Motor koruma için ne yapabilirim.

Asenkron motorlarda kalkınma akımı normal etiket akımın 3-5 katı fazla olur bu motorun büyüklüğüne ve motorun yüklümü yoksa yüksüzmü kalktığına bağlı. Motor etiket bilgilerini yazarsan tam olarak hangi ürünü kullanman gerektiğini bulabiliriz.
saygılar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba,termik şalteri etiket akımına göre ayarlamanız gerekir.Kalkışta etiket akımının yaklaşık 5,6 katı kadar akım çeker motor.Fakat çok kısa sürede kalkış yaptığı için sargılar hemen ısınmaz.O yüzden termik şalter atmaz.O yüzden etiket akımına göre ayarlanması gerekir koruma elemanının.

ya ben anlamadım özür dilerim, motor 1 tur dönünce mi kesme işlemini yapıyor

Evet aynen öyle;hortum üreten bir makinaya bağlı sistem,hortum çekici bantın miline bir encoder bağlı,sayıcıya hortum kesim uzunluğunu manuel veriyoruz(90 sayarsa örneğin 120cm gibi)ve sayıcı set değerine geldiğinde motor 1 tur atıp milinin arasından geçen hortumu kesiyor sonra duruyor.
Motor etiket değerleri şöyle:
üçgen...220v....50hz.....0.87A
yıldız.....380v....50hz.....0.50A....0.12kw...cosq 0.62.....1365d/d

Evet aynen öyle;hortum üreten bir makinaya bağlı sistem,hortum çekici bantın miline bir encoder bağlı,sayıcıya hortum kesim uzunluğunu manuel veriyoruz(90 sayarsa örneğin 120cm gibi)ve sayıcı set değerine geldiğinde motor 1 tur atıp milinin arasından geçen hortumu kesiyor sonra duruyor.
Motor etiket değerleri şöyle:
üçgen...220v....50hz.....0.87A
yıldız.....380v....50hz.....0.50A....0.12kw...cosq 0.62.....1365d/d
peki arkadaşım bu işlem için motor yerine pnomatik veya elektromekanik tarzda bıçaklar kullanılamaz mı niçin motorda karar kılınmış acaba? motorlarda start sayısı arttıkça ısınmalar haliyle artacak dediğinize göre motor devamlı kalkınmada çalışacak ve haliyle sürekli aşırı akım sebebiyle yanacak

bu sistem daha önce pnömatikti,fakat hortum devamlı aktığı için pnömatik ne kadar hızlı olursa olsun hortum pnömatiğe bağlı bıçakta takılma yapıyordu,ben dairesel hareket vererek sistemi motorluya çevirdim.2 yıldır falan sorun yoktu ,taki hortum motor miline dolaşıp motor yanıncaya kadar.

arkadasım termıgın uzerınde manuel bırde otomotık var sen onu manuele ayarla kı sıkıntı cıkınca kendılıgınden devreye gırmesın ...

Aklıma birşey takıldı arkadaşlar,şimdi kullanıdığımız termik 0.3 A diyelim,fakat motor ilk kalkış anında (demeraj deniyor sanırım)0.3 A den fazla çekmez mi,yani kullanacağımız termik yada motor etiketinde yazan akım değeri demeraj akım değeri midir?
şimdi kardeşim senin dediğin çok kısa süreli olur yüksüzken olmaz denecek kadar az, yük varken bile en fazla 4-5 sn olur bu

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri