Motor güç ve enerji hesapları

İyi akşamlar ;

Bitirme projesi olarak arkadaşlarımla elimizde 10kw'lık 3 fazlı elektrikli araçta kullanacağımız özel bir motor bulunmakta. Sizlere sorum şöyledir;

1) Motorumun örneğin 1dk hacayacağı enerji nekadardır ?

2) Motorun taşıyacağı ortalama yük nedir ?

Ve bunun gibi sabit motor hesaplarıdır. Konuyu Çok araştırmama karşın pek elle tutulur bilgiler bulamadım. Bana bir çözüm yolu , pdf vs. gösterebilirseniz çok sevinirim.

Kolay gelsin , Saygılar..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1 Saatte harcayacağı enerji 10 kw / h dır. Bunu 60 a bölersen dakikadaki enerji sarfiyatı çıkar ama tabiki bu hesap motorun sürekli tam gücü ile yüklendiği varsayılarak doğrudur . Taşıyacağı yük konusunda sadece motor gücüyle bir hesap yapmak çokda mantıklı olmaz ; tekeri ne rulmanı ne sürtünmesi ne nasıl bir araç olacak şasesinin ağırlığı ne ... bunların hepsi etkili bu mevzuda.....

Teşekkürker Sn. Öksüzcocuk ;

Biliyorum tabiki sürtünmeler vs. blinmesi gerekir ama sabit kabul edilen , belrli varsayımlarla ilerleyen formüller arıyorum aslında. Yada bu hesapları nasıl yapabileceğime dair bi fikriniz var mıdır ?

Teşekkürker Sn. Öksüzcocuk ;

Biliyorum tabiki sürtünmeler vs. blinmesi gerekir ama sabit kabul edilen , belrli varsayımlarla ilerleyen formüller arıyorum aslında. Yada bu hesapları nasıl yapabileceğime dair bi fikriniz var mıdır ?

Bu konuda sanzumanda onemli simdi soyle motor 10 hp olsa 1 viteste 500 kilo tasirsa besinci viteste hareket etmeyebilir ki sanzuman olacaktir deilmi yoksa verimsiz olur sanzuman difaransiyel şasiyi sizmi yapacaksiniz yoksa hazir icten yanmali bir aracin motorunu sokup yerine elektirik motorumu takacaksiniz bu guclerde arac yapilabilir ama 20 50 kilometreyi gecmez bence

arm 10 cihazindan tapatalk vip ile gönderdi

Sayın joker öncelikle teşekkürler ;

Tasarladığım motor Wheels motor türündedir. Tekerleğe direk monte edilen özel bir motor. Elimde sadece tasarladığım sarımlarını yaptığım ve ürettiğim motor bulunmakta. Bende son olarak ortalama ne kadar yük taşır , batarya olarak nasıl bişey kullanmalıyım , gibi hesaplar yapmak tezime eklemek istiyorum. Mümkün değilmidir ortalama hesaplar yapmak ? ( Ortalama 2 insan taşır gibi , tabi belirli hesaplamalar dahilinde.) Yada nasıl ilerlemeliyim .

Teşekükrler.

Sayın joker öncelikle teşekkürler ;

Tasarladığım motor Wheels motor türündedir. Tekerleğe direk monte edilen özel bir motor. Elimde sadece tasarladığım sarımlarını yaptığım ve ürettiğim motor bulunmakta. Bende son olarak ortalama ne kadar yük taşır , batarya olarak nasıl bişey kullanmalıyım , gibi hesaplar yapmak tezime eklemek istiyorum. Mümkün değilmidir ortalama hesaplar yapmak ? ( Ortalama 2 insan taşır gibi , tabi belirli hesaplamalar dahilinde.) Yada nasıl ilerlemeliyim .

Teşekükrler.

Bence kucuk bir sanzuman kullanman gerekir go kartlarda olan tipten cunki cok dusuk devirle yuklu kalkis yaptirman mecbur oldugu icin motorun omru uzun olmayacaktir go kart ve mobiletlerde olan kavramalar belirli bir devirden sonra kavriyo bu cesit bir kavrama ve ileri geri bir sanzuman sart bence

Direkt tekerlek olursa , motorla ayni devirde doner o zaman tekerlek sen bindin uzerine ilk kalkista ortalama 1 ila 10 devir dakkada vermen lazimki o motora sakatlik yapmayasin ki o kadar dusurursen o deviri motorda gucu ne kalir kalkarmi bilinmez heralde

Motorun devri ne kadar ac motormu

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri