Motor Devir Yönü Değişimi

seyitercal

Üye
arkadaşlar okul bitirme projem için 3 fazlı asenkron motorun devir yönü değiştirme devresi lazım elinde devresi olanlar yada bilgisi olanlar varsa yardımlarınızı bekliyorum. devre triyakla yapılacak motorun gücüde en fazla 0.75kw ...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İki fazın yerini değiştirmen motor yönünü değiştirmen için yeterli olur. Bunu plc ile yada kumanda devreleri(kontaktörler vs) ile yapabilirsin. Plc masraflı olur kontaktörler ile yapman daha mantıklı. motor yönünü nasıl değiştireceğinde önemli yani motor çalıştıktan bir süre sonra mı yoksa stop edip bir daha ki çalıştırmada mı yapacaksın bunu biraz açıklarsan sana devre çizimini yapabilirim.

kardeşim ben bunu çok araştırdım kimi dedi röleyle yap daha kolay olur falan fiyatlarına baktım bana 14 bacaklı röle gerkiyor fiyatıda 20 liradan başlıyormuş. triyakla yapacaz bu devreyi mecburen calaskal motorunun kumandası varya onu yapacam ben. hoca devir yönünü değiştirmek için 6 tane triyak kullanacaksın dedi ama işin içinden çıkamadım yardım edersen sevinirim bayram kardeş şimdiden teşekkürler ...

bence 5 triyak yeterli olur 1 fazı direk verirsin motora tek triyak üzerinden diger 4 triyak a ise S T VE T S fazlarını verirsin rst verilen triyaklar tetiklenince motor sağa dönüyorsa rts verilen triyakların tetiklenmesi ile motor yönü değişir

Arkadaşlar merhaba. Kontaktörlerle yön değiştirme için çizime ihtiyacım var.

motor yönü değiştirmen için en basit yöntem 2 kutuplu bir pako şartel fiyatı 15 tl.

kumanda çiziminde elektriksel kilitleme yapılmamış buda sakıncalı.. düşünün ileri butonuna bastığıızda motor ileri döner ... yanlışlıkla geri butonuna da aynı anda bastığınızıı farzedelim.. peki nemi olur... ben söyliyeyim faz çakışması olur ... artık gerisini de siz düşünün negibi sebepler doğuracağını...

bunun için iki kontaktor kullanacaksın birde mühürleme yap çözülür

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri