Monster Freedos Notebook a 50 tl Lik Windows key

Laptop düştü komple parçalandı anakartta hasar var ama HDD falan elimde çalışıyor

Şimdi sorun şu ki. Windows 8 lisansları anakarta gömülüyordu, o yüzden anakart sağlam değilse oradan öğrenmen mümkün değil anakart çalışmıyorsa.

Ama şunu deneyebilirsin.kırık bilgisayarın hard diskini alıp yeni bilgisayara tak ve windows 8'i çalıştır. Daha sonra yükseltme yap windows 10'a.

Yükseltme olur ve lisans verirse eski hard diski sök orjinal hard diski yada SSD tak. ikinci işlemde lisans numarası falan istemeyecektir.

Şimdi sorun şu ki. Windows 8 lisansları anakarta gömülüyordu, o yüzden anakart sağlam değilse oradan öğrenmen mümkün değil anakart çalışmıyorsa.

Ama şunu deneyebilirsin.kırık bilgisayarın hard diskini alıp yeni bilgisayara tak ve windows 8'i çalıştır. Daha sonra yükseltme yap windows 10'a.

Yükseltme olur ve lisans verirse eski hard diski sök orjinal hard diski yada SSD tak. ikinci işlemde lisans numarası falan istemeyecektir.
Teşekkür ediyorum bu fikri denicem hocam

Teşekkür ediyorum bu fikri denicem hocam
Burada dikkat eidlmesi gereken iki nokta var:

1: W8 lisansını server anakarttan sorgularsa lisansı windows 10 için aktif etmez.

2. Yukarıda dediğimi yapmadan önce W8 li hdd yi yani bilgisayarda çalıştırıp lisansını CMD yada 3. parti programlarla bir öğrenmeye çalışırsan daha iyi olur. Eğer lisansı öğrenirsen yükseltme ile uğraşmazsın direkt W10 kur.

Taşınabilir ve taşınamaz köyler varmış hocam ,biri fabrika çıkışlı ve başka PC de kullanılamaz diğeri ise orijinal key alınıp mağaza kuruyor ve siz öyle alıyorsunuz bunlar taşınabilenmiş, sanırım bunu da bi öğrenmek gerek, en olmadı çakıcam crackli windows

Taşınabilir key diye bir kavramı ilk defa duyuyorum..Benim bildiğim durum şu:

OEM denilen, üreticilerin sadece bir bilgisayarda kullanmak üzere firmadan (microsoft) satın aldığı lisanslar var.Fabrika bu lisansı ürünü üretirken Windows 7 'de etiketle, Windows 8'de bios'a gömerek Windows 10'da ise internet üzerinden aktif etmek üzere ürüne koyuyor.

Bu tür lisanslar tek makine ile eşleştirildiği için başka bir makinede direkt çalışmazlar ama Windows 7 için şöyle bir avantaj var. Bu lisanslar sadece etiketle ürünle eşleştirildiği için siz bu lisans numarasını başka bir bilgisayara bir defaya mahsus girip windows 10 yapabiliyorsunuz.

Bu windows 8 ve windows 10 için ise artık mümkün değil zira birinde dediğim gibi biosa gömülüyor diğerinde ise bilgisayar ilk lisansı aldığında Microsoft o bilgisayarın parçalarının donanım kimliğini alarak kendi serverine kaydediyor ve lisans numarası ile eşleştiriyor.

Tabi bu durumda size3 veya 5 (tam hatırlamıyorum) parça değişim imkanı sağlıyor.diyor ki HDD yi alıp SSD takabilirsin, yada dvd sürücüyü değiştirebilirsin v.s ama bunu belli bir sayıdan sonra yaparsan kabul etmiyor. yada anakartı tümden değiştirirsen lisans uçuyor.

Birde "retail" denilen kutulu ürünler var.Kutulu ürün derken lisan numarasını sattıkları kutulu ürün.Bunu alıp istediğiniz bilgisayara kurabilirsiniz ama kutulu ürün tek bilgisayar içinse o kurduğunuz bilgisayarda kalır.Bunun haricinde çoklu lisans alınıyor bir çok bilgisayarlarda kullanmak için ama bunu genelde şirketler alır.

Durum bu..

Tüm bunlardan sonra elinizde kırk bilgisayar hariç eski netobook yada arkasında Windows 7 lisan etiketi olan ve keyi okunan bir bilgisayar varsa hiç uğraşmayın onunla kurun Windows 10'u. Yoksa hard diski çalıştırıp ya CMD ile yada başka bir programla hard diskin içinden okuyacaksınız veya Windows 8 li hard disk ile yükseltme yapmayı deneyeceksiniz ama bu olur diye garanti veremem.

Arkadaşlar Monster notebook almayı düşünüyorum fakat Freedos olduğu için internette mâkul fiyatlara satılan Windows 10 home yada pro alıp kursam bi sorun olur mu bilgisayar için ? Yavaşlama durumu gibi şeyler olacağına dair yazılar okudum net bilen arkadaşları yardıma davet ediyorum

Ben 3 sene önce gittigidiyordan 19tl ye windows 10 pro lisans aldım hala sorunsuz çalışıyor.

Ben 3 sene önce gittigidiyordan 19tl ye windows 10 pro lisans aldım hala sorunsuz çalışıyor.
PC yi geri gönderdim hocam Monster için sormuştum ekranda ölü piksel çıktı hep , cevap için yine de çok teşekkürler :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri