Motor üçgen çalışmaya geçince 63 A sigorta atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

reezonans

Üye
değerli ustalarım; 22 kw asenkron motoru bir yönde yıldız üçgen çalıştırdığımda hiçbişe yokmuş gibi çalışıyor. fakat diğer yönde yıldızdan üçgene geçtiği anda 63 A sigorta anında atıyor. direnç ve akım değerleri normal. nedenini kimse bilmiyor

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
reezonans ' Alıntı:
değerli ustalarım; 22 kw asenkron motoru bir yönde yıldız üçgen çalıştırdığımda hiçbişe yokmuş gibi çalışıyor. fakat diğer yönde yıldızdan üçgene geçtiği anda 63 A sigorta anında atıyor. direnç ve akım değerleri normal. nedenini kimse bilmiyor

hocam asekron motorun baglı oldugu yuk nedır veya bu denemeyı asekron motor yuksuzken bı deneyınız eger yıne aynı hatayı verıyorsa mekanık bı sorun vardır bence... yanı benım almıs oldugum bunca egıtıme ragmen anlattıgınız bır seyle karsılasmadım olsa olsa ancak asekron motorun yukunden dolayı oluyordur... bence dedıgım gıbı sız bır yuksuzken deneyın yıne aynı hatayı verıyorsa bırde kumanda devresını ınceleyın ondanda ola bılır gozunuzden kacan ufak bır hata vardır...

reezonans ' Alıntı:
Bağlantı probleminiz vardır..baglantılarınızı gözden gecirin...@ Mesut emekleriniz için tesekkürler..

Arkadaş, motorunuz diğer yöne geçerken durmadan hemen aksı yöne geçıyorsa bu durm olabılır. Bırde böle baksanız..
Veya, yön değiştirme kontaktörü bağlantılarında sorun olabilir..

Arkadaşım,devir yönü değiştireyim derken bağlantı hatasından dolayı faz çakışması oluyordur.Bağlantıları iyice bir gözden geçirmeni tavsiye ederim.

tknsyn arkadaşımın yanıtına aynen katılıyorum.Devir yönü değiştirdiğinde faz çakışması oluyorbaşka birşeyin olması imkansız.bu tür devreleri çok yaptım tecrübeme güvenebilirsin.

arkadaşlar tahminimce faz çakışması olursa gümleme sesi de gelir ve sargılarada zarar verir hem böyle durumda termik atar ayrıca motor koruma devre dışı bırakır

bana göre bu arkadaşım önce motor etiketine baksın motor üçgende kaç amper çekiyor bi baksın
bana göre o sigortada bi sorun var bi üst amperini veya kaliteli bir sigorta takarsa bu iş düzelir derim....

benimde basıma geldi 63 A sigortayı değiştirdim sonunda düzedi :D

Merhaba arkadaşım aynen yaklaşık bir ay önce benim de başıma geldi. mevcut sigortası C63 A  sigorta takılı idi önce kapalı olduğu halde bir kutup u gene geçiriyordu onu değiştirip sıfırını taktım fakat sorun çözülmedi.(sigorta orijinal değilmiş) bir süre sonra başka bir marka C 63 A sigorta takarak denedim ve yaklaşık 1 2 aydır sorunsuz çalışıyor. bencede sigortadan.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri