monofazda sigorta bağlanması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

5n1k

Üye
öncelikle merhaba elektrik işinde yeniyim aklıma bişey takıldı sizlere danışmak istiyorum, tek faz prize fişi takıp peşine sigortayı bagladım (kontrol kalemı ıle hangisi faz baktıktan sonra),fişi ters çevirince doğal olarak faz yer değiştiriyor yani sigortama bağladığım kablo nötr diğeri faz olur, buna önlem almak için faz nötr beraber mi sigortadan geçirmeliyim yoksa benim yanlış düşündüğüm bi yer mi var? (yurt dışı prizleri farklı olduğu için faz ile nötrü farklı takılması gb bir ihtimal fiş yapısından dolayı yok) cevaplarınızı beklıyorum

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1: Sigortayı Prize Bağla
2: K otomat ( 2li Sigorta Kullan )
3: Prizide Fişide Ters Takılmayacak Tipten Al ( Mesela UPS Fiş ve Priz )

Son düzenleme:
benim bildiğim alternatif akım (220 V) da faz nötr kutupları çok da önemli değil
ama genede ben kontrolü kesinlikle elimden bırakmak istemiyorum dersen piyasada 2 kutuplu yani nötr kesmeli sigortalar mevcut.
neden sordun bilmiyorum ama çokta sorun edilecek birşey diil bence.

1: Sigortayı Prize Bağla
2: K otomat ( 2li Sigorta Kullan )
3: Prizide Fişide Ters Takılmayacak Tipten Al
prize bağlayamam çünkü makine seyyar prizle calışacak, takılacağı fabrıkadada yerı değişip duracak

benim bildiğim alternatif akım (220 V) da faz nötr kutupları çok da önemli değil
ama genede ben kontrolü kesinlikle elimden bırakmak istemiyorum dersen piyasada 2 kutuplu yani nötr kesmeli sigortalar mevcut.
neden sordun bilmiyorum ama çokta sorun edilecek birşey diil bence.
tedbir amaclı diye düşündüm,nötr kesmeli sigorta suanda mantıklı duruyor

hocam cok tesekkur ederim,fikirleriniz için k otomata ben bı bakayım netten :)[/QUOT
yanlışın var bence "K" otomat kullanılan sigortanın 3 fazlı oldugunu belirtir
nötr kesmeli sigorta ise;
1 fazda= 1p+nötr
3 fazda=3p+nötr (p kutup anlamına gelir) diye biliorum ben.

Bende 1 den Fazla Kutuplu Sigortalara K Otomat Denir Diye Biliyorum . Kaldıki İllede 2. kutuptan Nötr Gecmek Zorunda Değil Pekala 2 Faz da 1P+Nötr Dediğiniz Sigortada Kullanılabilir.

valla kafam iyice karıstı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri