Mosfet ile Kaskod Akım Aynası

ugryldz

Üye
Bir proje ödevim için mosfet ile kaskod akım aynası yapmam gerekiyor. Kısa bir araştırma ile devre şemasını ve kollardan geçen akımlar arasındaki ilişkiyi aşağıdaki gibi buldum. Ancak bu mosfetlerin W/L oranlarını nereden öğreneceğimi bilmiyorum, datasheet'lerde ya da her hangi bir yerde bulamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. İsteğim ikinci kolda referans akımını ikiye katlamaktır.
10356480_10203101009219590_1452228636_n.jpg10270156_10203101002739428_1739291232_n.jpg

Merhaba.Bu konunun profesörü (Piri) sayılan forum üyelerimizden sn.wolf351 nick name'li üyemize bu elektronik konusu hakkında başvurunuz.Not:Kaskod doğru kelime olarak da kaskad (Çoklaştırmalı) olmalıdır diye kendimce de düşünüyorum.Kolay gelsin.

Ben de aynı düşünceyle yeniden sormuştum hocama "kaskad mı kaskod mu" diye. Projenin tam adı başlıkta yazdığım gibi. Cevabınız için teşekkürler.

Sayin binbasi abimizin böyle güzel düsünüp size bana yönlendirdikleri için tesekkür ediyorum fakat bu forumda pir, duayen sayilabilecek kisi(ler) varsa da o da sayin binbasi abimiz gibi donanimli ve tecrübe sahibi olan kisilerdir. Bizler daha isin çok basindayiz ve acemiyiz.

Kaskad ve kaskod bildigim ve hatirladigim kadari ile ayri seyler. Ingilizce cascade ve cascode dan geliyor.

Dostum burada W ve L mosfetin iç yapisindan geliyor. Sekilden de anlayabilecegin üzere, gate, drain ve source metal elektrotlarinin genisliginden W geliyor, L ise drain ve source elektrotlarinin altindaki iki kanalin mesafesi oluyor.

Fakat nasıl hesaplayacağız dersen ki demişsin :) o biraz meşakatli diye hatırlıyorum. İngilizce kaynaklardan anlarım dersen sana deli gibi kaynak verebilirim :)

Ayrıca datasheetlerde dediğin gibi bu bilgiler yer almaz. Bende bi ara denklemlere bakıp anladığım kadarı ile burada anlatabilirim.

Ekli dosyalar

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    37.9 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee