Monitörün sorunu besleme kartındamı, vga devresinde mi yoksa ledlerde mi?

mistafa

Üye
merhaba power ışığı yanan ve görüntü hiç gelmeyen bir monitörü açtım ve besleme devresindeki kondansatörlerden biri şişmişti onu çıkarıp yenisi taktım çıkışları ölçtüm 5.1 volt değeri ve 13v değerleri mevcuttu 13v vermesi gereken yer 13.87v vererek biraz yüksek çıktı eğer volt değerleri normal ise besleme kartında sorun yokmu demektir?
besleme kartına vga devresi takılı değilken besleme kartından hiç ses gelmiyor ancak vga devresini taktıktan sonra cızırtı sesi gelmeye başlıyor ama ses vga devresinden gelmiyor gibi üzerinde birkaç tane SMD Elektrolit Kondansatör mevcut onlardan ses gelir mi acaba başka ses yapacak bir şey yok gibi belkide vga devresini taktıktan sonra güç geçmeye başlayınca besleme kartından ses gelmeye başladı sanki trafodan ses geliyor cızırtı pek kesik kesik değil gibi ama videoda denilenden şüphelendim
peki ledlerde bir sorun olabilir mi aklıma başka bir şey gelmiyor.

13v cikisina uygun yuk bagla. Voltaji olc. Voltaj cokerse besleme olmamis demektir.
Voltaj cokerse Optoyu ve tl431 kontrol edin.
Bir de foto at.

Son düzenleme:
nedense yük altında ölçmek aklıma gelmedi acemilik işte besleme devresine vga kartı taktıktan sonra ölçtüm ve 16.4v okudum bu besleme kartının sorunlu olduğunu mu gösterir?
sürekli bir cızırtı sesi var trafodan gelme ihtimali yüksek eskiden laptop adaptöründen böyle bir ses gelirdi ama sorunsuz bir şekilde çalışırdı herhangi bir besleme kartından ses gelmesi demek bir sorun var mı demek yoksa sese göre değişir mi?
mesala optokuplör arızasında meydana gelen kesik kesik ses
fotoğraf atma imkanım olursa fotoğraf atarım ama gözle görülür bir şey yok gibi
son olarak elimde 12v fan var biraz fazla güç çektiğinden bağlayıp ölçmeye cesaret edemedim olmazsa parçaları tek tek söküp ölçeceğim.

dirençleri kontrol ederken bazı dirençlerde multimetre kısa devre konumundayken ses geliyor bazı dirençlerdeyse ses gelmiyor bu normal mi?

Direnç değerlerini okumayı öğrenmeniz gerek, bazı ölçü aletleri 20 ohm a kadar öter bazıları bu değerin üzerinde de aletlerimizi de tanımamız gerek.

Direnç değerlerini okumayı öğrenmeniz gerek, bazı ölçü aletleri 20 ohm a kadar öter bazıları bu değerin üzerinde de aletlerimizi de tanımamız gerek.
ölçümde bir kısıntı yok direnç kısmında ölçüyor yani multimeterenin ölçüm aralığında dirençler benim merak ettiğim konu kısa devre konumundayken bazı dirençlerde multimetrenin ses çıkarmasıydı galbia 10Ω ve daha düşük değerlerde dirençlerde direnç düşük olduğundan devreyi tamamlayıp multimetreden ses çıkarıyor.
13v cikisina uygun yuk bagla. Voltaji olc. Voltaj cokerse besleme olmamis demektir.
Voltaj cokerse Optoyu ve tl431 kontrol edin.
Bir de foto at.
fan bağladım 12v civarı güç çekiyor ve bir cızırtı sesi gelmiyor ancak vga kartını bağlayınca 16v çekiyor ve cızırtı sesi gelmeye başlıyor vga devresindeki elemanlar smd devresi olduğundan sıcak havaya ihtiyacım var çıkarıp ölçemedim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri