Monofaze Jenaratörün Bağlanması

musti16

Üye
monofaze jenaratörüm var elektrik kesildiğinde otomatik olarak devreye girmesini istiyorum
transfer panosu açık şeması nasıl olmalı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
monofaze jenaratörüm var elektrik kesildiğinde otomatik olarak devreye girmesini istiyorum
transfer panosu açık şeması nasıl olmalı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürederim

açık devre şemasına gerek yok.generatörün polaritesi ni belirleyin(yani faz ve nötr)1-0-2 şalter kullanarak otomatların girişine generatörü bağlıyacaksınız.

şalteriniz

0-konumu ev hem Şebeke hemde generatörden açıktır.
1.konumda şebekeden
2.konumda generatörden beslenecek.(bu arada generatörünüzü evi besliyecek güçte olduğunu düşünerek Yazdım)
ayrıca 3-5 kw generatörlerin otomatik olanı yoktur diye biliyorum.el ile çalıştırdıktan sonra manevrayı siz yapacaksınız.

5 kw aksa genpower ısbır gıbı fırmaların otomatık transfer panelı olan jeneratorlerı var ama bunlar genelde askerı romorklu tıp ve fıyatları epey yuksek sebeke gıttıgınde ototmatık devreye gırmesı ıcın sebekenınde jeneratrun uzerınden gecıyor olması ve sebeke kesıldıgınde yada belırtıln egerın altına voltaj dustugunde algılayıp jeneratoru devreye alması ve belırtılen degerde sebeke geldıgınde devreden cıkarması gerekıyor kısacası dusundugun sey bıraz gereksız pahalı bır uygulama bence malum otomatık devreye gıren jenerratorun yuklemsıde %80 ı gecmemelı olayı var anıden devreye gırdıgınde kademelı yukleme olmaıgı ıcın 1 e 1 gucte jen secersen otomatık devreye gırdıgınde termık yada sıgorta atarak korumaya gecıp kaldırmak ıcın yıne yanına gıtmek zorunda kalabılırsın ama bu otomatık ısı ıcın fazladan para odeme yapman gerektıgı kesın gıdıver yanına bence :D

açık devre şemasına gerek yok.generatörün polaritesi ni belirleyin(yani faz ve nötr)1-0-2 şalter kullanarak otomatların girişine generatörü bağlıyacaksınız.

şalteriniz

0-konumu ev hem şebeke hemde generatörden açıktır.
1.konumda şebekeden
2.konumda generatörden beslenecek.(bu arada generatörünüzü evi besliyecek güçte olduğunu düşünerek Yazdım)
ayrıca 3-5 kw generatörlerin otomatik olanı yoktur diye biliyorum.el ile çalıştırdıktan sonra manevrayı siz yapacaksınız.

Hocam monofaze generatörde nötr noktası bulunmaz.

Hocam monofaze generatörde nötr noktası bulunmaz.

1-0-2 şalter kullanacağı için(çift uçlu)aynı anda şebek fazı ile nötrü kesecek biçimde.gen devreye sokma yani 2 konumunda gen çift ucunu bağlıyacak.tamam teknik olarak dogru ama gen bir ucunu topraklarsa diğer uç faz olarak belirlenir.

1-0-2 şalter kullanacağı için(çift uçlu)aynı anda şebek fazı ile nötrü kesecek biçimde.gen devreye sokma yani 2 konumunda gen çift ucunu bağlıyacak.tamam teknik olarak dogru ama gen bir ucunu topraklarsa diğer uç faz olarak belirlenir.
1-0-2 kullanacağı için sorun yok ama evdeki tesisatta kesinlikle sıfırlama falan olmaması gerekir.Monofaze jeneratörde çıkışında yıldız bağlı trafo gibi bir nötr noktası olmadığından canlı uçlara topraklama yapılması söz konusu değildir.Monofaze jeneratörün çıkışını 0-220 değilde 2x110 gibi düşünün.

1-0-2 kullanacağı için sorun yok ama evdeki tesisatta kesinlikle sıfırlama falan olmaması gerekir.Monofaze jeneratörde çıkışında yıldız bağlı trafo gibi bir nötr noktası olmadığından canlı uçlara topraklama yapılması söz konusu değildir.Monofaze jeneratörün çıkışını 0-220 değilde 2x110 gibi düşünün.
hocam sizde benim düşünün.trafolardada bir ucunu sıfır yada şase yapıyoruz.sıfırlama olursa ne zaraı olur anlıyamadım.gen.çıkışını 0 220 değilde 2x110 düşünün diyorsunuz sonuçta 4x55 de olabilir her iki uçda canlı olabilir ama sonuçta iki ucu bağımsız bobin ve toplam voltajı 220 volt.bir ucunu sıfırlama yada topraklama yaparsanız yüklü olan uç diğer uca kayar ve o uç faz olur.bunun herhangi bir zararı yoktur.evimdede kullanıyorum yıllardır bu deneyi isteyene yapıyorum.sonuçta seri bağlı bobinlerin toplam gerilim 220 volt.her iki uçta bağımsızdır.ister a ucunu toprakla istersen b ucunu toprakla ama yeterki her iki uç kısa devre olmasın.doğru bağlansın yeterlidir.hiç bir zararı yoktur.

sonra 50 60 volt ve üsütü gerilimlerde kontrol kalemi ile bakarsanız her nokta da kontrol kalemi yanar.

kontaktörlerle bu işi çözebilirsinaraya zamanröleside ekle

elektronik transfer hattı ile bu işi çözebilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri