Monokristal ve polikristal güneş paneli sorun

barbin39

Üye
Merhaba arkadaşlar 45 watt monokristal ve 40 watt polikristal panellerim var amacım amper değerini yükseltmek bunları seri bağlandığımda 3-4 amper değer veriyor fakat solar control cihazina bağladığımda 1 amper veriyor aküye,nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olurmusunuz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
watt değerleri farklı panelleri paralel bağlarsanız akımları artar ,toplanır. watt değerleri farklı yani eşdeğer olmayan 2 paneli seri bağlarsanız güç kaybı yaşanır.
solar panellerin açık devre voltajlarını (Voc) , Vmp ve Isc değerlerini de yazarsanız iyi olur.
solar regulatörünüz hakkında da bilgi lazım.

56429
j
56431
solar kontrol ünitesi 20 a 12-24 volt

Bu paneeleri paralel bağlamanız daha uygun olur.

Amacım akuyu kısa sürede sarj etmek 1.7 amper yerine 3 veya 4 amper de sarj etmek sarj kontrol cihazına girdiğimde 1 amper olarak düşüyor akım
Yada resimdeki gibi yapsam amper yükselir mi
56441

Onun yerine panellere seri 5 amper shottky diod takın sonra tek şarz kontrole paralel bağlayın.

Peki iki paneli seri bağlayıp 36 volt üretip bunu şarj regülatörleri yine 12 volta düşürüyor mu?

Benim bildiğim iki panel seri ise çıkışta 12 volt değil 24 volt olmalı diye biliyorum.

Bencede bu iki paneli paralel bağlayıp 12 volt aküye verirseniz söylediğiniz gibi akımı arttırmış olursunuz.

Peki iki paneli seri bağlayıp 36 volt üretip bunu şarj regülatörleri yine 12 volta düşürüyor mu?

Benim bildiğim iki panel seri ise çıkışta 12 volt değil 24 volt olmalı diye biliyorum.

Bencede bu iki paneli paralel bağlayıp 12 volt aküye verirseniz söylediğiniz gibi akımı arttırmış olursunuz.
Seri bağladığımda 24 volt geliyor fakat control cihazından 12 volt çıkıyor 3 amper giriyor 1 amper çıkıyor

Evde 3 ad solar kontrol cihazı var hepsinde denedim paralel ve seri bağlantı anladigim kadarıyla 3 veya 5 amper olsa dahi 1 veya 1.2 amper çıkış veriyor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri