Mono faz kondansatörler 200A şalteri attırıyor

nunluerler

Üye
Arkadaşlar bir arkadaşım 4 katlı binanın elektrik işini bitirdi(yurtbinası)Kompanzasyonda sorunu var bende baktım hiç hata bulamadım mono faz kondansatörler devreyegirince 200A lik ana şalter atıyor.6 tane 3faz gurup var 6 tanede mono faz var 3fazlarda sorun yok.ROLE ENTES 12CS.Ayrıca makel sayaç var sayacın üzerinde görülen 1 2 3 şeklindeki fazlardan 2 flaş yapıyor normal mi.yardımlarınızı bekliyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kondansatör gücleri hakkında bilgi verebilirmisiz birde kompanzasyon şalteri yoksa ana şaltermi atıyor çekilen akımlar nelerdir.

Arkadaşlar bir arkadaşım 4 katlı binanın elektrik işini bitirdi(yurtbinası)Kompanzasyonda sorunu var bende baktım hiç hata bulamadım mono faz kondansatörler devreyegirince 200A lik ana şalter atıyor.6 tane 3faz gurup var 6 tanede mono faz var 3fazlarda sorun yok.ROLE ENTES 12CS.Ayrıca makel sayaç var sayacın üzerinde görülen 1 2 3 şeklindeki fazlardan 2 flaş yapıyor normal mi.yardımlarınızı bekliyorum.

Sayaç ekranındaki 1 2 3 rakamları fazların durumunu gösterir.Eğer rakamlardan biri flaş yapıyorsa akım trafolu ise akım trafosunun polarite uçları yanlış bağlanmıştır, akım trafolu değilde düz girişli ise sayacın ikinci fazın giriş çıkışı ters bağlanmıştır.
En önemli durum ise ;
sistemin 2. fazından akım çekilmiyor ve 2. fazda kondansator devreye girmişse bu durumda da 2. faz sayaç ekranında flaş yapar. Devreye yük alındığında veya devredeki kondansator çıkarıldığında flaş durumu son bulur.

sayacın ucları ters büyük ihtimalle faz sırası yanlıştır. direk ana girişemi baglıyorsun kondansatörün kondan satörün saglamlıgınbdan eminmisin

2. faza ait akım trafosunun polariteleri ters bağlanmış. bi kontrol etmenizde fayda var.kullanma kitapçığındada yazıyor zaten

200A'lik şalter sanırım 300mA'lik yangın koruma şalteri ile aynı gövde içindedir.
eğer bu şekilde ise açan aşırı akım şalteri değil kaçak akımdan dolayı 300mA'lik artık akım anahtarı açıyordur.Çoğu arkadaşlar monofaz kondansatörleri devreye alırken genelde faz uçlarını kontaktörden geçirip nötr uçlarını direk baraya bağlıyorlar.bu şekil bağlantı yanlıştır.nasılki faz ucu kontaktör kontağından besleniyorsa nötr ucuda kontaktör kontağından gelmelidir.aksi takdirde kontaktör bıraktığında kondansatör nötr hattı üzerinden boşalacağından 300mA'lik yangın koruma şalteri devamlı olarak atacaktır.

ana besleme şalterimi yoksa kompanzasyon şalterimi atıyor.

kondansatör gücleri hakkında bilgi verebilirmisiz birde kompanzasyon şalteri yoksa ana şaltermi atıyor çekilen akımlar nelerdir.
kondansatör güçleri 1kvar.6 tane monafaze grup var rfazı 2tane ....sfazı 2tane t fazı 2tane ana şalter atıyor kompanzasyon şalteri normal şalter.

2. faza ait akım trafosunun polariteleri ters bağlanmış. bi kontrol etmenizde fayda var.kullanma kitapçığındada yazıyor zaten

200A'lik şalter sanırım 300mA'lik yangın koruma şalteri ile aynı gövde içindedir.
eğer bu şekilde ise açan aşırı akım şalteri değil kaçak akımdan dolayı 300mA'lik artık akım anahtarı açıyordur.Çoğu arkadaşlar monofaz kondansatörleri devreye alırken genelde faz uçlarını kontaktörden geçirip nötr uçlarını direk baraya bağlıyorlar.bu şekil bağlantı yanlıştır.nasılki faz ucu kontaktör kontağından besleniyorsa nötr ucuda kontaktör kontağından gelmelidir.aksi takdirde kontaktör bıraktığında kondansatör nötr hattı üzerinden boşalacağından 300mA'lik yangın koruma şalteri devamlı olarak atacaktır.

sizin dediğiniz gibi bağlamışlar bende ilk bakınca hata bu dedim hemen nötrleri kontaktöre taşıdım fakat daha ilk grupta röle devreye almamıştı. manuel olarak kontaktörün üstünden tornavidayla basarak devreye aldım tabi binanın komple enerjisi kesildi.Pazar gününü bekliyorum bina komple enerjisiz kaldığı için en iyi kontrolü o zaman yapacağım fakat bağlantı olarak pek hata bulamadım.Çözüm önerilerinizi bekliyorum.(sayaç direk hattan enerjili akım trafosu üzerinden değil)

Sayaç ekranındaki 1 2 3 rakamları fazların durumunu gösterir.Eğer rakamlardan biri flaş yapıyorsa akım trafolu ise akım trafosunun polarite uçları yanlış bağlanmıştır, akım trafolu değilde düz girişli ise sayacın ikinci fazın giriş çıkışı ters bağlanmıştır.
En önemli durum ise ;
sistemin 2. fazından akım çekilmiyor ve 2. fazda kondansator devreye girmişse bu durumda da 2. faz sayaç ekranında flaş yapar. Devreye yük alındığında veya devredeki kondansator çıkarıldığında flaş durumu son bulur.

fazların yerini değiştirmiştik ozaman da 3.faz flaş yapmıştı sanırım fazın giriş çıkışı ters

3 fazın birden flash yapması doğru bağlantıdır.bazı sayaç modellerinde ok ile beraber L1 L2 L3 Flsh yapar egerki ok yukarı ve sağı gösterirse akım yönü ve bağlantı doğru ok aşagı ve solu gösterirse akım yönü ve bağlantı yanlış demektir.sizin bağlantınız 3 faz birden flash yapıyor ve yanında -(eksi)değer göstermiyorsa doğrudur.kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri