Motor-akü şarjı hakkında

hsynkzc

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Bizim 2 adet teknemiz var, bir tanesinde pancar motoru diğerinde ise normal motor kullanılıyor.
tekneler çalışırken aküler dinamo ile sarj oluyor ama biz aküleri değiştirip yeni akü takıp o aküleri ise tekne çalışırken dinamo ile, tekne çalışmazken paneller sayesinde çalıştırmak istiyoruz. bu sistemi nasıl yapabilirim destek olur musunuz ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Eski aküyü güneşli saatlerde hem panele diğer ve motor çalışan zamanlarda motor dinamosuna bağlayacaksanız, araya kontaktör bağlamalısınız. Tabi bu arada motorun aküsünü de ayırmak gerekecek ya da onunla paralel çalışacak ki eski yeni akü birlikte bağlanılması tavsiye edilmez!

Eski aküyü güneşli saatlerde hem panele diğer ve motor çalışan zamanlarda motor dinamosuna bağlayacaksanız, araya kontaktör bağlamalısınız. Tabi bu arada motorun aküsünü de ayırmak gerekecek ya da onunla paralel çalışacak ki eski yeni akü birlikte bağlanılması tavsiye edilmez
ben tek akü kullanmak istiyorum. mesela pancar motoru olan teknenin dinamodan aküye giden uçlarını ve panelden gelen uçları bir yardımcı röle üzerinden gecirip, açık kapalı mantığı ile devreye sokabilir miyim. farzedelim ki böyle yaptım yardımcı rölenin a1-a2 uçlarının enerjisini pancar motorun neresinden alacam motor çalışınca röle enerjilensin ki açık kapalı uçlar değişip motor çalışınca panel uçu açılıp, dinamo uçundan enerji gitse.. ve panelin eksi uçu ile panelin eksi uçunu birleştirip aküye girsem artı uçlarınıda röleden geçirsem bi sıkıntı olurmu ?

Olayı biraz daha ayrıntılandırır mısınız? Motor ne kadar süre çalışıyor gibi. Güneş paneli belli bir voltun üzerinde olduğunda kontaktörü çektirerek devreye girmesi sağlanabilir. Haricinde motora bağlı kalır.

Olayı biraz daha ayrıntılandırır mısınız? Motor ne kadar süre çalışıyor gibi. Güneş paneli belli bir voltun üzerinde olduğunda kontaktörü çektirerek devreye girmesi sağlanabilir. Haricinde motora bağlı kalır.
akü 24 volt, şuan motorun dinamosu tarafından akü sarj oluyor. ilave güneş paneli takacam , panelden gelen voltajı, şarj kontrol cihazı ile sabit 12 volta ayarlıcam, yardımcı rölenin normalde kapalı uçuna bağlayıp röle enerjili değilken aküyü besleyecem, normalde kapalı uçuna açık ucuna ise dinamodan gelen ucu girip röle enerjilendiği zaman açık uç kaplı olup , kapalı uçta açık olacağından dolayı panelden gelen enrji kesilip dinamodan gelen enerji aküye gidecek. panelin eksi uçunu ve dinamodunun eksi ucunu birleştirip akünün eksi ucuna bağlıyacam, artık uçları ise rölenin çıkış uçlarından alıp akünün artı ucuna bağlıyacam. tek akü kullanacaz. tekneyi yani motoru tek akü ile kullanacaz bi sıkıntı olur mu ?

Motor dinamosu 24 volt ise paneli de 24 volt alın. 12 volt'a çevirerek verim kaybı ve angarya oluşturursunuz. Güneş olduğu zaman sürekli panelden beslesin, belli bir gücün altına düştüğünde motor çalışır durumdaysa motordan şarja devam etsin. Motordan sürekli şarj da motora ilave yük bindireceği için yakıtı artıracaktır. Bir de akü ne için kullanılıyor? Motor marşı için mi, aydınlatma vesair için mi?

Motor dinamosu 24 volt ise paneli de 24 volt alın. 12 volt'a çevirerek verim kaybı ve angarya oluşturursunuz. Güneş olduğu zaman sürekli panelden beslesin, belli bir gücün altına düştüğünde motor çalışır durumdaysa motordan şarja devam etsin. Motordan sürekli şarj da motora ilave yük bindireceği için yakıtı artıracaktır. Bir de akü ne için kullanılıyor? Motor marşı için mi, aydınlatma vesair için mi?
aynen motor marşı için. birde ben yardımcı röle ile böyl yaparsam olur demi ? birde röleyi enerjilendirmek için nereden enerji alacam 24 gibi falan, bir müşteri teklifi bu sadece motorların resimleri ve akülerin resimleri var bende ve aküler 12 volt yazıyorda ona göre bu bağlantıyı düşündüm.

aynen motor marşı için. birde ben yardımcı röle ile böyl yaparsam olur demi ? birde röleyi enerjilendirmek için nereden enerji alacam 24 gibi falan, bir müşteri teklifi bu sadece motorların resimleri ve akülerin resimleri var bende ve aküler 12 volt yazıyorda ona göre bu bağlantıyı düşündüm.
Şöyle bir durum da var. Marj (starter) akülerin yapıları farklıdırlar. Güneş paneli ile şarj olurlar tabi. AKü yine kalın kablo ile motora bağlı olmalı. Bağlı olduğunda uygun amper gücünde kontaktör olur mu bilmiyorum. Panel devredeyken motordan ayırmak gerekir mi emin değilim. Panellerde by-pass diyotlar var sürekli kutup başlarına artı eksi şeklinde şarj akımını taşıyacak çapta kablo ile bağlı olsa panel için sorun teşkil etmez. Çünkü aküden veya motor dinamosundan üretlen enerji ters yolla panele ulaşamaz. Tabi bu durumu iyice pensampermetre ile teyit etmek lazım.
Aküler 12 volt olsa da seri bağlı 24 volt mu çalışıyor acaba? Yukarıda dediğim yöntemle röle kontaktör gerekmeyebilir. Panel için solar şarj cihazı yeterli olur. Panel gerilimi 24 volt'luk ise 40 volt'lara kadar çıkar. 12 volt'luk olanlarda ise 20 volt'lara kadar çıkar. Dolaysıyla solar şarj cihazı şart. Burada teknenin çalışma zamanları ve beklenti nedir onu da bilmek gerekiyor. Motor sürekli çalışmadığında akü seviyesi aşağılara mı düşüyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri