Motor Koruma Şalteri Seçimi

anton22

Üye
arkadaşlar benim 22kw bir yıldız üçgen motorum var motor koruma şatleri takıcam bunun için kaç amper motor koruma şalteri takmam lazım bunun hesaplaması nasıl ve neye göre yapılıyor yardımlarınızı bekliiyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşlar benim 22kw bir yıldız üçgen motorum var motor koruma şatleri takıcam bunun için kaç amper motor koruma şalteri takmam lazım bunun hesaplaması nasıl ve neye göre yapılıyor yardımlarınızı bekliiyorum

Bu motor koruma şalteri dediğiniz tam olarak nedir neyden ibarettir ?

Piyasada bildiğim kadarı ile kilowatt çarpı iki olarak hesaplıyorlar. Fakat formule dökecek olursak Motorun çekeceği akımı hesaplamak için :

I=P/U*Cos fi * Kök 3

Benim bildiğim bir motor koruma rölesi vardır aynı zamanda birde sigorta koyarız motor hattının başına komple sistem ve motoru korusun diye.

Şayet motoru korumak için bir düzenek arıyor iseniz bence o motorun panosuna bir tane 63 Amper 3 lü kesi sigorta takın ve sigortanın hemmen çıkışına da http://www.kael.com.tr/pdf/ke-DP01-100A turkce.pdf linkindeki Akım trafolu 100 Amper akıma kadar akım çeken motorları korumak amacı ile üretilmiş bence ama tekrar söylüyorum BENCE çok güzel hatta harika koruma sağlayacak yazılımı ile oluşabilecek bütün olasılıkları bu olasılıkların alt ve üst seviyelerini ayarlayabilme olanağı sağlayan bir motor koruma rölesini takmanızı tavsiye ederim...

Amma !!!

Eğer diyorsanız ki benim sistemimde kontaktörlerimden herhangi birisinin kontakları yapışık kalıyor bu yüzden motorum yanıyor bu sebeple motor koruma rölesi aramıyorum diyorsanız onun da bence kolayı var...

TMŞ termik manyetik şalterleri bir bobin vasıtası ile tribe sokup enerjiyi açmasını sağlayan akım trafolu ( 3Faz + 1Nötürün bir akım trafosundan geçirilerek çalışan ) Trip röleler var piyasada onları araştırmanızı öneririm.Ama o TMŞ yi tribe sokacak olan tetikleme sinyalini de yine http://www.kael.com.tr/pdf/ke-DP01-100A turkce.pdf linkindeki motor koruma rölesinden alacak bir düzenek hazırlarsanız bence çok kaliteli bir pano yapmış olursunuz.Maliyet önemli mi bilmiyorum ama 2. anlattığım olay mükemmel bir koruma sağlayacaktır...

Fakat şunu da belirteyim ki yukarıdaki motor koruma rölesini üreten firma bana bir ücret vermiyor ve gönül bağımda yok reklamını yapmış olmiyim sadece kullandığım ve memnun olduğum bir röledir paylaşmak ve yardımcı olmak istedim hepsi bu kadar....

arkadaşım formulleri falan biliyorum denedim ben onları sen sadece reklam yapmışsın bana reklam değil adam gibi cvp lazım senin anlattın benim işime yaramıyo

Merhaba ,
İstanbul elektrik teknisyenleri odasın sitesind e teknik bilgiler bölümünde tablo halinde döküman var. Oradan faydalanabilirsin,
iyi çalışmalar

arkadaşım formulleri falan biliyorum denedim ben onları sen sadece reklam yapmışsın bana reklam değil adam gibi cvp lazım senin anlattın benim işime yaramıyo

Arkadaş öncelikle yanlışta olsa yalan da olsa reklam da olsa sana gönülden koparak işini çözmende yardımcı olmaya çalışmışım bi kere TEŞEKKÜR ET ondan sonra VERYANSIN ET ama

Öncelikle forumda saygılı olmayı öğren Öncelikle insanların birbirlerine olan yardımcı olma isteğini paylaşımcılığının hevesini kırma...

Daha iki tane mesajın var bana reklam yapmışsın diyon sen kimsin ki sana reklam yapayım kaç tane motor bağladın hayatında ?

Motor koruma şalteri takacakmışsın motor koruma şalteri ne ? acaba motorun noolduğunu biliyon mu ?

Sonra o firma benim babamın firması mı sana reklamını yapayım babamın firması olsa kaç tane röle alacan benden ki sana reklam yapayım....

Formulleri falan biliyosun denemişsin e neyi soruyon neyi denedin.... Acba deney yapacak kadar bilgin var mı ?

Kardeşim insanlığın bedeli milleti g..t etmeye çalışmak mı ?

Bu forum sitesine senin gibi kaç kişi geliyo biliyon mu ?

Ben konuyu hiiç oraya buraya dallandırıp budaklandırmıyım bu forum sitesi benim evim gibi oldu artık burda çok sevdiğim saygı duyduğum işini çok iyi bilen kısacası senin gibi ukala olmayan çook abilerle tanıştım...

Sana reklam yapmayada ihtiyacım yok...Biz adamın delikanlısını seçmesini biliriz.

Mrb. Anton22 arkadaşım aslında bu konuya sana yardımcı olmak için girdim ama yorumları okuyunca" has_artvin_li " arkadaşıma cevap vermek gereği hissettim.

Öncelikle has_artvin_li arkadaşım sanırım sen daha MKŞ(Motor koruma şalteri)'nin ne olduğunu bilmiyorsun. Bilmiyorsan öğrendıkten sonra yorum yapman daha faydalı.

Anton22 arkadaşıma bi soru sormuşsun bence onu kendıne sorup bi araştır...
"Bu motor koruma şalteri dediğiniz tam olarak nedir neyden ibarettir ? "

Reklam konusuna gelince bariz reklam yapmışşın bak "e.g." arkadaşım yardım etmek istemiş ama sen reklam yapmışsın adam sana MKŞ demiş sen gitmişşin Rölelerden bahsediyorsun. Benimde kullanıpta memnun kaldığım bi röle var Entes'in GKRC-02f çokta memnunum. Ama Arkdaşın sorduğu soru başka anlatabılıyor muyum. Hatta o kadar derıne ınmıssın kı TMş falan demişsin cözemedim. Bide adama kızıyorsun sen deney yapmayı bılıyor musun motor bağladın mı. ne şimdi bu adamı mı ezıyosun aklınca.

Ben sorunun cevabını biliyorum arkadaşa Pm'den yollıyacam.

Sen pano montajı yapmıssın sanırım defalarca. Ama boş yapmıssın. Hiç MCC panosu yaptın mı merak ediyorum bak şimdi.

He amacım da g.t etmek değil merak etme ama kendını bu derece savunman cok saçma.
Bilmediğin konulara, yada anlamadığın konulara da cevap yazma bence tavsiye ederim...

Sn Midnight öncelikle sana da restimi çekiyorum....Neden mi ?

Motor koruma şalteri bu üst resimdekidir daha fazla cevap şekil ve tiptekiler ise en basit olarak http://www.google.com.tr/images?hl=tr&q=motor koruma şalteri&safe=on&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1345&bih=537 linkinde var... Bu şalterden kaç tane kullandığımı da bilmiyorum sayısı aklımda değil Besilik tavuk çiftliğinin otomasyon işlerini yaptığım zamanlar kullanıyordum.Bu şalterin termik röleden pek bi farklı yanı yoktur.haa kontak uçlarının olmaması termikten farklı noktasını ortaya çıkartır ama bu şalterlere normalde açık ve normalde kapalı olmak üzere iki tane kontak kolonu takılabiliyor...Neyse

Anton22 arkadaşına sorduğum soruyu kendime sormam lazımmış sordum cevabını aldım biliyormuşum...

Evet adam bana mkş demiş ben kalkmış röleden bashetmişim haklısın ama bir kimse de kalkıp neden bunu yaptın dememiş...

Şimdi birisi çıkıpta düşünsün Elindeki motor 22KW sanırım ki epeyce pahalı bir motor olmalı kimse bu motorun yanmasını istemez...

Bir motor yanıyor ise bu motorun yanma sebeplerini ben öncelikle iki grupta incelerim.

1:Elektriksel sebepler.
2:Mekanik sebepler.

Motorun rulmanı bozulmuştur elektrik altında kaldığında bir müddet sonra bu motor yanacaktır kimse engel olamaz Taaki elektrikten ayırıncaya kadar.Ve bu tarz mekanik problemleri çoğaltabiliriz...

Fakat motorun fazlarından bir tanesi gelmiyordur Senin motor koruma şalterin bunu hisseder mi ?

Fazlar dengesiz geliyordur Olamaz mı ?

Motor aşırı yüklenmiştir motor koruma şalteri işini yapar yük çok diye enerjiyi keser motoru korur...

Ama bu motor koruma şalterinin kontakları yapışmaz mı ? Kontaktörlerden hiç birisinin kontağı yapışmaz mı?

Diyelim ki kontaktörün kontağı yapıştı... Motora daima iki tane faz yolluyo 3. faz gitmiyo Senin motor koruma şalterin motoru ne kadar koruyacak ( birçok kişi motor ısınacak ısınacağı için termik atacak diyo yada motor koruma şalteri kesecek diyo ben anlamıyorum fazın biri gelmiyo bu motor ne kadar akım çekecek ki motor koruma şalterinin ayar sahasını geçsin de şalter yada termik atsın ? zaten motor 10 amperse termiğin yada bu sözü geçen şalterin ayar sahası tam 10 amperde tutulmaz bir miktar yüksek tutulur fazın biri gelmeyince bu nasıl aşar ve atar ? O atsa bile attıında zaten motor ya yanmıştır yada o dereceye gelmiştir. ENTERESAN )

TMŞ falan demişim Evet dedim Birdefa şu linki inceleyin http://elektrikariza.blogspot.com/2009/06/ermik-manyetik-tms-salterler.html sonra da https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/toroid-kaçak-akım-rar.28400/ linkinden dosyayı indirip virüs taramasından da geçirip içindeki dosyaları bir defa inceleyin belki ne demek istediğimi anlarsınız...

Bu arada o sözünü ettiğim sizin söyleminizle reklamını yaptığım röleler motorların her faz için çektiği akımları akımların sınırlarını motora giden her fazın var olup olmadığını demoraj süresini bu sürenin ayarlanmasını hata olursa devreyi açıp hata ortadan kalktıktan sonra ne kadar zaman bekleyip tekrar devreye gireceğini gibi bir yığın özelliği barındırıyor.Buyurun siz bildiğinizden şaşmayın ben de bildiğimden şaşmıyorum.

Adamı ezme konusuna gelince Ben kimseyi ezmiyorum sadece şahsıma saldırıda bulunduğu için cevabını veriyorum.Ne kadar ağır cevap yazarsan o kadar ağır cevabı duymayı ve yutmayı bileceksin.Şaka kaldıramıyorsan yapma mantığında olduğu gibi.....

Meraklısına söyliyim MCC panosu yapmadım bağlamadım ne olduğunu da bilmiyorum burada yazarsanız öğretirseniz nedenleri nasılları ile öğrenmekten gurur duyarım...
Ben 600 Kw motor bağladım 300kw motor bağladım yani motorlar ile aram çok çok iyi olmasa da az çok iş yapacak kadar iyidir...

Ekli dosyalar

• toroid kaçak akım.rar
    421.8 KB · Görüntüleme: 38
Bak aslında bu yaptığın yorum ilkinden daha iyi biliyor musun? İlk yorumunda böyle olsa ben derim ki bunlarda faydalı şeyler diyip teşekkür ederim. Ama bide şöyle düşün 22kW bi motor bağlıycak adam bunları zaten göz önünde tutmuştur kimse istemez motor yansın. Hatta panoyu da yapmış olabilir arkadaş. Ama bilmiyordur belki biz bu malzemeyi neye göre hesapladıkta koyduk. Yada neden mkş kullandık. Bu sorular eminimki seninde benimde işe yeni başladığımız zaman kafamızı yoran sorulardı. O yüzden ben düşünüyorum ki önce sorduğu soruyu cevaplayıp daha sonra başka bilgi eklemek gerekir.

Neyse fazla uzatmaya gerek yok diye düşünüyorum.
Herkese iyi forumlar...

:) Konu hakkındaki yorumlarınız için teşekkür ederim.Ama biz Türk insanlarının tek problemi olan birşey var Tabii ki benim acizane fikrimce problem.

Her ne olursa olsun birdefa dönüpde niye yada niçin sözünü kullanarak bir konuya eğilmiyoruz.

Tamam kabul ediyorum benim hitap şeklim çok ağır konuşma tarzım yalnış ama ya bir gerçek var ki bu paylaşımcılık bir heves meselesidir bir gönül güzelliğidir yani kalkmış onca satır yazı yazmışım Bu yazılarım yanlış da olabilir reklam da içerebilir ama ya birdefa bu kadar sert bir cevap vermese arkadaşımız ve bir anda benimde o yazıları yazıp laf kargaşası yaratmamıza sebep olmasa kötü mü olur ?

anton22 Nickli Üyeden Alıntı
Çok doğru bir cümle mi ALLAH aşkına ya ?

Neyse ne ben konuda eğer kimseye hakkım geçtiyse helal ediyorum kimseyi kırdıysam o kimselerde helal etsinler.Fazlaca uzatıp karın ağrısı olmaya gerek yok herkesin bir bildiği vardır mutlaka...

Bizde sözümüze değer verilecek yerlerde değer verecek kişilere konuşmaya çalışırız ne yapalım ;)

has_artvin_li arkadaşım anladım ki söylediklerim zoruna gitmiş güzel güzel cvp yazmışsın uzun uzun ama gördümki Midnight arkadaşım benden önce gereken cvbı vermiş ben seni burda aşalamadım ben sorduğum soruya cvp aradım sen dallandırıp budaklandırmışsın önce verilen soruya cvp veririsin onda sonra reklamını yaparsın bu sorunun cvbını ben biliyorum zaten sormamadaki amaç burdaki insanların nasıl cvp verdikleri ve ne kadar ne bildikleriydi. ama Gördümki basit bi soruya bile cvp alamıyorum. Beni ezmeye çalışmısın güzel güzel ben elektrik mühendisiyim özel bi şirkette 6 yıldır elektrik panosu yapıyoruz mksninde motorunda çok iyi biliyorum mkş ile termik arasında fark yoktur demişsin mksyi hattın önüne koyarsın hem kesici ve hem de temik röle olarak kullanırsın yıldız üçgende özellikle yüksek güçlerde mşk ile termik aynı derde olması söz konusu bile olamaz birine laf sokmaya çalışırken önce tam bilgi sahibi ol ondan sonra lafını sokmaya çalış herkes bilidiği kadardır.Ben süper olduğumuda idda etmiyorum ama sadece mkş ile 1-0-2 pako ile yol vermedik siemens abb m.gerin danfos marka soft starter ve invertörler yol verdik plc ve otomasyon panoları ile kontrolde yaptık tmşninde ne olduğunu biliyorum senin linkini koyduğun röleyi her motora tek tek takmak gerekiyo ben sana en daha basit bi yöntem söyliyim düşük gerilim rölesi koyarsın kumda sigortasınında fazını da dgr kontağından geçirirsin çok basit sağlıklı ve ucuza bir maliyetle işi çözersin neyse çok uzadı bu konu hadi allah işinin gücünü arttırsın sana hayırlı reklamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri