Monofaze motora münferit kompansazyon

Sko61

Üye
Merhaba arkadaşlar monofaze motora münferit kompansazyon yapılıyormu bahsettiğim motor hidrofor
Yapılıyorsa eğer monofaze motorun kvar hesabı nasıl yapılıyor motorun etiket bilgisini ekliyorum şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• E640F360-C006-459F-A38A-0DBAD5541796.jpeg
    E640F360-C006-459F-A38A-0DBAD5541796.jpeg
    402.8 KB · Görüntüleme: 15
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ev/konut abonelerınden, rekatif enerji bedeli alınmamaıktadır. Eger, tesısınız konut/apartmanda ıse , gerek yok. Fabrıka, atelye gibi işyerınde ise, mevcut kampanzasyon panosunda tek faz kontrol sistemi varsa zaten görecektir.

Burası işyeri kompansazyon panomuz yok daha önce endüktifden 50 60 tl cezalar yedik şuan da sınırdayız 380 v 7,5 kw yıkama makinesi var ve hidrofor diğer yüklerimiz klima buzdolabı televizyon
Bizim istediğimiz genel kompansazyon değilde sadece yıkama makinesi ve hidrofor için münferit istiyoruz
Nasıl bir uygulama önerirsiniz
Cevabınız için teşekkürler

Etikette yazan Cosq değeri,motorun tam
yükte çalışyor olması durumu içindir.Güç
düştükçe bu değerde düşer.Ölçüm yapılıp
çalışma hali durumu tesbit edilmezse,se-
çilecek değer ya eksik ya fazla gelir.Heriki
haldede ceza kaçınılmazdır.Tam yük hali
için teorik değerler ! ektedir.Karar sizin.

Ekli dosyalar

• 20210218_174427.jpg
    20210218_174427.jpg
    87.6 KB · Görüntüleme: 11
  • 20210218_174659.jpg
    20210218_174659.jpg
    81.7 KB · Görüntüleme: 10
Peki bu hesabı monofaze motor için nasıl yapıyoruz. Monofaze motorda cosfi değeri yazmıyor ya da ben etiketi okuyamıyorum
Hidrofor ve yıkama makinesi için sadece nasıl bi kompansazyon yapılmalı röle kullanmadan daha uygun fiyata
Hidrofor etiketinde 8 mikrofarad yazıyor. Yani ben bu motora 8 mikrofarad kondansatör bağlarsam kompanze yapılmış olur mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
O kondansatör,motoru çalıştırmak içindir.
Monofaze motor için,öyle bir zahmete gir-
meye ! gerek yok.

O kondansatör,motoru çalıştırmak içindir.
Monofaze motor için,öyle bir zahmete gir-
meye ! gerek yok.
Anladım son bir şey sorabilirmiyim
İşletmemize genel kompansazyon yapmak istesek hedef cosfi2 belli 0,99 peki cosfi1 nasıl buluyoruz
Bi formülü varmı

MUnferıt kompanzasyonla ceZadan kurtulamAzsınızki, her seyden önce projenizi çizdirip, Kompanzasyon tesis etniz gerekır, Yani, reaktif için ayrıca abone olacaksınız. 15 kVa kadar kurulu güce reaktif şartı yok ve ceza uygulanmıyor biliyorum. Tesinizi bir daha gözden geçirin..

Son düzenleme:
MUnferıt kompanzasyonla cexadan kurtulamzsınızki, her seyden önce projenizi çizdirip, lompanzasyon tesis etniz gerekır, Yani, reaktif için ayrıca abone olacaksınız. 15 kVa kadar kurulu güce reaktif şartı yok ve ceza uygulanmıyor biliyorum. Tesisnin bir daha gözden geçirin..
140KVA trafomuz var sözleşme gücümüz 96 kw 5 konteynerdan oluşan ofis bölümümüz var içersinde klimalar termosifon televizyonlar be aydınlatma var dışarıda sadece hidrofor ve yıkama makinesi var elektrik sayacını kontrol ediyorum yıkama makinesi çalıştığı zamanlar Ri artışa geçiyor R fazı 0.99 S fazı -0.80 T fazı 1.00 gösteriyor normalmi ayrıca her ay trafo kayıp bedeli ödüyoruz bu nedendir faturayı ekliyorum daha iyi anlaşılır belki

Ekli dosyalar

• 82B13FF8-AC8D-4150-A6BE-D30E5C314C9B.jpeg
    82B13FF8-AC8D-4150-A6BE-D30E5C314C9B.jpeg
    352.9 KB · Görüntüleme: 8
Faturaya göre end. Oran %19.95
Her an ceza gelir.
Kompanzasyon panosu yaptirmanizda fayda var.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri