motor gücüne göre solar enerji paneli tespiti

bybora

Üye
sayın üyeler;

40 metreden 250 metreye kadar derinden su çıkarmak için gerekli motor güçleri ve bu motorları çalıştırabilecek solar panellerin tespiti için bana yardım edecek biri varmı acaba?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İhtiyaç olan su debisini de belirtmeniz gerekiyor.Motorun ,kaç saat çalışması gerekecek ?

Son düzenleme:
suyun debisi belli değil. daha doğrusu bu iş afrikade sürekli yapılacak sürekli su kuyuları halen açılıyor ve açılmaya devamö edecek.benimde bu işle alakalı oraya gitme durumum var o yüzden bu bilgileri edinmem gerekiyor.şöyleki belli bir yerleşim yerine tespit edilen bir alanda su kuyusu açılacak.nüfus haliyle belirsiz çünkü sürekli her yere açılacak suyun debisi belirsiz metrajı belirsiz benim öğrenmek istediğim şu.hangi metreden hangi miktardaki suya ne kadar güçlü motor lazım bu motoru çalıştıracak ne kadar güneş paneli lazım inverter kart ne lazım ve ne kadar sürede ne kadar lık bir tankı doldurur şimdiden teşekkür ederim

Her kuyunun,hesaplanmış bir debisi olmalıdır.Debisi ve derinliği bilinmeyen kuyu için,kafadan
hesap olmaz.İnvertör uygulaması olmayan yerler için ise,PV sistem uygulamak çok pahalı
olur.Dersinizi zamanından önce çalışma düşüncenize saygı duymakla beraber,bilinmiyenleri
çok olan böyle bir sistem için,tüm verilerin tam olarak bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.
Böyle sistemlerin ,PV sistemler ile besleme maliyetlerinin 10000-12000 ero / KW olacağını da bilmenizde yarar var.Pompa gücü hesabı için,forumumuzda verilen hesaplama programından
veya ALARKO hesap programlarından yararlanabilirsiniz.

öncelikle sorunumla ilgilendiğiniz için teşekküğr ederim.Sizinde dediğiniz gibi benimde amacım tüğm bilinmeyenleri beraber hesaplamak.Zaten sorumda oydu böyyle bir durum için neleri gözönüğnde bulundurup neleri neye göre hesaplamam gerektiği idi.Bana zahmet buyurur neleri neye göre nasıl hesaplamam gerektiğini öğretirseniz memnun olacağım. teşekküğr ederim.

Öncelikle,motor gücünü ve bu motorun kaç saat çalıştırılması gerektiğinin bilinmesi lazımdır.
Bunun dışında, PV sistemin kaç saat süreyle güneş alma durumu ( normal şartlarda ) ola-
cağı,en kötü halde de kaç saat güneşsiz kalabileceğinin bilinmesi gerekir.Kurucu firma,ken-
di verim değerlerine göre bu hesaplamaları kendisi zaten yapacağı için,sizin hesap yapma-
nız,hobiden öte fazla bir anlam taşımayacaktır.Bulunulan ortam sıcaklığı,akü verimlerini çok
etkileyecektir.Bu tip tesislerde,akü sayısı,maliyeti yakından ilgilendiren en önemli girdidir.
Hesaplama yapmak yerine,size verilen hesaplamaları gözden geçirmeniz en doğrusudur.
İlk probleminiz,kuyu motor güçlerini bilmenizdir.Şimdilik,söylenecekler bu kadardır.

Pompa üreticilerinin değerlerine bir bakın.en küçüğünden en büyüğüne kadar.
Elinizde veri olur.İhtiyaca göre güç seçimini hemen yaparsınız.
Pompalar nereden temin edilecek?
Belki akü kullanılmayacak ve su depolanacak.

bu sistemler afrika ülkelerine yardım amaçlı kuruluyor hali hazırda zaten.ancak ben oradaki durumu bilmiyorum benden istenen yukarda b,ahsettiğimi,z hesaplamaları kendi başıma yapabilmem.motorlar ve diğer sistemler başka bir afrika ülkesinden temin ediliyor ve anladığım kadarı ile oradaki yerel personel bu hesaplamaları yapacak yeterlilikte değil benim oraya gittiğimde tüm bu prosesleri ve malzeme teminini yapıp baştan sona kuyu açma projelerini yönetmem. sizden ricam bana motor üretici firmalarından bir kaçını söylermisiniz onlarla görüşüp listelerini flan inceleyeyim.

bu sistemler afrika ülkelerine yardım amaçlı kuruluyor hali hazırda zaten.ancak ben oradaki durumu bilmiyorum benden istenen yukarda b,ahsettiğimi,z hesaplamaları kendi başıma yapabilmem.motorlar ve diğer sistemler başka bir afrika ülkesinden temin ediliyor ve anladığım kadarı ile oradaki yerel personel bu hesaplamaları yapacak yeterlilikte değil benim oraya gittiğimde tüm bu prosesleri ve malzeme teminini yapıp baştan sona kuyu açma projelerini yönetmem. sizden ricam bana motor üretici firmalarından bir kaçını söylermisiniz onlarla görüşüp listelerini flan inceleyeyim.

Motor firması olarak:Gamak,Wat;Abana listelerine
Pompa olarak:Alarko,Mas,Alem bertola,Domak listelerinden yararlanabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri