Motor dairesinin soğutulması

315/kw 8 adet motor,15x15 bir bina içinde 24 saat çalışıyor.Motorlar faal durumdayken ortam sıcaklığı 43 derece.Motorlar dikey ve üstlerinde üfleme menfezleri var buradan devamlı sıcak hava üflüyor.Burayı 25 dereceye düşürmek istiyorum.Bu motorlarla su basıyorum,suyun soğukluğu 9 derece,işletme besıncım 10 bar serpantin ile sorunumu çözebilirmiyim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sen bunu ne amçlı olarak kullanacaksın ??

sen bunu ne amçlı olarak kullanacaksın ??

Sanıyorum ki üyemiz son derece açık bir ifade kullanmış. Konu başlığında yazıldığı gibi.

Lütfen mesaj sayısını yükseltebilmek için gereksiz mesajlar yazmayınız.

Sn.fırtına54;

Motorlarınızın basmış olduğu su devresinden bir radyatör hattı beslemek ve radyatördeki soğuk havayıda uygun bir fan ile ortama verirseniz klimadan farksız olacaktır. (ben bu şekilde 2x4500 kVA trafo ve 7MW lık endüksiyon ocağı soğutuyorum)

Çözersin fakat elektrik motorlarının ne kadar ısı yaydığı önemli. onuda yaklaşık şöyle hesaplayabilirsin. hava şartları aynı olduğu gün ve saatte motorları çalştığı ve çalışmadığı zamanlarda termometre ile 1 saat içinde ki sıcaklık farkından br şeyler bulunabilir. Bunun üzerinden 15x15 yüksekliği de 6 mt düşünsek odanın istediği yaklaşık soğutma gücü hesaplanır. Yalnız kendi yapacağın serpantin ile bu iş çözülmez. Çok yüzey (Büyük fancoil) ister profosyonel bir hizmet alsan çok iyi olur.

315/kw 8 adet motor,15x15 bir bina içinde 24 saat çalışıyor.Motorlar faal durumdayken ortam sıcaklığı 43 derece.Motorlar dikey ve üstlerinde üfleme menfezleri var buradan devamlı sıcak hava üflüyor.Burayı 25 dereceye düşürmek istiyorum.Bu motorlarla su basıyorum,suyun soğukluğu 9 derece,işletme besıncım 10 bar serpantin ile sorunumu çözebilirmiyim.

S.A.
Sn. Fırtına54 kullandığınız motorların datasheetlerinde çalışma anındaki ısıları Watt yada KWatt olarak verilmişse ona göre bulunan ortamın dış ortamla olan ısı tansferine göre ilave ederek hesaplayın. Tabiki bu gibi durumlarda profosyonel destek almalısınız. Ben kabaca bir motorun çektiği KW nın %50 si gibi ısı gücü alarak hesaplıyorum duruma göre biraz yükseltiyorum ve ortamın gücünü hesaplıyorum ( cam, izalasyon, çatı, cephe vb...) olay kabaca parmak hesabıyla tamam. Aslında bir motorum aldığı elektrik enerjisinin % kaçını ısı enejisine dönüştürdüğünü araştırırsanız sizin sorun tamam. Ondan sonra sıra soğutucu bataryanın gücünü seçmeye geliyor.

Ortam sıcaklığı motor için normal sayılacak durumda.İstediğiniz sıcaklık değeri önemli değilse hava sirkilasyonu yapabilirsiniz.Yani uygunsa tavandan ve duvardan fan kullanarak bir taraftan emiş yapar,diğer taraftan tahliye edebilirsiniz.Maddi masraf olarakta radyatörle kıyaslarak uygunluğunu bizimle paylaşabilirsiniz.

Ortam sıcaklığını neden 25C seviyesine düşürmek istediğini anlamadım.
Ancak Motorlarda üretilen ısının bir kısmının sirküle edilen suya transfer edildiğini düşünerek,aşağıda anılan yollardan birini deneyebilirsin,
-motor seviyelerinde dışarıya hava emiş menfezi açılarak serbest şekilde taze hava alınması,
-Motorlardan atılan egzost havasının bir kanal ile dışarıya taşınması,veya
-Motor egzostlarından atılan toplam hava miktarını ( m3/h ) biliyorsan, eşdeğeri kadar toplam kapasiteli ve tavana yakın montajlı aksiyal fanlar ile veya,
-Toplamda en az 60.000 m3/h kapasiteli tavana yakın montajlı aksiyal fanlar sistem dezavantajlarını ortadan kaldırabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri