Monofaz faz sıralama

@elek ustam, salça olmayayım diyorum, bu saferde maydanoz olmak zorunda kalıyorum. sayın @arkaplan ustamız belirtmiş. ters takılamayan fiş ve bu cihazımız devlet sırrı. hep havadaki kuşa yorum yapmaya çalışıyoruz. seçenekler sıralanmış, çözüm benim için var ama değerli konu sahibi benden daha büyük bir pesimist. her çözüme olmaz, müdahale edemem vb mazeretler üretiyor yada sunuyor. o zaman yansın lanet cihaz. bize ne yahu. o olmaz bu yapılmaz. o zaman yapılabilecek olanı sen bul.
en basiti kullanıcıyı eğitirsin sistemi gösterirsin olur biter. ben ac özürlüyüm. madem faz yönünde çalışmasını istiyorsun dc batarya soketi mantığı ile bir giriş çıkış fişi takarsın. (erkek soket - dişi soket) kullanıcı istese de ters takamaz. bir de cihazı ve kullanıcı kapasitesini bilsek daha nokta atışlı tavsiyelerde bulunabiliriz. kişi ve cihaza özel fiş priz üreten firma ben bilmiyorum.

Sayın üstadım çözüm bulamadığım için burada sorayım dedim. @elek ustamızın söylediği gibi fazı tespit edip istediğim noktaya bağlayan bir devreye ihtiyacım var ama örneğini görmedim.

@arkaplan ustam güç soketi topraklı da olsa kullanacak kişi topraklı priz kullanacak diye sınırlandıramayız.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayın üstadım çözüm bulamadığım için burada sorayım dedim. @elek ustamızın söylediği gibi fazı tespit edip istediğim noktaya bağlayan bir devreye ihtiyacım var ama örneğini görmedim.

@arkaplan ustam güç soketi topraklı da olsa kullanacak kişi topraklı priz kullanacak diye sınırlandıramayız.

Sizin kafanızdaki sistem .
Enerji yönü .
1 foto :
Yönü böyle olmaz diyorum ( çünkü güç soketi TEHLİKE si )

2 . Foto
Güvenlik cihazı hakkında bilgi bilmiyorum .tek faza ( nötr yok ) güvenlik cihazı kalırsa bozulur , ters takılırsa bozulur , çalışmaz vs gibi .

Tekli anahtar ( faz ) kapalı fişe ters takıldı faz olan anahtar nört oldu .
Nötr olan ( direk hat kablo ) faz oldu .
Diyelim faz olduğunu anlayan sistem bulduk anladık .
Güvenlik cihazına faz ( direk hat ) geldi cihaz bozulurmu çalışmamı ?
Tekli anahtarın olmuş olmamış anlamı yok .

1684824990916 (2).png

Endüstriyel bir ürüne uygulanabilirliği tartışılır bir sistem yazayım size.
Temazsız faz kontrol kalemleri var ordaki devrenin benzerini uygulayıp hangi kablodan ne geçtiğini saniyelik anlayıp doğru hattı anahtara yönlendiren pic veya Arduino ile ( kumanda ile de yapılabilir,sistemdeki hatayı azaltmak program ile mümkün bende)yapılmış bir sisteme ihtiyacınız var bence .Eğer bir devreyi sistemi korumak ya da sistemi emniyetli hale getirmek için yapılacaksa hem meşakkatli hem pahalı olacak bir sistem .
Şu yapılabilir belki ters takınca çalışmaz, kontaktör ve diyotla yapılabilirliği var benim fikrim fakat üzerinde düşünüp çalışmak lazım faz doğru yere yönlendirilir.Kolay gelsin.

Daha önce düşündüm temassız kontrol kalemini

Bir çok şöyle olmaz beyanları( yer yok bu olmaz bu olur buna dokunamam büyük küçük ) var .
Tesbit yeri ( anahtar ) ve kabloları büyük ihtimalle cihazın içinde olacak .
Bu temassız kontrol kalemlerine güven olmaz yardımcı olarak kullanılır .
Yanlışlık olabilir etkilenebilir uydu anteni kablosundada çalışır ( 220 v olmadığı halde ) , trafo vs yanında etkilenebilir .vs gibi

Faz tesbitti için bu kadar strese girilmez .
Ters takıldı kim değiştirecek demekki cihazın başında biri olacak .
Girş kablosunda kontrol kalemi ile diyeceğim ama ölçü aleti ile .

Sizin kafanızdaki sistem .
Enerji yönü .
1 foto :
Yönü böyle olmaz diyorum ( çünkü güç soketi TEHLİKE si )

2 . Foto
Güvenlik cihazı hakkında bilgi bilmiyorum .tek faza ( nötr yok ) güvenlik cihazı kalırsa bozulur , ters takılırsa bozulur , çalışmaz vs gibi .

Tekli anahtar ( faz ) kapalı fişe ters takıldı faz olan anahtar nört oldu .
Nötr olan ( direk hat kablo ) faz oldu .
Diyelim faz olduğunu anlayan sistem bulduk anladık .
Güvenlik cihazına faz ( direk hat ) geldi cihaz bozulurmu çalışmamı ?
Tekli anahtarın olmuş olmamış anlamı yok .

faz eğer anahtara denk gelirse anahtardan cihazı kapadığınızda cihaz üzerinde aktif faz olmayacak. anahtara faz değil de nötr denk gelirse anahtardan cihazı kapadığınızda cihaz üzerinde aktif faz olacak. güvenlik sağlamak istediğim konu bu. cihaz üzerinde aktif faz olmaması gerekiyor.

@ardem faz algılama devrelerine baktım, teşekkürler

faz eğer anahtara denk gelirse anahtardan cihazı kapadığınızda cihaz üzerinde aktif faz olmayacak. anahtara faz değil de nötr denk gelirse anahtardan cihazı kapadığınızda cihaz üzerinde aktif faz olacak. güvenlik sağlamak istediğim konu bu. cihaz üzerinde aktif faz olmaması gerekiyor.

@ardem faz algılama devrelerine baktım, teşekkürler
Sistem monofaze !!!
Fazı alğılayıp ( Kutup değiştirici )
Faz nötr otomatik yer değiştirci gibi sistem sanırım .

Takipdeyim ....
Kolay gelsin , Sağlıcakla ...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler