Motor çalışma süresi hesaplama

O 40Ah"nin yanında 10Hr ya da 20Hr diye bir ibare daha olacak. Yani anlamı 20 saatte toplamda 40 amper verir demek. Çekilen akım değeri arttıkça üzerine yazılan akımın yarısının altına düşmesi işten bile değil. Teorik verilerden ziyade kullanım koşullarına göre pratikte ulaşılabilir değerler üzerinden hesaplarınızı yapınız.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Seri sarj mantiksiz aku voltajinin 2 katini verip sarj etmek bana bunun la ilgili teknik bilgi atarmisiniz mantigini anlayalim

Daha once gorsugum bisey degil merak ettim

Seri sarj mantiksiz aku voltajinin 2 katini verip sarj etmek bana bunun la ilgili teknik bilgi atarmisiniz mantigini anlayalim

Daha once gorsugum bisey degil merak ettim
Akü voltajının 2 katı derken ne kastettiniz? Akülerin üzerlerinde 13,8- 14,4V vs tarzında değerler görürsünüz. Yani akü tam şarjlı durumdayken aküden 13,8V değerini ölçersiniz. Bir akünün tam şarjlı duruma gelebilmesi için uçlarına 13,8 Volt uygulamak gerekiyorsa 4 akü için bu değer 13,8*4=55,2V yapar. Aküleri sağlıklı şarj yapmak için akü üzerinde yazan Ah değerinin 10 da 1 akımı ile şarj edilmelidir. 40Ah akü için bu değer 4 A dir. Seri devrelerde koldan geçen akım aynı olacağı için tüm aküler üzerinden 4A akım akıtmış olursunuz.

Onca uygulama varken gereksiz tartışma diye görüyorum. Akü kullanımınızdaki kombinasyona göre her bir akünün eşdeğer olduğu kabul edilerek, istenirse seri istenirse paralel şarj edilebilir. Burada önemli olan şarj cihazının akü başına vereceği 13.6-14.4 volt akımı sağlayıp sağlamamasıdır. Yoksa ne güneş panellerinde ne elektrikli bisikletlerde ve ne de birden fazla akü bileşeni ve grubu ile oluşturulan sistemlerde şarj etmek bir eziyet olurdu.

Akülerin eş değer olması gerekli dedim çünkü her akünün iç direnci farklı olur. Hatta aynı marka bile olsa farklı zamanlarda üretilmiş akülerin bile iç dirençlerinde farklılık olabilir. İç dirençleri eş olan aküleri seri bağlarsanız üzerlerine düşen gerilimler eşit olacaktır.

Akülerin eş değer olması gerekli dedim çünkü her akünün iç direnci farklı olur. Hatta aynı marka bile olsa farklı zamanlarda üretilmiş akülerin bile iç dirençlerinde farklılık olabilir. İç dirençleri eş olan aküleri seri bağlarsanız üzerlerine düşen gerilimler eşit olacaktır.
O kadar ince hesap hiç bir zaman yapılmaz. Aynı volt, aynı Ah, aynı zamanda alınan, aynı üretim tarihli aküler eşdeğer kabul edilebilir.

HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM YARDIMINIZ SAYESİNDE HERŞEYİ KAFAMA OTURTTUM SANIRIM :))
Eş değer aküleri seri bağlayıp şarj edebilirsiniz. 4 adet akü için 55 Volt 4A kaynağa ihtiyacınız var. Ups lerde birbirine seri ve paralel bağlanmış akü grupları bulunur. Akü sayısana uygun gerilim ve akım değeriyle aküler şarj edilir. Balans işi lityum piller için gerekli.
hocam sizden son bir ricam var bana 3-5 tane şarj cihazı örneği gösterir misiniz bulamadım 55 volt 4 ah şarj cihazı

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri