monofaze yuklu hotel kompanzasyon yardım

baris09k

Üye
trifaze yukler asansor+havuz+fırın
monofaze yukler klima catle+ aydınlatma fırın
akım trf:75/5

varkombi 12 sectim kondansator dizilimlerim ne olmalı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Burada,deneyerek ancak doğru sonuca ulaşabilirsiniz.Ben olsam aşağıdaki gibi uygulama yaparak so-
nuca gitmeye çalışırdım.
1.kademe R fazı 1 kvar,2.kademe S fazı 1 kvar,3. kademe T fazı 1 kvar,4. kademe R fazı 1,5 kvar,5. ka-
demeS fazı 1,5 kvar,6. kademe T fazı 1,5 kvar ,7. kademe R fazı 2,5 kvar,8. kademe S fazı 2,5 kvar,9.
kademe T fazı 2,5 kvar,10. kademe RST 5 kvar,11. kademe RST 7,5 kvar,12. kademe RST 10 kvar.
Bu dizilimin sonucuna göre tekrar düzenleme gerekebilir.Buradan görüleceği üzere,ilk 9 kademeye monofaze kondansatör konuyor,10-11-12 nolu kademeler ise trifaze yapılıyor.

Fahri Bey kademeleri çok güzel ayarlamışsınız. +1pop
baris09k, aydınlatma lambalarının tipi nasıl? Tasarruflu ampülle yapılıyorsa bazı sorunlar çıkabilir. (Bu ampüller kapasitif yük olarak çalışır!)
Asansör sık sık dur-kalk yapacağı için röle kademe alma süresini kısa tutmakta fayda olabilir.
Fırınlar ise kurtarıcı olacak...

acemiliğimi mazur görün, yeni mezun elektrik mühendisiyim. bizim şirketin belli kuralları var. siemens kataloğundan kondansatör, kontaktör, sigorta ve prophi seçerler pano yapılır ama bir türlü fabrika dışı yerler tutmaz. şimdi bu tarz monofaze yükün çok olduğu yerlerde nasıl bir çözüm yapmalıyız? bu monofaze kondansatör nedir ne değildir ? hangi faza hangi kondansatörü alacağını rgkr(reaktif güç kont rölesi) nasıl biliyor? üç adet akım trafosuylamı çalışıyor? hiç bir bilgim yok. bana yardım lazım.. teşekkür ederim.

hayme ' Alıntı:
bizim şirketin belli kuralları var. siemens kataloğundan kondansatör, kontaktör, sigorta ve prophi seçerler pano yapılır ama bir türlü fabrika dışı yerler tutmaz.
Doktorlar hastalarının ilaçlarını kataloklardan bakıp, otomatik olarak, aynı hastalıklara sahip hastalara aynı ilaçları verselerdi sağlam adam kalmazdı.
İşletmelerde anı hastalar gibidir. Hepsinin de özellikleri aynı değildir. Hiçbirininkide tamamen farklı değildir:

Kiminin monofaze yükü fazladır, monofaze kondansatör ister.
Kiminin ani girip-çıkan yükü fazladır, tristör tetiklemeli hızlı kompanzasyon ister.
Kiminin ısıtıcılı yükü fazladır, kondansatör kademeleri bile bazen önemsizleşir (çünkü indüktif yük, aktif yükün yanında devede kulak kalır.)
Kiminin harmonik üreten cihazları vardır (en sevmediğim), harmonik filitresi ister.
Kiminin kapasitif karakterli yükü (tasarruflu lamba gibi) fazladır, şönt reaktör ister.
Kiminin gündüz yükü fazla gece yükü azdır, en küçük kademe yüksek gelir kapasitif yükselir.
...
...
...
Daha neler neler.
gunerdr'in verdiği link kompanzasyonun ABC'sini anlatmakta ve bilgilendirici. Yıllardır bu işi yapıpta, pratiğini su gibi ezberleyip teoriyi bilmeyenler gördüm. Onun için siz canınızı sıkmayın. Uygulama için sahaya inmeden tam öğrenilemiyor bu meslek.

Arkadaşlar deneme yanılma yoluyla sistemi kompanze etmeye çalışmak doğru değildir. Ya mühendislik bilgisiyle oturup tüm alıcıları tek tek hesaplamak lazım veya güç analizörü temin edip sistemin çektiği reaktif yükleri cihaz üzerinde okuyuğ ondan sonra kondansatörleri dizmek gerekir. En sağlıklısı güç analizörü temin etmektir. sizlere tavsiyem EA200S güç analizörü satın almaktır. Cihaz hakkında ayrıntılı bilgiyi www.elektropan.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri