monofaze jeneratörlerde nötr neden yoktur ?

Aleyküm Selam.

"monofazenin her hangi iki çıkış ucundan birini topraklayınız demişsiniz. Peki bu sefer elektrik akımı toprağa akmaz mı ustam?"

Hayır,akmaz,çünkü topraktaki gizli nötr ucu sizin jeneratörünüzün topraklanmış olan bu nötr ucu değildir,o ucu olsaydı fazla anında devresini tamamlardı.Ama topraktaki nötr ucu çok büyük santrallerin (Keban,Karakaya,Atatürk,vb.santrallardaki) gizli topraklanmış olan kendi özel nötr ucudur,yani siz jeneratörün hangi ucunu topraklarsanız topraklayın, bu topraklı (Nötr’lenen uç) tam havada kalır,yani devresini karşıt kutupla tam olarak da bir devre şeklinde tamamlayıp ampermetreden bir akım geçtiğini tam gösterip bu şekilde de tamamlayamaz.Bu konudaki çok özel açıklamalar özellikle monofazede 2 sargı olup 110+110 volt=220 volt şeklinde güzel yapılmış,monofaze jeneratörlerdeki işletme topraklamasından da topraklama çubukları yoluyla özel bahsedilmiş,ama monofazede bu 2 uçtan birinin topraklanmasının neden tam olarak boşta kalabileceğinden tam olarak bahsedilmemiştir.

"Alternatörlerde jeneretörlerde yük artırdıkça devir sayısında herhangi bir değişiklik olmuyor bunun nedeni nedir sebebi neye bağlıdır?"

Jeneratörlerde yük (Çekilen güç) arttıkça düşen devir sayısıyla doğru orantılı olarak voltajda da bir düşme olur.Bunu tam stabil halde tutabilmek için geri beslemeli, servo-mekanizmalı çeşitli besleme düzenleri (Tako jeneratörlü yani ikaz uyartım akımını bu yolla dengeleme yolluyla bu çıkışı sabit tutan veya motora verilen yakıtı (veya doğalgazı) otomatik olarak artırıp, tam boşta,az yükteki,normal veya aşırı yükteki çok değişik güç taleplerinde jeneratör devrinin, dolayısıyla “çıkış voltajının/alınan gücün” tam stabil kalmasını sağlayan geri besleme sistemleri kendi içinden bulunur.Yükün artmasında bu devrin hiç düşmemesi bu düzenlerle genel olarak da sağlanmış olunur.Kolay gelsin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Aleyküm Selam.

"monofazenin her hangi iki çıkış ucundan birini topraklayınız demişsiniz. Peki bu sefer elektrik akımı toprağa akmaz mı ustam?"

Hayır,akmaz,çünkü topraktaki gizli nötr ucu sizin jeneratörünüzün topraklanmış olan bu nötr ucu değildir,o ucu olsaydı fazla anında devresini tamamlardı.Ama topraktaki nötr ucu çok büyük santrallerin (Keban,Karakaya,Atatürk,vb.santrallardaki) gizli topraklanmış olan kendi özel nötr ucudur,yani siz jeneratörün hangi ucunu topraklarsanız topraklayın, bu topraklı (Nötr’lenen uç) tam havada kalır,yani devresini karşıt kutupla tam olarak da bir devre şeklinde tamamlayıp ampermetreden bir akım geçtiğini tam gösterip bu şekilde de tamamlayamaz.Bu konudaki çok özel açıklamalar özellikle monofazede 2 sargı olup 110+110 volt=220 volt şeklinde güzel yapılmış,monofaze jeneratörlerdeki işletme topraklamasından da topraklama çubukları yoluyla özel bahsedilmiş,ama monofazede bu 2 uçtan birinin topraklanmasının neden tam olarak boşta kalabileceğinden tam olarak bahsedilmemiştir.

"Alternatörlerde jeneretörlerde yük artırdıkça devir sayısında herhangi bir değişiklik olmuyor bunun nedeni nedir sebebi neye bağlıdır?"

Jeneratörlerde yük (Çekilen güç) arttıkça düşen devir sayısıyla doğru orantılı olarak voltajda da bir düşme olur.Bunu tam stabil halde tutabilmek için geri beslemeli, servo-mekanizmalı çeşitli besleme düzenleri (Tako jeneratörlü yani ikaz uyartım akımını bu yolla dengeleme yolluyla bu çıkışı sabit tutan veya motora verilen yakıtı (veya doğalgazı) otomatik olarak artırıp, tam boşta,az yükteki,normal veya aşırı yükteki çok değişik güç taleplerinde jeneratör devrinin, dolayısıyla “çıkış voltajının/alınan gücün” tam stabil kalmasını sağlayan geri besleme sistemleri kendi içinden bulunur.Yükün artmasında bu devrin hiç düşmemesi bu düzenlerle genel olarak da sağlanmış olunur.Kolay gelsin.

Aleyküm Selam.

sayın ustam şöyle de diye bilirmiyiz .alternatörler senkron motorlardır .senkron motorlar statör döner manyetik alanı ile rotor döner manyetik alanının bir birine eşit olan makinalardır. burdaki döner manyetik alanlarda bir kayma bir farklılık olmaması için yük artırıldığı esnada rotor döner manyetik alanının eşit sabit kalması için rotora uygulanan dc akımın yükle birlikde artırılarak rotor döner manyetik alanını statör döner manyetik alanı ile sabit ve eşit kalması sağlanıyor .bu işlem dizel jeneratörlerde gaz ayarı ile sağlanırken su ile döndürülen alternatörlerde ise ikaz akımları ile sağlanıyor...doğrumu dur sayın ustam.

"alternatörler senkron motorlardır" Evet,Bu çok doğrudur,yani biz senkron motorları tersinir işlemle mekanik enerji vererek döndürürsek senkron jeneratör (alternatör) olurlar.Senkron sözcüğü zaten "uyumlu" anlamında bu motorlarda stator ve rotor döner alanları arasında hiçbir kayma olmaması nedeni ile verilmiştir,asenkronda ise bir kayma vardır ve yük arttıkça bu kayma da artabilir.

Ama bu söylediğiniz özel durum sadece motor olarak çalışmasında vardır.Jeneratör olarak çalıştırırken zaten rotor milini biz kendimiz mekanik kuvvet uygulayarak çeviriyoruz,alanlar arasında bir kayma olup olmamasından (Senkron çalışma prensipli olduğu için olması düşünülemez zaten) ziyade frekansın/voltajın devirle değişmemesi için regülatör sistemini (geri beslemeli-servo mekanizmalı) jeneratörde konuşlandırmış (Donatmış) da oluyoruz.(Mekanik-elektrik veya elektronik yollarla) Yani içteki döner alandaki bu kaymadan ziyade çıkışındaki "frekans/voltaj/amper/güç" değişiminin stabilizesini tam sağlayabilmek burada bizim asıl olan hedefimizdir.

Su ile dönen türbinlerde(Francis,pelton,uskur,vb.tiplerde) bu regülasyon işlemi suyun debisini otomatik ayarlayan servo-regülatörlerle de ayrıca kolayca yapılabiliyor,yani küçük güçlerdeki ikaz uyartım sargı akımının değerinin azaltılıp,çoğaltılmasına ayrı bir alternatif olarak.Kolay gelsin.

teşekkürler sayın ustam. çok sağolun.
yazınızı okudum ve bir şey daha öğrendim sayeniz de.Su ile dönen türbinlerde(Francis,pelton,uskur,vb.tiplerde)
ben HES (hidro elektrik santrali) de çalışıyorum. pelton françiz ve kaplan tip çarklarını biliyordum sadece ama sizin yazmış olduğunuz örnek de uskur diye çark örneğinden bahsetmişsiniz. ben böyle bir çark olup olmadığından bir haberim yoktu ama meyersem varmış .oda siz yazdınız da ben de öğrendim. daha çok şey öğreneceğiz inşallah allah nasip ederse sizin gibi engin fikirli ustalarımızdan.

Arkadaşım monofaze veya trifaze fark etmez. trifaze gen.nötr noktasını
monofazenin herhangi bir ucu nötr ile bağlamanız gerekir.Bağ evi gibi yerlerde nötr (işletme)topraklaması yapmanız gerekmektedir. Monofaze gen.bir ucunu nötr ile birleştirdiğinizde kontrol kalemi ile bir ucunda faz görürsünüz.ht
aksa yetkili servisi
Bendeki jeneratör de monofaz ve kontrol kalami ile baktigimda iki taraftarda elektrik var koblolarda sıkıntı yok govdeden geliyor makinamı calıstırmoyor

Merhaba ,
Monofaze jeneratörler de ,
Faz ve nötr de canlı.
1. durum; jenden gelen canlı faz olarak diğer uc nötr olarak o da canlı uç , bunları normal elektriksiz sigorta kutusuna faz ve not ile bağlantısında (toprak yok) buzdolabı TV bulasik makina LED lamba ketl gibi cihazlar sorunsuz çalışır mı ?
2.durum jenden gelen faz canlı ucunu elektriksiz sigorta kutusuna faz olarak bağlasam, sonra topraklamayi da nötr ucuna bağlasam ( nötr ucunu jeneratorden almadım.) buzdolabı TV bulasik makina LED lamba ketl gibi cihazlar sorunsuz çalışır mı ?
Bu iki durumu da karşılaştırdığımızda kafamın karışık olduğunu anlayabilirsiniz.siz değerli arkadaşlarim bana kabaca çizerek anlayabilirler mi ? Mono faze Jen çıkışını ve sigorta kutusuna girişini ve topraklama in kaç çubukla yapılacağını .
Teşekkürler arkadaşlar

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri