Mosfetlerin patlama sorunu

biz de mosfet yakmıştık. çok güzel bir kokusu var :D

Al işte bir bağımlı daha :D:D Duman çekmeden duramıyoruz..:D

Kendi 3 kw koşu bandı sürücü mü yaparken atölyemi yakıyordum. Hadi mosfetleri anladımda sigorta kapalıyken kondansatörler niye havaya uçmuştu ?? :rolleyes::rolleyes:

Sıkı çalışma olmuştu. 3 yıldır arızasız çalışıyor. ;)

Ben patlama değilde bir yarı iletkenin yada mesela direncin yavaş yavaş yanmasını hoş buluyorum.

Dehşet manzara çıkıyor ortaya feci duman ve anlık parlama.. :D:D

Ben daha patlatmadim bi gun sirf bu merakim yuzunden patlatmayi dusunuyorum
tetikleme negatif gerilimle olması gerekirken pozitif gerilimle tetikleme yapmıştık. yada onun gibi birşeydi. @serkan_48 Bey daha iyi bilir :D

akabinde labaratuarı hoş bir yanık konusu kapladı. biz de bu koku nerden geliyor derken pert olmuş ve üstünde dumanı tüten mosfetle karşılaşmıştık :D

tetikleme negatif gerilimle olması gerekirken pozitif gerilimle tetikleme yapmıştık. yada onun gibi birşeydi. @serkan_48 Bey daha iyi bilir :D

akabinde labaratuarı hoş bir yanık konusu kapladı. biz de bu koku nerden geliyor derken pert olmuş ve üstünde dumanı tüten mosfetle karşılaşmıştık :D

O zaman sizinki ağır ateşte pişmiş. Öyle olunca genelde bir baca deliği oluşuyor mosfet üzerinde, oradan ortamı tütsülüyor.

Ben geçen gün spektrum analizör tamir ederken bir mosfeti patlattım ve sadece arka metali ve üç tane lehimli ayak kalmıştı :)

Ben patlama değilde bir yarı iletkenin yada mesela direncin yavaş yavaş yanmasını hoş buluyorum.

Dehşet manzara çıkıyor ortaya feci duman ve anlık parlama.. :D:D
ben o şekilde monitör yakmıştım kokuyu duyan köfte mi var? diyordu ...
birde çakma çin malı crt tv saptırma bobini yanmıştı kurulumda...

sigortalara ve şaltere dokunmadan elektriği kesmek isterseniz benim yaptığımı deneyebilirsiniz. Böyle maytap gibi patlıyor mosfetler. Işıklar gidiyor falan. Annen baban geliyor yanına bişey mi oldu diye. Heyecan artıyor :). 30 lira çöpe gidiyor. İşin şakası gate ucuna direnç ve şase şart @taydin ustadan öğrendiğim gibi. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri