Motor koruma için ne yapabilirim.

freedom33

Üye
Bir sistemde 380v ile çalışan 0.18 kw bir motor var,3sn duruyor 1 tur atıyor ve sadece incecik bir hortum kesiyor,yani yük yok denecek kadar az,fakat geçenlerde plastik hortum miline dolandığı için motor yandı,bu motora termik mi bağlamalıyım(bağlayacaksam kaç A aralığında olmalı)yada başka çözümüm var mı?Ben istiyorum ki motor zorlandığında sistem dursun ve operatör makina başına gelene kadar çalışmasın,bildiğim kadarıyla termik motoru durduruyor ama bir süre sonra tekrar çalışmaya başlıyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar

siemens 0.22-0.32A 3RV1011-0DA10 kodlu motor koruma şalterini al. Sisteme tak. Sıkıntı olmaz.

iyi çalışmalar

sayın freedom33 termik kullanabilirsiniz fakat güçten ziyade ampere göre seçilir termik ve motorunuzun termik ayarını çok iyi seçmeniz gerekli.ayrıca termik rölelerde siz termik in atan butonuna basmadan tekrar termik çalışmaz.yani termik röle attıysa operatçr tarafından tesisat kontrol edildikten sonra açılması gerekli.

çok teşekkür ederim cevaplar için,yarın deneyeceğim.hayırlı geceler.

faz koruma rölesi kullan ve termik kullan kaç amper akım çeklkiyosa ayarla

sayın freedoom33

bazı termiklerde üzerinde manuel ve otamatik kurma mandalları vardır sanırım sizin termiginiz otomatik kurma modunda eger bu konumda ise motor asırı sorlandı termik ısındı ve attı termik tekrar sogudugunda otomatik kendi tekrar devreye girer bu özelligi kontrol edip manuel konumuna alırsanız sız termigini tekrar kurana kadar çalışmaz

motor yükte kaç amper çekiyorsa ona göre termik seçin yanlız faz koruma rölesi de kullansanız iyi olur fazın biri gittiginden gene motorunuz yanma durumu olur

Motor sargılarına 120c termistör kontakları bağlatırsanız ayrıca bir koruma önlemi almış olursunuz arkadaşların dediklerine ilaveten. Saygılar

Aklıma birşey takıldı arkadaşlar,şimdi kullanıdığımız termik 0.3 A diyelim,fakat motor ilk kalkış anında (demeraj deniyor sanırım)0.3 A den fazla çekmez mi,yani kullanacağımız termik yada motor etiketinde yazan akım değeri demeraj akım değeri midir?

Bir sistemde 380v ile çalışan 0.18 kw bir motor var,3sn duruyor 1 tur atıyor ve sadece incecik bir hortum kesiyor,yani yük yok denecek kadar az,fakat geçenlerde plastik hortum miline dolandığı için motor yandı,bu motora termik mi bağlamalıyım(bağlayacaksam kaç A aralığında olmalı)yada başka çözümüm var mı?Ben istiyorum ki motor zorlandığında sistem dursun ve operatör makina başına gelene kadar çalışmasın,bildiğim kadarıyla termik motoru durduruyor ama bir süre sonra tekrar çalışmaya başlıyor.
ya ben anlamadım özür dilerim, motor 1 tur dönünce mi kesme işlemini yapıyor

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri