Monofaze motorda 4 kablo çıkışı ne içindir

MurNes

Üye
Selam arkadaşlar,

Elimde monofaze bir motor mevcut ve motordan 1 i toprak olmak üzere 5 adet kablo çıkıyor (beyaz,kırmızı,siyah,mavi ve sarı-yeşil)

Motor üzerinde yazan değerler : 220V- 50 Hz IP20 184 W out 2.0 A 6 mikroF 450 VL 1280/min

Bu motoru siyah ve beyaz kablo ile şebekeye bağladığımda çalışıyor.Merak ettiğim kısım diğer kırmızı ve mavi kablonun ne olduğudur.Birde bu motor iki tarafında radyal fan bağlı bir hava üfleme motoru ve ben bu motorun önüne 22,5 Kw lık (3x3=9 Adet 2,5 Kw) rezistans koyarak sıcak hava üfleme fanı olarak kullanacağım herhangi bir sıkıntı olur mu.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,hayırlı forumlar.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bir monofaze motorda 2 sargı vardır. Biri ana sargı diğeri yardımcı sargı. iki sargınız varsa 4ucunuz var demektir. birde toprak eder 5.

Aşağıdaki resimdeki gibi kondansatör bağlantısı ile bağlamalısınız. Diğer türlü motorunuz çalışsa bile yük altında çalışmaz. Yada ilerde yanar.

Not : renkler temsilidir. sizin ana sargı ile yardımcı sargıyı tesbit edip bağlantıyı ona göre yapmalısınız.

Fanın büyüklüğü ve hava debisi rezistansları soğutacak kapasitede ise olur ama bunu hesap edemem.

Kolay gelsin.

bir monofaze motorda 2 sargı vardır. Biri ana sargı diğeri yardımcı sargı. iki sargınız varsa 4ucunuz var demektir. birde toprak eder 5.

Aşağıdaki resimdeki gibi kondansatör bağlantısı ile bağlamalısınız. Diğer türlü motorunuz çalışsa bile yük altında çalışmaz. Yada ilerde yanar.

Not : renkler temsilidir. sizin ana sargı ile yardımcı sargıyı tesbit edip bağlantıyı ona göre yapmalısınız.

Fanın büyüklüğü ve hava debisi rezistansları soğutacak kapasitede ise olur ama bunu hesap edemem.

Kolay gelsin.
Serkan bey öncelikle cevabınız için teşekkürler.Sizin açıklamanızdan sonra ben kouya eksik bilgi yazdığımı farkettim.Motor üzerinde bahsettiğim çıkışlar haricinde 4 mikroF lık bir kondansatör bağlı.Diğer uçlar devir ile ilgili olabilir mi acaba?

Evet o zaman daha net anlaşıldı.

Bu bir devir kontrollü fan. 4 kablodan biri nötr diğer 3 kablo düşük - orta - yüksek hız kabloları bu kablolara faz vererek devir kontrolü sağlarsınız..

Genelde bu tür motorların üzerinde etiketlerinde hangi kablo ne olduğu yazar. Sizde yoksa belirlemek biraz zor. ohm ölçerek denemek lazım.

Etiketi üzerinde kablolara ait herhangi bir bilgi yazmıyor Serkan bey,sadece fan modülü üzerinde ingilizce olarak 4 kutuplu 3 hızlı diye bir etiket var.Kabloların omajını ölçtüm dün ama pek birşey anlamadım yanlış ölçmüşte olabilirim.Siyah ve beyaz arasında 110 ohm,beyaz-kırmızı ve beyaz-mavi arası 10 ohm olarak ölçtüm ve sonra nötrü sabit tutup diğer kablolardanda faz verdim sırayla ama herhangi bir hareket alamadım.

Evet o zaman daha net anlaşıldı.

Bu bir devir kontrollü fan. 4 kablodan biri nötr diğer 3 kablo düşük - orta - yüksek hız kabloları bu kablolara faz vererek devir kontrolü sağlarsınız..

Genelde bu tür motorların üzerinde etiketlerinde hangi kablo ne olduğu yazar. Sizde yoksa belirlemek biraz zor. ohm ölçerek denemek lazım.

Acaba gruplar halinde (nötr sabit,faz siyah ve kırmızıdan verilince orta devir,nötr sabit faz siyah-kırmızı ve mavi den verilince yüksek devir gibi) çalışma şekli olabilir mi?

Acaba gruplar halinde (nötr sabit,faz siyah ve kırmızıdan verilince orta devir,nötr sabit faz siyah-kırmızı ve mavi den verilince yüksek devir gibi) çalışma şekli olabilir mi?

hayır olamaz.

Bir bakayım örnek şema bulabilecekmiyim.

Şu ve benzeri birmotor mu bu?

ventilconvettori multi speed fan coil.png

Evet hocam üstteki gibi iki tarafından mil çıkıyor,hatta sabitleme yuvaları bile aynı ama klemens kutusu yok kablolar direk içinden çıkıyor.

Motorun bir etiketi varsa marka model içeren resmini çekip eklerseniz belki bişeyler bulabilirim.

Diğer türlü vereceğiniz elektrik motorun yanmasına neden olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri