Monitör arızası yardım

blade44

Üye
Arkadaşlar monitör hiç açılmıyordu besleme katındaki pwm entegresinin çıkşındaki kondansatörü değiştirerek besleme katı arızası gitti ama cihazı fişe takınca lamba yanıyor cıızzzzz diye bir ses geliyor ekran açılmıyor ve belli bir süre sonra ptc aşırı ısınıyor ve tekrardan besleme kartı arıza yapıyor bunun sebebi nedir yardımlarınızı bekliyorum

Merhabalar.
öncelikle besleme devresinin sağlam olduğundan emin olun.bunun için hiç ölçmeden tüm kondansatörleri değiştirmenizi öneririm.voltajların tam,eksiksiz çıktığından emin olun.ptc ye gelince,ısınmasından endişe etmeyin çünkü ptc nin işi ısınarak çalışmaktır.sizin arızanızla alakası yok şu an.ikinci bakmanız gereken yer horizontal devrede bulunan çıkış transistörü olacaktır.transistörü boşa alarak tekrar çalıştırın,aynı ses gelecekmi?gelişmeleri bildirin,kolay gelsin.

merhaba arkadaşlar,

bende amatör bi elektronikçiyim ölçme biçmeden pek anlamıyorum açıkcası. asus 19'' VW1190 de model bi monitör var elimde hiç açılmıyordu. köprü diyotlarını söktüöm, bi ters bi düzden ölçtüm. arızalı olduklarını kanaatine vardım. onları muadilleriyle değiştirdim monitör çalıştı fakat monitör ısındıktan sonra kapanıp tekrar açılıyor. burada takıldım kaldım. gerekirse size besleme kartının resmini çekip gönderiririm.

Saygılar Herkeze

merhaba arkadaşlar,

bende amatör bi elektronikçiyim ölçme biçmeden pek anlamıyorum açıkcası. asus 19'' VW1190 de model bi monitör var elimde hiç açılmıyordu. köprü diyotlarını söktüöm, bi ters bi düzden ölçtüm. arızalı olduklarını kanaatine vardım. onları muadilleriyle değiştirdim monitör çalıştı fakat monitör ısındıktan sonra kapanıp tekrar açılıyor. burada takıldım kaldım. gerekirse size besleme kartının resmini çekip gönderiririm.

Saygılar Herkeze

merhaba.
kapanıp tekrar açılma klasik besleme arızasına benziyor.öncelikle yapmanız gereken beslemede bulunan kondansatörlerin tamamını değiştirmeniz olacaktır.uzun süre çalışmaya ve ısıya maruz kalmalarından dolayı kondansatörler kurumakta ve değer değiştirmektedir.göz ile fiziksel kontrol yapıp şişmiş ve akmış kondansatörleri değiştirin düzelecektir.

merhaba.
kapanıp tekrar açılma klasik besleme arızasına benziyor.öncelikle yapmanız gereken beslemede bulunan kondansatörlerin tamamını değiştirmeniz olacaktır.uzun süre çalışmaya ve ısıya maruz kalmalarından dolayı kondansatörler kurumakta ve değer değiştirmektedir.göz ile fiziksel kontrol yapıp şişmiş ve akmış kondansatörleri değiştirin düzelecektir.

merhaba öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. fiziksel olarak kondansatörler de bi akma veya şişme görünmemekte. yınede değiştirmelimiyim? bi ikincisi köprü diyotlarını aldığım malzemeci aynısı olmadığından muadilini verdi. olur tak çalıştırır dedi. eyvallah dedim aldım çıktım. bi başka biyerde sordum oda bir çifti var diğer 2. çifti yok elimde olmaz dedi. toplamda 4 diyot var 2si farklı 2 si farklı bunlardan problem yapamaz değilmi?

merhaba öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. fiziksel olarak kondansatörler de bi akma veya şişme görünmemekte. yınede değiştirmelimiyim? bi ikincisi köprü diyotlarını aldığım malzemeci aynısı olmadığından muadilini verdi. olur tak çalıştırır dedi. eyvallah dedim aldım çıktım. bi başka biyerde sordum oda bir çifti var diğer 2. çifti yok elimde olmaz dedi. toplamda 4 diyot var 2si farklı 2 si farklı bunlardan problem yapamaz değilmi?

köprü dotların farklı lullanılması pek tavsiye edilmez.kullanılan diotların (datasheet'ine bakınız) voltaj ve amper leri uyuşuyorsa çalıştırır.bu tip arızalarda besleme kondansatörleri kafadan değiştirilir.çok fazla maliyeti olduğunu düşünmüyorum.kapanıp açılma durumu kondansatörlerin kapasitelerinin altında çalıştığına işarettir.ancak cihazınızda farklı başka bir arızada olabilir.emin olmanın yolu, besleme devrenizin tam ve eksiksiz çalıştığından emin olmalısınız.besleme kartından 110,24,12,5v gibi farklı voltajlar çıkacaktır.monitör açık durumdayken bu voltajları ölçünüz.gelişmeleri bildirin.kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri