan anlayan birisinden yardım isteyin.Yoksa,internette mevcut şemalardan yararlanarak,benzetme usulü ile bulabilirsiniz.Stator açıkta olduğuna göre bobin uçları görünüyor olması gerekir.Bu sargıların,ankuş hatvelerinden de yararlanarak,kaç kutuplu olduğunu
bulabilirsiniz.Muhtemelen,750-1000-1500-3000 devirden bir tanesidir.
2 kutuplu motor,3000 d/d
4 kutuplu motor,1500 d/d
6 kutuplu motor, 1000 d/d
8 kutuplu motor, 750 d/d dönecek demektir.

motor etiketin de tip kısmında kutup sayısı belirtilmektedir.

Çok teşekkür ederim ancak bahsettiğiniz internetteki şekli bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz? Etiketi okuyamadığımı belirtmiştim

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

e=B.l.v.Sin.10-8 (üzeri -8) formülü işine yarayabilir...Kolay gelsin :eek:

Bobinajdan anlayan birisinden yardım Günah Bana Yakışmıyor Allah'ım... Ama Af sana ne kadar çok yakışıyor...

Acizim Affet!! Hastayım şifa ver..

Hayırlı Cumalar ! ,internette mevcut şemalardan yararlanarak,benzetme usulü ile bulabilirsiniz.Stator açıkta olduğuna göre bobin uçları görünüyor olması gerekir.Bu sargıların,ankuş hatvelerinden de yararlanarak,kaç kutuplu olduğunu
bulabilirsiniz.Muhtemelen,750-1000-1500-3000 devirden bir tanesidir.
2 kutuplu motor,3000 d/d
4 kutuplu motor,1500 d/d
6 kutuplu motor, 1000 d/d
8 kutuplu motor, 750 d/d dönecek demektir.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

eğer takometre varsa, 50hzi verin milden devir/dakika hızını ölçün. 50hzdeki hızına göre kutup sayısını bulursunuz.

Selam kıymetli arkadaşlar. Konuyuda hortalttık kusura bakmayın. resim bir dalgıç pompanın üzerindeki etiket.orda belirli değerler var.bu etiket üzerinden kaç kutuplu olduğunu anlayabilen ve statoru da nasıl sarıcağımız hakkında bilgilendirebilen arkdaşlar olursa çok seviniriz. Herkese iyi çalışmalar dilerim.
image.jpg

Rpm deger2900 yani devri

N = 120xf / 2p olduguna gore
2p burda kutup sayisini belli eder, p degil 2p , kutup sayisi cift sayi olacagi icin 2p diye ifade edilir
Frekans 50 olduguna gore 120xf = 6000 olur 2 kutuplu bir motor bu 6000/2 = 3000 cikar.
Biz 3000 bulduk ama etikette 2900 yaziyor .bunun anlami sudur asenkron motorlarda rotor devri statoru geriden takip eder ve motor yuke girdikce rotor devri az da olsa duser.aradaki fark ordan kaynaklaniyor

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri