Motor Dönme hareketini algılama

Pirifani

Üye
Sürücü ile devri kontrol edilen redüktörlü bir elektrik motorunun herhangi bir sebeple durmasından bir röle vasıtasıyla haberdar olmak istiyorum. Sürücünün alarm devresini şu an kullanıyorum fakat bu yeterli değil. Eğer motor kendi iç sorunundan (sargı yanması v.s.) kaynaklı stop ederse sürücü alarm vermiyor. Motor milinde hareket durursa en basit çözümle nasıl haberdar olabilirim, şimdiden yardımlarınıza teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
hangi marka ve modelde sürücü kullanıyorsunuz?

OMRON SYSDRIVE 3G3MV Multi-function Compact Inverter

Sürücü üzerindeki MA (no kontak) MB (nc kontak) ve MC (ortak uç) çıkışları zaten motorun ne sebeple olursa olsun durma durumunda alarm verdiren kuru kontaklar. motor sargısının yanması durumunda kısa devreden dolayı alarm alırsın. ya da aşırı akımda aşırı akım arızasından ya da yüksek gerilimde aynı şekilde yani ne sebeple olursa olsun motorun durduğunda bu çıkışları kullanarak bi röle yardımıyla buzzer ya da bir lamba ile uyarı alman mümkün..

Sürücü ile devri kontrol edilen redüktörlü bir elektrik motorunun herhangi bir sebeple durmasından bir röle vasıtasıyla haberdar olmak istiyorum. Sürücünün alarm devresini şu an kullanıyorum fakat bu yeterli değil. Eğer motor kendi iç sorunundan (sargı yanması v.s.) kaynaklı stop ederse sürücü alarm vermiyor. Motor milinde hareket durursa en basit çözümle nasıl haberdar olabilirim, şimdiden yardımlarınıza teşekkür ederim.
devir bekçisi dediğimiz sensör kullanarak sorununu çözersin.
devir bekçisini motor çıkış veya redüktör milini görecek şekilde monte edersin, dönüş olmadığı zaman verdiği sinyallede istediğini yaparsın

Bu tip bir uygulamada sadece motoru dikkate almakta yetmeyebilir. Redüktör milide kesebilir. Motor dönmeye devam etsede tahrik edilen sistem durabilir. Bu sebeple redüktör çıkış milinde veya tahrik edilen sistem üzerindeki döner elemanlardan birinde endüktif switch ile tur sayısı okunarak, switch çıkışı Turck IM21-14-CDTRI (rotation speed monitor) rölesine girilir. Burada düşük hız set değeri tanımlanarak redüktör durduğunda uyarı sinyali alabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri