Monofaze Motorun Sağlam Oldugunu Nasıl Anlayabilirim?

ismail074

Üye
arkadaslar elımde bır fazlı bı havalandırma motoru var muhtemelen sargılarda yada kondansatorde bı problem var. ben bu motorun saglam olup olmadıgını nasıl anlayabılırım bıraz arastırdım ama ana sargı yardımcı sargı falan varmıs faz ıle noture baglı kabloyu olctugumde bır deger alamıyorum ohm kademesınde olcuyorum ben anlıyamadım yardımcı olursanız sevınırım

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
evet doğrudur iki sargı var ikisindede omaj görmen lazım omaj yoksa kopuk demektir yani arızalı

Dedıgım gıbı faz ve noture baglı olan ıkı kabloyu kendı aralarında olctugum zaman bı deger alamıyorum kondansatore baglı olan ucuncu uc ıle govde arasında 25 ohm gıbı bı deger goruyorum tam olarak nasıl olcmem gerek benm bu motoru

Motor klemensini açın ve bağlantıları sökün (İşleme başlamadan önce klemens kutusunun bir fotoğrafını çekin.)
Motor içinden çıkan üç üçtan birisi ortak uçtur, diğerleri ise ana sargı ve yardımcı sargının uçlarıdır.
Önce bu üç uç ile gövde arasında (ölçü aletinin buzzer konumunda) teker teker kaçak varmı diye bakın.

Sonra üç ucu, ikişer ikişer kendi aralarında (Ölçü aletinin direnç konumuyla) direnç ölçümü yapın. Üç farklı değer okuyacaksınız, küçük, orta ve büyük olmak üzere. En yüksek değeri bulduğunuz iki uçtan birisi ana sargı ucu, diğeri ise yardımcı sargı ucudur. Boşta kalan diğer uç ortak uçtur.
Şimdi probun bir ucunu bu ortak uca dokundurup, diğer iki uçla ortak uç arasındaki direnç değerlerine bakın. Küçük dirençli uç ana sargı ucu, büyük dirençli uç ise yardımcı sargı ucudur.
Herhangi bir terslik yok ise başlangıçtaki gibi bağlantıları yapın. Kondansatör arızalı olabilir.
Şimdiden kolay gelsin.

Gercekten aciklayici bi cevap oldu tesekkurker bunu hemen uygulayacagn

Sent from my GT-I9190 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

arkadaslar elımde bır fazlı bı havalandırma motoru var muhtemelen sargılarda yada kondansatorde bı problem var. ben bu motorun saglam olup olmadıgını nasıl anlayabılırım bıraz arastırdım ama ana sargı yardımcı sargı falan varmıs faz ıle noture baglı kabloyu olctugumde bır deger alamıyorum ohm kademesınde olcuyorum ben anlıyamadım yardımcı olursanız sevınırım

tüm bağlantıları dikkatlice sök.şase kaçak varmı gör.sargılar arası kaçak varmı onu gör.her sargı kendi arasında değer gösteriyor ise
motor sağlam demektir.

tesekkurler dedıgınız gıbı olctum kacak yok ama motor da deger gostermedı . sizlere omur motor yenısını sıparıs verdım

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri