Monofaze surekli durdurp kaldırma

mumco

Üye
merhaba:

firmamızda bulunan vm 63-4 (0,18KW,0,25KW) ve muadili monafaze elektrik motorlarını bir devre ile surekli durdurup kaldırmak istiyorum. Yani 6 Saniye duracak 4 saniye calısacak bu durum surekli saglandıgında motorda bir problem olusurmu? Bu sekilde calıstırmak motora zarar verirmi? Bunun yanında motor sureklı durup kalkacagı icin enerjı kaybında artıs olurmu. Amac enerjı kazanımını saglamak. Motor normalde sureklı hic durmadan calısmakta. Ben motoru bu sekilde calıstırdıgımda ciddi derecede enerji kazanımı saglanıyor. 0,18KW dan hesaplarsak benım yapacagım devre ile bu islem yaklasık 4/1 orana inmekte. Yani saate harcanan guc 4/1 e inecegınden gunde 24 saat enerji kaybı yerine 6 saat enerjı kaybı gerceklesır. Ayrıca bu motorun aylarca durmadan calıstıgını dusunursek aylık elektrıik malyetinde %75 kar saglanmakta.Tabiki yukardaki durumlar hesaplamaya dahil edilmedi.

Yardımlarınızı bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
elektrik motorları ilk kalkış anında normal akımının 2-3 katı akım çeker bu nedenle sürekli çalışması daha tasaruflu olur.
normal elektrik motorları bu kadar kısa sürede çalıştırılmaz ısınır ve yanar.

tesekkurler bu durum ıcın uygulanacak motor onerınız varmı?

Yada bu durumu biraz acarsak.
Ornegın dakikada bir 10 saniye durdursak yada sizin onereceginiz zamanlarda belirli zaman aralıkları ile durdursak olurmu?

sabit yüklü bir motor ise universal bir motor deneyiniz(bknz yol alma ataleti)
yada dc motor kullanabilirsiniz. Motor gücünüzü artırıp 0.37 kw çalıştırırsanız bir sıkıntı olmaz(şayet fan motoru ise).
sirkülasyon veya direk yüke bağlı bir motor ise gücünüzün 4 katı bir motor ve soft starter kullanmanız gerekecektir.

sabit yüklü bir motor ise universal bir motor deneyiniz(bknz yol alma ataleti)
yada dc motor kullanabilirsiniz. Motor gücünüzü artırıp 0.37 kw çalıştırırsanız bir sıkıntı olmaz(şayet fan motoru ise).
sirkülasyon veya direk yüke bağlı bir motor ise gücünüzün 4 katı bir motor ve soft starter kullanmanız gerekecektir.

Motorlar enjeksiyon(PET preform) makinalarında bulunan konveyor motorları, reduktorlu surekli calısan motorlar. Enjeksiyon sırasnda sureklı malzeme tasıma olmadıgı ıcın 10 saniyelik bir saykılda motorun o 10 saniyede bosa donmesini engelleyerek enerji kazanımı konusunda aklımda fikir olusmustu ama burda motoru malzeme geldıgınde dondurmek motora zarar verecegınden dolayı fikirlerinizi almak istedim.

Sizin yorumunuzla kısmende olsa bunun yapılabılecegı kanaatındeyım. Belirttigim motorları goz onune alarak direk motor onerısı yapabilirmisiniz. Yada hersey bir yana bu konuda enerji tasarrufunu saylagacak bir yonttem onerebilirmisiniz?

Motorların (AC asenkron) kalkınma ataletleri düşük ve kalkınma akımları yüksektir. Bunun için bu motorlar sık sık çalıştırıp durdurmaya gelmez.
Gelelim tasarrufa :
Şayet sisteminiz (taşıyıcı) belirli bir cazibe (eğim) ile inşa edilse motor kullanmadan istediğiniz materyali istediğiniz yere götürebilirsiniz. Bu fabrika inşa edilirken hesaplanması gereken bir şeydir. Aksi takdirde amorti süreniz 200-300 yıl arasında bir zaman alacaktır.
"Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değsin."
Sistemin hızını arttırmak enerji maliyetini düşürmekten hem daha cazip hem de daha tasarrufludur.

merhaba:

firmamızda bulunan vm 63-4 (0,18KW,0,25KW) ve muadili monafaze elektrik motorlarını bir devre ile surekli durdurup kaldırmak istiyorum. Yani 6 Saniye duracak 4 saniye calısacak bu durum surekli saglandıgında motorda bir problem olusurmu? Bu sekilde calıstırmak motora zarar verirmi? Bunun yanında motor sureklı durup kalkacagı icin enerjı kaybında artıs olurmu. Amac enerjı kazanımını saglamak. Motor normalde sureklı hic durmadan calısmakta. Ben motoru bu sekilde calıstırdıgımda ciddi derecede enerji kazanımı saglanıyor. 0,18KW dan hesaplarsak benım yapacagım devre ile bu islem yaklasık 4/1 orana inmekte. Yani saate harcanan guc 4/1 e inecegınden gunde 24 saat enerji kaybı yerine 6 saat enerjı kaybı gerceklesır. Ayrıca bu motorun aylarca durmadan calıstıgını dusunursek aylık elektrıik malyetinde %75 kar saglanmakta.Tabiki yukardaki durumlar hesaplamaya dahil edilmedi.

Yardımlarınızı bekliyorum.
bu kadar düşük güçlü bi motorun neyinden kar etmeyi düşünüyorsunuz çok tasarruf yapmayı istiyoesanız 2-3 tane ampul kapatın daha çok kar edersiniz kaş yapayım derken göz çıkarmayın slm

Öyle durdurup kaldırmak daha çok enerji harcar

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Arkadaşlar 37kw motora kaclik kablo kullanmam lazım 3000 devir

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,920
Son üye
Bafrali1655

Yeni konular